Dar daca ai fi o carte

Dar daca ai fi o carte | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

... ce carte ai fi?

M-am tot regasit in diverse fragmente din carti, am tot vibrat cu ( la?) diverse pasaje si la sfirsitul unor carti m-am sfirsit eu insami putin.
Dar daca as fi o carte ce carte as fi?

tu?Tu ce carte ai fi?

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai pune si tu intrebarea la "clubul cartilor"

(raspunsul la intrebare nu-l am, ca il scriam. probabil as fi o carte cam de 150 de pagini scrise mare si cu coperta rosie cu flori desi, sa fiu sincera, prefer coperta alb-negru)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

pai pune si tu intrebarea la "clubul cartilor"

(raspunsul la intrebare nu-l am, ca il scriam. probabil as fi o carte cam de 150 de pagini scrise mare si cu coperta rosie cu flori desi, sa fiu sincera, prefer coperta alb-negru)


pai despre asta e subiectul, hai sa ne gindim ce fel de carte am fi, poate vine si raspunsul.

De ce 150 de pagini si de ce nu 152? nu-mi raspunde, tu gindeste-te...si apoi zimbeste: lumea e mare!

apropo de lumea e mare: trebuie, e neaparat nevoie adica am eu nevoie, si vreau nespus, nu mai pot daca nu, e musai sa pun un link cu muzica -sigur, mi-as fi dorit ca tehnologia sa-mi ofere altceva dar trebuie sa ma multumesc cu ce-am gasit, desert:

http://www.youtube.com/watch?v=_AlIKCWfrJo

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

oh, 152 ar fi, pur si simplu, prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

As vrea sa fiu o carte de Axel Munthe. "Cartea de la San Michele" de preferinta.

Cand voi imbatrani, sper sa fiu "Scrisori din Moara mea" de Alphonse Daudet.

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

daca as putea fi o carte..as vrea sa fiu Biblia, cea adevarata...si sa inteleg tot ce scrie acolo, cuvant cu cuvant....si dincolo de cuvinte!!
as avea acces la tot Univversul...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu... eu as fi "Arta Conversatiei". Sau "Numele Trandafirului".
Si in unele zile ceva usor util si amuzant de genul "De ce barbatii se insoara cu scorpii?"



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

Uof...greu de ales...dar cred ca eu as fi Lord of the Rings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ce fain subiect, fiindca nu ne pune sa alegem o carte preferata (ceea ce mie mi se pare imposibil) ci sa zicem ce carte am fi...eu o iau asa: ce carte e scrisa intr-un stil care ni se potriveste, cu ce carte semanam...si atunci eu zic ca as fi orice carte din seria "Malausenne" a lui Daniel Pennac.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Ce fain subiect, fiindca nu ne pune sa alegem o carte preferata (ceea ce mie mi se pare imposibil) ci sa zicem ce carte am fi...eu o iau asa: ce carte e scrisa intr-un stil care ni se potriveste, cu ce carte semanam...si atunci eu zic ca as fi orice carte din seria "Malausenne" a lui Daniel Pennac.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever


daca ar fi dupa ce ni se potriveste si nu dupa ce am vrea..eu m-as incadra cu succes in filele de carte cu titlul "Pasarea Spin", "Panza de paiajen"-Cela Serghi,"Adam si Eva"-Liviu Rebreanu, "La tiganci"-M.Eliade, "Enigma Otiliei"....simulte multe alte carti care au pasaje si pagini intregi cu praf din suflet, din sufletul meu!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput