Pufuleti iubiti de ian-feb 2010 (182) LMA Kiti!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Intrebare intrebatoare: cum va descurcati voi cu finger-food la copii?
Pentru ca Dani nu stie cum e cum mancarea la el in mana, ii dau biscuit pt el, il duce la gura o data, il linge, apoi il arunca pe jos. Sau il striveste in mana. Si apoi pleaca la joaca. I se pare neinteresant. Am incercat de mai multe ori si niciodata nu a dus de mai mult de 2-3 ori la gura singur. I-am dat coaja de paine, a faramitat-o si apoi a plecat, nu a dus la gura. Nu cred ca asociaza ce ii dau eu cu mancarea.
Copii vostri- observati ca nu mai zic bebei, da? - se descurca mai bine cu finger food?

Si mai e ceva? Nu oricum vor invata sa se hraneasca pe la 2 ani? Nu oricum vor ajunge intr-un final sa foloseasca si tacamurile? Pentru ce trebuie sa spal eu hainele si covoarele si sa manjesc tot in bucatarie? Nu cred ca va invata la 10 luni cum sa manance cu furculita si cutitul. Tot mai incolo va invata. Mi se pare ca e comparabil cu pusul pe olita si scapatul de pampers...poti sa il pui de n ori, tot la 2.5 ani va scapa de pampers. Voi ce credeti?



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Lui Arthur ii dau in fiecare zi cand stam noi la masa bucatele de paine, biscuiti pe care ii papa tare bine. Duminica am incercat si paste trei culori spireli fierte bine natur cu putin ulei de masline si i-a placut. Fructe nu prea i-am dat (tot din cauza ca se face pana la urechi si face princasa ca la purcei ), branzica nu-i place si in rest nu stiu ce sa-i mai dau ca finger food.
Eu cred ca se va invata si Dani dar trebuie sa-i dai mai des. Pt a nu face prea tare mizerie ii dai cand e in scaunel si nu o sa faca prea tare.

Pupici



Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010







Asteptand cel mai minunat Craciun alaturi de noastra



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

N-am recuperat dar las o reteta ptr DANYELANA

eu am un Moulinex XXL
gramaj: 1000g
noi punem mereu pe tip de coacere mediu, nici prea rumenita nici prea cruda

Sper ca stii deja, ingredientele se pun in exact ordinea scrisa in reteta si treb sa ai grija de regula drojdia sa nu intre in contact cu sarea/apa/uleiul, de aia se si pune la urma, eu mereu imprastii bine faina sa acopere apa si apoi pun drojdia

- Apa -400ml

- ulei de floarea soarelui - 28 de ml (daca ai linguritza din aia a masinii e cam 2 table spoon, lingura mare, de supa)

- sare 12 g - ( la aceeasi lingura a masinii un pic mai putin de jumatate de lingura de supa)

- zahar 21 g - (1si1/2 lingura de supa)

- lapte praf - 18 g (1 lingura de supa cu ceva varf)

- Faina (cik tip 55, dar eu pun faina alba normala) 640g

- drojdie proaspata 36g / echivalent frojdie instant uscata: 12g(eu aici am pus mereu un pic jumate din drojdia uscata la pliculete (la noi in comert iau drojdia de la Dr Oetker si are 7g pliculetul)

- la mine mi se pare ca e programul 5 , ideea e ca timpul de coacere e 1h20m, programul rapid. Acum la masinile de paine difera numarul programului rapid, da tu aia treb sa cauti: rapid


Eu una tot ce am incercat paine din aia de 3 ore, 3 ore si se facea frumoaaasa se umflaaaaaaa si spre final mi se prabusea toata si se usca f tare. De aia fac numai painea asta rapida care a iesit mereu buna bafta!

de Yannis





Merci mult Alex



Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010







Asteptand cel mai minunat Craciun alaturi de noastra



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Intrebare intrebatoare: cum va descurcati voi cu finger-food la copii?
Pentru ca Dani nu stie cum e cum mancarea la el in mana, ii dau biscuit pt el, il duce la gura o data, il linge, apoi il arunca pe jos. Sau il striveste in mana. Si apoi pleaca la joaca. I se pare neinteresant. Am incercat de mai multe ori si niciodata nu a dus de mai mult de 2-3 ori la gura singur. I-am dat coaja de paine, a faramitat-o si apoi a plecat, nu a dus la gura. Nu cred ca asociaza ce ii dau eu cu mancarea.
Copii vostri- observati ca nu mai zic bebei, da? - se descurca mai bine cu finger food?

