Iepurasi de martie-aprilie 2010 (94)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

honeybaby of, saracutele de voi!
Sa stii ca, dupa ce am patit cu Vladimir anul trecut de la laringita, ca mi s-a sculat noaptea si nu mai putea sa respire, mie cel mai frica din toate mi-e de raguseala (laringita vreau sa zic)... Pediatra noastra zicea la fel si eu nu intelegeam pina nu am patit-o: ca mai bine pneumonie, ca aia o tratezi step by step, decit o laringita care se transforma brusc in laringita obstructiva...
Bref, vreau sa-ti spun ca, daca ai nenorocul ca Maya sa fie predispusa la obstructie de la laringita (se inflameaza f tare laringele, se umfla si obstructioneaza caile respiratorii) sa ai pregatite just in case asa:
- adrenalina in nebulizator, sa-i pui imediat masca pe fatza in caz ca are dificultati de respiratie. Dilutia la cca 9 kg cit are e cam de 0,9 ml adrenalina + 2,1 ml ser fiziologic, nu? Eu in caz de urgenta as pune 2 ml adrenalina cu 1 ml ser, sau chiar adrenalina pura 3 ml, ca sa nu stau 10-15 min sa faca toata doza din nebulizator, as lasa-o 2-3 minute la concentratie mare, sa mearga mai repede
- dexametazona injectabila pregatita

Eu am pregatite astea in noptiera si, in caz de ceva, sint gata sa-l pun la aerosoli adrenalina pura 1-2 minute, in care timp sun la salvare sau la doctor si-mi pun in geanta dexametazona incarcata deja in seringa. Apoi zbor la camera de garda la spital, la sectia de ORL preferabil direct. In caz ca se intimpla f nasol pe drum si obstructia devine f naspa, sint gata sa-i fac injectia cu dexametazona chiar eu (1 ml doar, nu toata fiola).

By the way, daca toti zic ca e inflamat gitul, cum de nu ti-au zus sa-i dai in aerosoli anti-inflamator? ma mira... Floricica face de citeva zile aerosoli cu adrenalina intii, apoi cu 1 ml Flixotide (ala mai slab) +2 ml ser si-i merge bine... Plus picaturi Zyrtec seara, care anihileaza efectul unor alergeni care apar din cauza stationarii secretiilor in plamini (sau asa ceva mi-a explicat)

Dar vad ca si tu ai probleme cu gitul. Iti recomand si tie aerosoli cu piesa pt gura (daca nu ai alergie la vreo componenta din astea), asa:
- 1,5-2 ml adrenalina cu 1,5-1 ml ser
- pauza 20 minute
- 2 ml Flixotide sau dexametazona cu 1 ml ser fiziologic
De 2 sau chiar 3 ori pe zi. Face bine, eu asa ma tratez de laringita sau sinuzita.

Ma gindeam, ca zici ca esti alergica la antibioticul Mayei: poti folosi manusi de cauciuc din alea medicale, sa minimizezi riscul sa atingi.

Denisa draga, relaxeaza-te un pic, ca nu e asa grav chiar daca se duce la plamini, totul e tratabil daca nu face vreo alergie urita sau mai stiu eu ce obstructiv care sa te sperie. Maya e mare de acum, organismul ei poate procesa destule medicamente, nu mai e ca atunci cind avea 2-3 luni... Uite, Floricica e acum a doua oara cu bronsiolita si sintem toti calmi, merge ok, nu s-a sfirsit lumea, doar hiriie din piept :))
Gindeste-te ca e doar o boala care va trece. Chiar daca ai fi in padure si fara doctori si medicamente , probabil ca ar trece oricum, bolile nu-s asa de grave, putine sint :) Stai calma, odihneste-te si tu, ca nu e sfirsitul lumii, e doar o boala care trece, cum am zis. Desigur, fa tot ce poti sa se insanatoseasca mai repede si de asemenea sa fii pregatita pt cazul cel mai nasol, ala cu obstructia - nu ti se va intimpla tie, dar faptul ca esti pregatita sa actionezi probabil o sa te faca mai linistita si mai sigura pe tine (de fapt asa e la mine, nu stiu cum esti tu, scuze!)

