PEPENASII de 2008 se pregatesc de Sarbatori! (203)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turtu asa rapidos, pentru un ficat devenat :

1 foie gras cru (de 600 g)
7 g de sare fine
2 g de piper
2 "prafuri" de ienibahar
1 lingura de Porto
1 lingura de Cognac sau Armagnac
1 lingura de Xérès

Se asezoneaza bine si se pune la marinat cu alcoolul peste noapte.
Apoi il pui intr-o terina (sau orice vas de portelan cu capac). Pune peste resturile de la asezonat.
Incalzeste cuptorul la 150°C. Pune in cuptor un vas cu apa pana la jumate, ca sa faci un bain marie apoi. Cand apa ajunge la 70° pui terina fara capac si o lasi acolo 50 mn (apa din vas trebuie sa ramana tot timpul la 70°).
Dupa "coacere" il scoti si il lasi la racit cu capacul. Cand s-a racit un pic, scurgi grasimea si sucul ce l-a lasat, si gata :). Poti sa aduni grasimea aia curata, sa o incalzesti si sa acoperi ficatul cu cativa mm.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Hmm, si mie imi place ca se discuta mult in ultimul timp . Dar sa trec direct la subiect:
Masa de Craciun: mergem la parintii mei anul asta, si probabil o sa faca tata sarmale, carnati, fripturi, cozonaci etc (da tata. si la parintii lui Cristi tot tatal lui gateste ). Prin traditie eu si Cristi facem salata boeuf si cred ca o sa fac si eu cozonac daca am timp, sau o prajitura, mai vedem.

Am impodobit si noi bradul weekendul asta, a fost si petrecerea cu Mos Craciun la serviciul lui Cristi asa ca a primit Aidel si cadoul direct de la Mosul. Anul asta nu i-a placut la petrecere la fel de mult ca anul trecut, nu i-a placut nici de Mos, a vrut acasa si a adormit in spatele lui Cristi in drum spre casa . Any way, activitatea de impodobit bradul i-a placut foarte mult, partea de jos a bradului e decorata de ea .

Olita: da, o fi tarziu... dar si ce daca? Acum se simte ea pregatita si vrea, care-i problema? Sunt foarte incantata, de cateva zile face la olita cam de 2 ori pe zi, cere ea si face la scurt timp dupa ce e pusa pe olita, apoi imediat dupa ce face striga "bravo pipiii!!" si aplauda . Na, eu zic ca a meritat sa astept si sa o las in ritmul ei .

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ana, mersi! ma speriasem ...

Vicky, si noi tot foie gras si probabil fructe de mare, sunt innebunita dupa noix de st jacques. N-am incercat niciodata sa coc singura foie gras, mi-e frica sa nu-l stric ca m-ar divorta barbatu-miu. O sa-ti notez reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Mada nu'mi mai spune 'duamna' te rog, ca lesin cu capu' pe tastatura si's la biro' si nu se face. Deci, nu vreu sa manc ghimbirul, vreu sa'l recoltez si nu stiu cind trebuie facut.

Bine, ulterior recoltarii il si halesc, suc cel mai probabil.

Pica suna bine salata ta, multam, daca mai ai mai baga, daca intrebam ieri haleam ca fu dezlegare, da facem pentru sambata.

si tot Mada Sofia mananca unt cu lingurita, sau bucatele, dupa caz, da are perioade, o tine cam doua saptamani etapa dupa care ori nu mai vrea deloc ori civilizat si econom

Turtu, da e bun cus'cus'ul? Adica la final iti rezulta o salata buna de crutidati?



mami de Sofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

TURTU...stiu ce simti si te inteleg perfect. Asa simt si eu cand vb despre cineva drag mie. Dar tu chiar vrei sa o ajuti si cauti o solutie. Si eu am stat mult sa ma gandesc daca sa scriu ce am scris despre prietena mea,dar am vrut sa vezi o poveste. Mie mi-e teama ca nu cumva sa citeasca ce am scris,dar sunt sigura ca daca i-as explica ideea ar intelege.

Ce de retete interesante!!! Ficatul ala de gasca ma innebuneste!!
La voi acolo in Franta, e demential...

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

N-am incercat niciodata sa coc singura foie gras, mi-e frica sa nu-l stric ca m-ar divorta barbatu-miu. O sa-ti notez reteta.





Las' ma ca nu-l gresesti :).
Si eu ador nucile de St. Jacques, dar nu prea stiu sa le gatesc (decat in tigaie cu usturoi). Ia vino cu niste retzete bune de acolo de la mare :).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Pana acum am mancat doar la restaurant.

Eu o sa fac reteta asta si garnitura de orez basmati:

http://www.750g.com/fiche_de_cuisine.2.123.1479.htm

Foie gras o sa coc cand oi avea si cuptor electric, al meu e un cuptor pe gaz obisnuit, dar nu coace bine, nu pot sa risc nimic :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Da, da asa fac si eu nucile.

Poti face foie gras au torchon. Ala e simplu, ca il "fierbi" in apa. Mie mi s-a pus pata pe terina. Cu ocazia asta mi-am luat 2, ca deh nu stiam exact cat de mare e bestia.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

ooka, mada, si-a mea maninca untul cu lingurita. Or avea fetele noastre ceva lipsuri

vicky, notat, suna delicios. Da' ficatul ala e special?
Si-apropo, frantuzoaicele, ce-s alea nuci de st. jacques? Va rog sa nu-mi ziceti ca sint melci. Si-apropo, voi mincati melci?

ana, te compatimesc cu masina de spalat, asta e chiar nasol. Mai ales acuma iarna. De fapt in orice anotimp, ce mai ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Pfiu scapat de-un examen. Mai am numa de nail doua esee, mama lor de esee si cine le-a mai inventat.
Asa am citit tot, super ca s-a animat subiectul si efectiv discutam despre diverse. Numai ca eu baba si pe fuga am retinut numa bucati asa ca excuse moi.
Meniu de sarbatori, eus de aia de fac orice imi vine in cap sau gasesc prin supermarket. De obicei avem un stuffed three bird roast sau una bucata piept curcan umplut, cu legume langa honey glazed carrots,, fine green beans, roasted parsnips, cranberry sauce, pigs in blankets etc. Mai bagam si ceva de prin romanica ca ne trimit ai mei, iar de anul nou avem de obicei somon sau porc tot asa umplut sau garnished cu apricots sau cu apples sauce sau rulat sau chiar ham avem e tare bun daca e glazed tot asa cu Honey and mustard. Anu trecut am avut somon cu un sos. Mi-ar place sa am timp sa le fac de casa mereu da de obicei folosesc shortcuts. Dulciuri nu ma pricep desi as vrea. Sarmale la fel. Oricum sa creasca fetele putin si sa avem si noi mai multi bani de sarabtori si mi-ar place sa gatim impreuna un proper christmas meal. Avem mulled wine in fiecare an si home made biscuits.
Turtu nu vad de ce sa aiba vreo ceva sarmalele cu alaptatul si aici zice sa papi de toate.
Ana super nasol cu masina de spalat, cand ne-am mutat aici nu am avut masina o perioada si am zis ca innebunesc sa ma tot duc la spalatorie.
Ca ziceam mai sus de mancare as vrea sa stiu sa fac cozonac si pasca si de astea traditionale si sa imi iasa bune, da nu am curajul sa ma risc.
Sigur mai vroiam sa zic ceva da am de scris o multimea ca diseara merg iar la scoala asa ca tre sa fug.

Mergi la inceput