Si mai e ceva? Nu oricum vor invata sa se hraneasca pe la 2 ani? Nu oricum vor ajunge intr-un final sa foloseasca si tacamurile? Pentru ce trebuie sa spal eu hainele si covoarele si sa manjesc tot in bucatarie? Nu cred ca va invata la 10 luni cum sa manance cu furculita si cutitul. Tot mai incolo va invata. Mi se pare ca e comparabil cu pusul pe olita si scapatul de pampers...poti sa il pui de n ori, tot la 2.5 ani va scapa de pampers. Voi ce credeti?



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Sa stii ca Yannis se descurca exact la fel ca si Dani cu finger foodu si mama lui gandeste exact la fel ca si tine la cap asta
Ma gandesc ca sunt copii si copii , poate unii copii mananca mai bine din mana lor sau ceva explorat de ei, Yannis nu e unul dintre ei sau poate ar trebui sa zic, Yannis nu a avut sansa sa fie unul dintre ei din cauza mamei lui crizate care nu vrea sa vada firmituri de biscuiti fi fulgi de ovaz peste tot . Singurul finger food cu care se descurca excelent si cu care ma impac si eu bine sunt pufuletii. In rest: biscuitii....in cel mai fericit caz mananca 70% din el dar NUMAI la masa lui cand nu ii cade pe jos si eu stau dupa el si i-l tot dau inapoi si ii bag firmiturile in gura etc

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Aynna, vad ca te urmaresti un "noroc" chior zilele astea... cu amica pe care eu nu as fi iertat-o nici daca avea de facut un ocol de 50 de km si acum cu jobul... si mie seful imi da sa fac una -alta fara sa fie vorba de vreo remuneratie la mijloc (nici macar ca promisiune) si eu nu ma eschivez (sperand ca poate ma aleg si eu cu ceva avantaj sa zicem cursuri cat mai multe gratuite pentru mine, platite de firma in perioada cat sunt in concediu)...
e mai greu sa intri in ritm... dar Bafta!

AMR 4, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)





Mda...chiar chior norocu asta...

Eu de felul meu is mai toleranta asa...ca na, deformatie profesionala, dar imi mai ies si eu din pepeni....de obicei barbat-meu e calu' de bataie, dar s-a obisnuit si acum ma ignora si el.
Naspa e ca toata lumea asteapta prea multe de la mine, ca vezi doamne eu tre' sa le stiu si eu tre' sa fiu aia care pune lucrurile la punct si mediaza si calmeaza si bla bla...si am cam inceput sa obosesc.

Tre sa ma spal pe cap ca a expirat timpul de vopsea, dar maica-mea nu mai vine si nush ce sa fac cu zgubi...care empatizeaza cu mine, ca de la mine manca tzitza, nu? si a intrat si ea in priza si nu vrea sa stea deloc locului...

Pot sa va dau un webcam, s-o intretineti pana fac eu un dush??

_



Iarta
Iubeste
Zambeste
Exprima-te
Relaxeaza-te
Ajuta un batran
Accepta un compliment
Asculta-ti prietenii
Reia un proiect abandonat
Fii mai intelegator cu tine si cu altii
Uita-te la albumul cu fotografii
Aprinde o lumanare. Asculta tacerea
Spune-le celor dragi cat de mult ii iubesti
Imagineaza-ti ca azi nu ai nici o grija
Joaca-te cu un copil. Citeste o carte buna
Alege-ti o stea de pe cer. Fii copil inca o data
Suna-ti prietenul cu care nu ai vorbit de mult
Da-ti voie sa mai si gresesti. Lasa-i pe altii sa te ajute
Renunta la ceea ce nu-ti place. Indeplineste-ti promisiunile
Inchide-ti ochii si imagineaza-ti ca esti fericit
Priveste atent o floare. Cumpara-ti ceva ce iti doresti de mult
Spera ca ceea ce iti doresti se va indeplini. Ajuta-I pe altii
Respira profund
Fa-ti un cadou
Iubeste!



_
Mami de strumfita zgubilitica





Foarte tare faza
Si eu l-am lasat pe Arthu de doau ori cu mama (vorbeam cu ea pe skype ) cat m-am dus pana la wc. Si cand a inceput sa planga i-a pus fratele meu soneria de la telefon si statea asa cuminte



Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010







Asteptand cel mai minunat Craciun alaturi de noastra



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana




Lui Arthur ii dau in fiecare zi cand stam noi la masa bucatele de paine, biscuiti pe care ii papa tare bine. Duminica am incercat si paste trei culori spireli fierte bine natur cu putin ulei de masline si i-a placut. Fructe nu prea i-am dat (tot din cauza ca se face pana la urechi si face princasa ca la purcei ), branzica nu-i place si in rest nu stiu ce sa-i mai dau ca finger food.
Eu cred ca se va invata si Dani dar trebuie sa-i dai mai des. Pt a nu face prea tare mizerie ii dai cand e in scaunel si nu o sa faca prea tare.

Pupici



Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010







Asteptand cel mai minunat Craciun alaturi de noastra



Arthur, l'amour de papa et maman




[/quote]

Nu sta in scaunel mai mult de 3-4 minute, se suceste si se ridica in picioare pe spatar. Daca cumva e legat, tipa atat de tare incat il dezlegi instant. Ok, se ridica in picioare, il hranesc cu cateva lingurite si apoi vrea sa plece, adica in 4 labe inspre masa, escaladand masuta lui de la scaunel....atunci il iau jos. Faza e ca nici nu am mai prea folosit scaunelul, sta f bine si in brate la noi, muuult mai linistit decat in scaunel. Il hranim tinandu-l in brate. si daca mai are si o lingurita ceva sa se joace sau acces la sertarul cu ustensile de bucatarie - alea fara ascutisuri - e happy. Si el si noi.

Alexuzzza - nu am facut niciodata pe "rapid". Eu o fac pe aia de 3h45 cu coaja, adica nr de program 2 la mine, se numeste frantuzeasca. Oare am program de rapid? Cred ca e un program de Turbo, dar m-am gandit ca nu e interesant sa iasa paine repede, ci bine. Poate o sa il incerc si pe ala vreodata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Plec acasa la pui.
O seara frumoasa si o noapte linistita va doresc.

p.s. tocmai ce am venit de la stomatolog, imi e oarecum prietena, pleaca maine cu mama in strainatate (turcia sau austria) sa o opereze. au descoperit acum o sapt ca are tumori toata cavitatea abdominala. doamne, doamne...fara sa o doara, fara sa aiba absolut nimic pana in stadiul 3C....
asta e boala secolului, cred ca de asta o sa murim si noi. trebuie sa avem putere sa ne bucuram de fiecare clipa aici pe pamant.
si sa ii multumim lui Dumnezeu pt sanatate si pt viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Haircut Eu lui Yannis am inceput sa ii dau paste la sugestia pediatrului din Grecia care mi-a zis sa ii iau un anume tip de paste sunt unele care arata ca niste boabe de orez mai mari, dar sunt paste, le gasesti la raionul de paste, imi scapa acuma cum le cheama. Yannis oricum mananca totul extrapasat asa ca nici vorba sa pape pastele asa intregi. Pediatrul mi-a zis sa i le pun in mancare ceea ce si fac. Adica carnita uneori ii fac legume cu carne si orez sau legume cu carne si paste. Mananca f bine pastele cu vita si morcov de exemplu. sau in ziua fara carne paste cu morcov si mazare... ceva de genu. De regula nu pun paste cand pun cartofi sau orez, asa mi se pare mie ca s-ar combina.

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:



Citat:



Foarte tare faza
Si eu l-am lasat pe Arthu de doau ori cu mama (vorbeam cu ea pe skype ) cat m-am dus pana la wc. Si cand a inceput sa planga i-a pus fratele meu soneria de la telefon si statea asa cuminte



Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010







Asteptand cel mai minunat Craciun alaturi de noastra



Arthur, l'amour de papa et maman







asta e cea mai tare faza ever...
suuuper inspirat fratele, si aplauze tie ca te-ai gandit la asta!

azi m-ati impresionat toate.
asa, ca sa ma emotionez si sa ma gandesc ca ma bucur mult ca sunteti ale mele si nu ale altora. asa cum e, pastaia mea e norocoasa ca s-a nascut impreuna cu pufuletii...



I will survive...

povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyelana

Citat:
citat din mesajul lui blue_flower

Intrebare intrebatoare: cum va descurcati voi cu finger-food la copii?
Pentru ca Dani nu stie cum e cum mancarea la el in mana, ii dau biscuit pt el, il duce la gura o data, il linge, apoi il arunca pe jos. Sau il striveste in mana. Si apoi pleaca la joaca. I se pare neinteresant. Am incercat de mai multe ori si niciodata nu a dus de mai mult de 2-3 ori la gura singur. I-am dat coaja de paine, a faramitat-o si apoi a plecat, nu a dus la gura. Nu cred ca asociaza ce ii dau eu cu mancarea.
Copii vostri- observati ca nu mai zic bebei, da? - se descurca mai bine cu finger food?

Si mai e ceva? Nu oricum vor invata sa se hraneasca pe la 2 ani? Nu oricum vor ajunge intr-un final sa foloseasca si tacamurile? Pentru ce trebuie sa spal eu hainele si covoarele si sa manjesc tot in bucatarie? Nu cred ca va invata la 10 luni cum sa manance cu furculita si cutitul. Tot mai incolo va invata. Mi se pare ca e comparabil cu pusul pe olita si scapatul de pampers...poti sa il pui de n ori, tot la 2.5 ani va scapa de pampers. Voi ce credeti?



de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita


Lui Arthur ii dau in fiecare zi cand stam noi la masa bucatele de paine, biscuiti pe care ii papa tare bine. Duminica am incercat si paste trei culori spireli fierte bine natur cu putin ulei de masline si i-a placut. Fructe nu prea i-am dat (tot din cauza ca se face pana la urechi si face princasa ca la purcei ), branzica nu-i place si in rest nu stiu ce sa-i mai dau ca finger food.
Eu cred ca se va invata si Dani dar trebuie sa-i dai mai des. Pt a nu face prea tare mizerie ii dai cand e in scaunel si nu o sa faca prea tare.

Pupici



Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010







Asteptand cel mai minunat Craciun alaturi de noastra



Arthur, l'amour de papa et maman






La Tudor este simplu. Baga totul in gura. Deci daca are ceva de papa in gura, se mananca de la sine daca reuseste sa rupa bucati mici si sa mestece. doar ca nu pre ii iese faza. Cel putin cu banana se ineaca. Cu biscuitele a mers. Am fost f surprinsa ca atunci cand s-a inmuiat nu l-a mai bagat pe tot in gura. Nu stiu cum a facut, dar ii era f foame si in cateva minute a fost gata.
Cu pastele, am incercat in wk dar a fost un esec. ii place gustul, dar la fel, nu prea ii iese cu mestecatul, si se transformasera intrun guguloi cleios in guritza. Nu avea cum sa-l inghita.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un asteptand pe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Ieri a mai facut un pufulete 1 anisor.

La multi ani Nicholas de Simonette. Sa te faci mare si sa fii sanatos si sa mai vii pe la noi



varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un asteptand pe




Mergi la inceput