Asa cum am mai zis: nu sint doctor, am expus mai sus doar ce a zis pediatra sa facem in caz de criza de laringita obstructiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

La Multi Ani castelanaC, multa sanatate si fericire alaturi de familie!
La Multe Lunite iepurasilor de azi.


Un vot va rog.



Nunta 12.05.2007


Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Castelana - La Multi Ani fericiti, alaturi de sot si de pitic!

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Neata!

Castelana LA MULTI ANI fericiti si impliniti!!!

La multe lunite iepurasilor de 15: Denis Alin (de atb), Robin Sebastian (de Ina_3040), Eva Ioana (de EVAMIKA), Alessandro (de LAlexandra)!!!



Oana, mami de minune mica, Eric Nicholas(21.02.2010)


Multumim Doamne pentru minunea data si ajuta-ne sa fim sanatosi!



Cand cineva acolo SUS te iubeste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

La multi ani castelana! sa fii fericita si sanatoasa!

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

fizioterapia respiratorie pediatrica se realizeaza in clinici sau spitale , nu am ce sa detaliez, e ceva realizat de fizioterapeuti , mers acolo, te intreaba istoricul copilului etc
aici merg cei cu copii cu bronsiolite dese, se incearca pe orice cale evitarea antibioticului, pt sa sistemul imunitar e singurul care se formeaza dupa nastere in cativa ani, si antibioticul nu ajuta deloc
le fac masaje, in unele tehnici foloses si ser fiziologic, in maxim 2 ore incep sa expulzeze muci, cand merg la terapie doar preventiv iarna, cam 1 data pe saptamana si.i curata bine de tot, cand merg cu bronsite , dupa masaje expulzeaza mai rau ca dupa aerosoli....

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Salutare tuturor!
Mai trecem si noi putin pe aici, mai citim... Mihai e mai bine cu raceala, mai tuseste putin - doctorul a spus ca e de la secretii, nu avea nici macar rosu in gat.
La verificari avem: 71 cm si 8100 g, ceea ce e bine, pe graficul pe care ni l-a dat greutatea era fix sub linia ce exprima media - prilej ptr. sot sa spuna ca-i cam slabut
A reinceput sa pape legumele cu carnita (le-a refuzat aproape in totalite cat a fost racit) (nu depasim 40-50g, are diverse modalitati de a ma anunta ca nu mai vrea: deget in gurita, scuipat cu talent, stranut cand are mancare in gurita// variaza de la o zi la alta modalitatea de a ma anunta ca el a terminat masa cu toate ca stie ca ma opresc la primul semn).
Ptr. retete de sarbatori, reteta mea de sarmale este urmatoarea: se ia o oala - depinde cate sarmale dorim sa avem - mergem la mama soacra in vizita si este de datoria sotului sa o anunte ca-si doreste foarte mult sa manance cele mai bune sarmale de sarbatori. La plecare se ia oala plina cu sarmale bine acoperita (fierte sau nefierte in functie de timpul pe care i-l acordam sa le pregateasca).
Gata - fug sa pregatesc legumele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

La multi ani Castelana draga!!!!!
Sa fii fericita si iubita alaturi de castelanul mic si de familia ta!!
Te asteptam si pe aici cu o feliuta de tort

Intre timp am venit eu cu o tava cu cafelute aburinde pt toate fetele!!! Haideti fetelor iesiti din barlog si savurati o cafea fierbinte!!!

Asa m-am intristat cand am citit paginile scrise ieri. Mie imi sunteti dragi toate si tare mi-ar parea rau sa vad ca se imputineaza si mai rau grupul care si-asa a devenit mai restrans fata de cum era odata
Poate macar acum in prag de sarbatori vor intra si fetele mai vechi care probabil inca citesc din umbra dar nu vor sa mai scrie.

Dau sa pape la iedut si revin

de Theodor Stefan (05.03.2010)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

Uite am pus si colinde
Vedeti ce "casuta" primitoare avem?? Cafelute aburinde...colinde
Haideti fetelor...poftiti!!





de Theodor Stefan (05.03.2010)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

CASTELANA LA MULTI ANI!!!


Diana si inimioara mea Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput