Floricele de liliac Mai_Iun !Vin Sarbatorile(43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Salutare mamici si bebici !

Am ajuns si noi acasa, am terminat in sfarsit cu despachetatul si spalatul hainelor, si incercam incet, incet sa ne reluam rutina zilnica.
Iubiricea Adelina e foarte solicitanta, si nu-mi lasa timp pentru nimic; dar dupa doua saptamani in care a fost buricul pamantului pentru toata lumea, e normal - macar s-a "desalbaticit" .

Nu am mai trimis extras de cont cu banutii stransi pentru David, pentru ca nu s-a mai adunat nimic . Am dat fwd la mail-ul primit de la paypal, unde se vad banutii de la Aly. Oricum, multumesc din suflet fetelor care au donat ! Cine mai doreste, inca mai este timp azi si maine!

Revin maine cu mai multe, ca azi am o zi plina.

povestea stelutei de mare
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Ieri a fost pediatra, verificat copila, toate bune si frumoase, Maria in stare excelenta
Are 7,250kg si 67cm.

Facut vaccinuri

A plans mititica vreun sfert de ora dupa aia, cu fata trista si lacrimi mari.. Plangea la mine in brate si zicea A-MAM-MAM-A-MA, mi se rupea sufletul in zeci de bucatele

Dar vestea buna este ca nu a facut febra
Eu am avut noapte cu treziri multe pentru tzitzi si verificat daca nu e fierbinte, dar sunt multumita ca a trecut cu bine.
Totusi se pare ca ma incearca o raceala, de cateva zile ma doare gatul (doar pe partea stanga), iar azi si capul/nasul. Nu sunt in stare f rea, beau ceaiuri cu miere si lamaie.

Ne pregatim zilele astea sa dam startul oficial autodiversificarii, sa ne tineti pumnii

A, sunt un pic dezamagita de instructiunile pediatrei noastre privind diversificarea. S-a uitat suspicioasa inca luna trecuta la mine cand i-am zis ca vrem sa facem blw, iar acum imi tot spunea ca trebuie sa inlocuiesc EU mesele de lapte ale copilului
Si ca pana la nush cate luni tre sa aiba nush cate mese.. bla bla.
In fine, nu suntem pe aceeasi lungime de unda la acest subiect, dar eu sper sa o surprindem la controalele din urmatoarele luni cu performantele noastre

Va pup, ma duc sa ma ocup de micul meu marnaici somnoros!


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofie-iubi spune:

Spunem si noi la multe lunici floricelelor: Luca, Bianca, Victor, Teodora, Maria.
Sa fiti sanatosi si cumintei!
noi trebuia sa-i facem o vizita la 5 luni pediatrei sa vada cum papam diversificat, dar ce sa mergem ca am inceput la 5 luni cu suculetele, contrar sfatului ei care vroia de la 4 luni. vom merge direct la vaccin la 6 luni, sa vedem daca ne cearta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Ziua buna!

Maia doarme, asa ca am intrat sa vad ce mai ziceti.

Artu, sincere felicitari pentru realizarile tale. Imi scot palaria in fata ta pentru tot ce ai reusit sa faci. Ma inclin Eu nu prea stiam despre ce e vb, dar am studiat site-ul bibliotecii si am inteles. As dori sa-ti trimit si eu niste carti dupa sarbatori, asa ca te rog sa-mi spui cum sa fac si unde sa le duc.

Vivela, cred ca untul de shea pe care il am eu nu e tocmai rafinat pentru ca destul de tare, cu particole in el si se topeste in contact cu pielea calda. Ai putea sa le trimiti un mail celor de pe site sa ii intrebi care e diferenta...

Corina, felicitari pentru fetita sanatoasa si vioaie Apropos de BLW, si pe mine m-a intrebat ieri pediatra cate mese de lapte mai are Maia. 2-3 pe zi? Mi-a picat fata, insa i-am zis ca nu pot sa-mi dau seama pentru ca Maia vrea la san ori de cate ori o supara ceva, ori de cate ori vrea sa adoarma and so on...

Artu... asa, de curiozitate, Sabina a redus din timpul petrecut la san? Ar trebui sa se intample asta pana la un an? Cu ce ochi vad pediatri canadieni autodiversificarea? Ca la noi se pare, nu prea sunt in tema...

Va pup! o zi faina!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Am uitat sa va zic. Ieri am comandat rochita www.hainuteshop.ro/hainute-2742-rochita de craciunita store twenty one.html" target="_blank">asta de pe net, iar azi a si venit. Aveam emotii ca nu va fi catifeaua de calitate, insa e pur si simplu adorabila. Arata de 10 mii de ori mai bine ca-n poza iar Maia e super scumpica in ea. Pretul mi se pare super ok.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Salutare dragelor!

Hmmm, liniste pe-aici, se simte ca vin Sarbatorile, e sfarsit de an, bebeii au crescut si ne solicita mai mult, nu mai e efervescenta de pe vremuri..

Nici eu nu prea apuc sa mai zic multe, azi insa am avut zi plina! Am avut sedinta foto cu baietii Nebunie totala Nu stiu sincer ce-o sa iasa, eu am fost super prinsa zilele astea si n-am reusit sa ma organizez, am adunat insa niste accesorii cu care sa-i pozez dar nu am apucat efectiv sa le folosesc. Am facut sedinta la noi acasa, am zis sa fie Matei in mediu lui, fiind mai timid. Ei, era asa fericit ca am stat in camera lor de joaca, incat n-avea niciun gand sa stea la poze Fugea ca bezmeticu, canta (adica batea la baterie), era mai expansiv ca niciodata, ce sa-l pui sa stea frumos la pozat Eu voiam sa-i fotografieze impreuna, nebunie. Tudor nu sta nici acum bine in fund, pana ma chinuiam sa-l aduc pe Matei langa Tudor, nu stiu ce miscare facea si poc! cadea pe spate, nu plangea dar nici mare branza de poze nu ieseau. Cum reuseam sa-l tin cat de cat pe Tudor, nu mai voia Matei, intra in cadru, se stramba, ce mai, haos total, am iesit de-acolo sifonata, transpirata, obosita, ametita

Macar sa iasa ceva. E clar, cu amandoi odata, la aceaste varste e ff greu..Alexandra super, chiar l-a facut pe Matei sa simta ff in largul lui (poate un pic prea in largul lui), voia s-o impresioneze, sa-i arate jucariile, s-o gadile, etc..

Ce m-a mirat putin a fost ca Alexandra nu a adus nimic, niciun accesoriu, nici lumini, nici NIMIC, in afara de aparatul de fotografiat Si nici nu venise cu niste idei clare cam cum sa arate pozele, ea doar s-a uitat la camera de unde bate lumina (ca sa stie cam unde sa stam) si cam atat. Noi am mai facut poze anul trecut cu o fotografa care venise cu sotul s-o ajute sa monteze cearsafui, lumini, umbrele, etc plus o droaie de accesorii, etc de-aia m-am mirat ca ea a venit doar cu aparatul. In fine, astept cu nerabdare pozele, sa vedem ce-a iesit din toata nebunia noastra..

Acum am facut in premiera biscuiti, ii promisesem lui Matei ca daca sta cuminte la poza facem biscuiti, desi nu am mai facut vreodata (ce nu promite omul cand e disperat). Oricum, imi pare bine, am gasit la ikea forme dragute de biscuiti cu ren, veverita, melc si alte cele, am o reteta furata de la o mamica de pe dc, asa ca azi miroase super la noi si abia astept sa-i si mancam Am cumparat ieri si 2 cutii de tabla cu Mos Craciun, pe care o sa le umplem cu biscuitii nostri.

Hai ca v-am innebunit cu ale mele, sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

salutare si de la noi,

nana tocmai ce-am transferat online niste banuti pentru steluta de mare,maine trebuie sa-i ai in cont....noi am asteptat indemnizatia

in rest azi am fost extrem de suparata,nu stiu ce are bubulina mea ca de ieri de la 6 seara nu a mai vrut sa manance absolut nimic,am reusit pe la 12 noaptea sa-i dau prin somn si cu chiu cu vai a baut 70ml apoi dimineata la 6 cand de obicei se trezea flamanda nici n-a vrut sa vada biberonul,abia la 9juma dim a mancat vreo 130g de para cu avocado iar dupa juma de ora a vomat o parte din el,asta pentru ca-si baga mainile pana in gat,n-am mai vazut asa ceva....iar la 2jumate urla de foame,i-am dat lapte,initial nu l-a vrut insa dupa 5min s-a razgandit si-a mancat 150ml...off nu-s ce are,este ff constipata,face numai bolovani negri...poate o fi si asta cauza inapetentei,habar n-am....cred ca daca nu i-as da para ar fi blocata de tot....voi dati prune la bebei,adica la 7 luni are voie?
ma duc sa citesc capitolul din urma si eventual mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Mira, super rochita! Abia asteptam pozici cu Maia Craciunita !

Sorana, eu sunt sigura co pozele vor fi grozave! Cele mai faine sunt cele naturale, fara recuzita !

Tatiana, multumim de banuti ! Eu i-am dat Adelinei prune printre primele fructe (dupa mar si para) ca era constipata de la fier. Ii regleaza super bine burtica - azi dimineata, de exemplu, azi i-am facut de dimineata o banana, doua prune, suc de la o clementina (de asemenea laxativ) si trei-patru lingurite de cereale - a mancat pe nerasuflate!

povestea stelutei de mare
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Trebuie sa spun ca m-am indragostit forever de ochisorii licaritori ai Dorei , si de dragalasenia si nonsalanta lui Timi , fetitele Adei!

Si am ramas cu sufletul la Cluj, la mazarichile Carlei! Doamne ce minunatii de fetite ! Apropo, Carla: Adelina s-a molipsit de la Sofi: s-a invatat sa tipe . Nu plange, tipa, si tipa, si tipa ... Mahalagioaica, ce mai, vorba lui Dragos .

Imi pare rau ca nu mi-a mai ajuns timpul sa ii vad pe Alexandrii si pe Mateiut! Promit sa ma revansez si sa ne intalnim data viitoare cand mergem acasa!

Noi ne-am intors de la control si vaccin. Piticot e ok, a urlat de-a speriat tot spitalul, acuma doarme rupta de oboseala. Sper sa scapam de febre mari.

povestea stelutei de mare
Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010
www.sos-animale.ro/?x=show&sel=11" target="_blank">poti ajuta si tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

citind din urma am vazut ca mi-ati recomandat untul de shea..eu am acasa o cutie luata cand eram gravida sa ma dau pe corp sa nu raman cu vergeturi dar nu stiu daca este buna pt bebe,pe ea scrie SHEA BODY BUTTER de la Village Cosmetics...voi ce spuneti?

in legatura cu apa in urechi la noi la prima baita a venit o asistenta de puericultura sa ne invete ce si cum ca noi eram varza si ne-a spus ca nu e nici o problema daca ii intra apa in urechi ca se scurge ulterior in prosop si ca sunt povesti de babisme cum ca ar face otita asa ca n-am tinut cont niciodata de chestia asta,ba din contra cand o clateam faceam in aasa fel sa-i intre si in urechi dupa care in prosopel o stergeam cu coltul si gata fata

Mergi la inceput