Iepurasi de martie-aprilie 2010 (93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns child spune:

Of, DENISA, imi pare rau...dar ar fi bine sa o vada un medic, nu poti ajunge la un spital, la urgenta?
Macar sa stii un diagnostic si sa-ti dea un tratament, sa nu se agraveze.

Pupici si multa santate!


Diana si inimioara mea Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Honey of...exact asa am tot patit si noi, numai in weekend apareau problemele. Nu stiu cum tuseste Maya, uscat sau expectorant. Daca haraie in piept, asa cum facea Ericutu meu, dr a zis ca Stodal nu e bun, ca trebuie ceva cu carbocistenina (parca asa ii zicea) si ne-a dat humex expectorantum. La noi a mers f bine cu humex, deja din a doua zi nu mai haraia asa rau. Pt nas, imi zisese Gabyhilla si apoi si perdiatrul nostru, sa ii pun cate o picatura de Vibrocil in fiecare nara dim si seara. Si eu am folosit Vibrocilul ala si tare bun era, imi puneam 3 picaturi si imi desfunda imediat nasul. Nu stiu daca si la voi s-ar potrivii tratamentul asta, dar pt noi a fost f bun
Carmen si eu sper ca luni sa aflii o parere mai incurajatoare. Felicitari Taniei ca a reusit sa se ridice singurica si sa o bucure pe mami
Greenfrog mi se pare normal ca ai simtit nevoia sa impartasesti cu noi bucuria ta. Sunt convisa ca toate ne bucuram cand citim cum fac progrese iepurasii nostrii. La fel cum pentru noi toate, momentele cand privim pozele sunt momente de adevarata relaxare si binedispunere
Stanucel am ras de l-am trezit si Eric (si m-a bombanit sotul ca el abia il adormise). Tare patania sotului! Si sunt convinsa ca nu e singurul care a luat plasa: toti avem salvat nr de acasa..."acasa". Pe asta s-au bazat si cei de la Cola. Pot sa zic ceva? Sotul tau merita sa primeasca un mesaj sa cumpere vre-o 10-15kg de cola..sa isi indoaie cocoasa carand la ele

_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

Andira off ce de probleme si pe micuta Iris. Eu cred ca o luam pe aratura cu atatea probleme cum ai avut tu cu fetele. in fata ta.
Pai iti spun eu de unde si pana unde caprite..nu ai tu 3 acasa??? care topaie fiecare in alta parte?!

_
Mami de iepuras Eric Mihai (1 aprilie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Denisa imi pare rau ca a racit Maya, dar lasa ca ii va trece repede. Stodal nu prea merge acum la inceput de raceala. Mai mult ca sigur ca ea are secretii acum si e chiar bine sa tuseasca, probabil are nevoie de un expectorant. Cel mai bine sa o vada un medic sau daca nu face febra mare si e ok starea generala puteti astepta pana luni.

Freedelia cam asa gandesc si eu. Am dat un exemplu mai extremist asa ca sa se inteleaga mai bine. Acum chiar de niste chestii minore nu ma iau, chiar daca ma deranjeaza, dar tot ma chinui sa nu judec oamenii sau sa-i inteleg, ca nu suntem toti la fel.

Asteropi da mamele isi cunosc cel mai bine copilul. Asta e foarte adevarat, dar nu toate fac cum e mai bine pt copil. Uite cam toate cunostintele mele sunt intelectuali si ai zice ca toti isi cresc copiii intr-un fel armonios, ca-si dau toata silinta sa faca asa cum e mai bine pt copil. Insa, eu sincer am ramas foarte dezamagita si am si restrans foarte mult cercul de cunostinte, prieteni pt. ca nu suport sa vad copii care din punctul meu de vedere sunt prost tratati. Si din pacate nici sa nu pot face nimic.

Andira si mie imi place sa gasesc pe aici schimb de opinii nu doar dragaleli si glumite. Nu vreau sa ne jignim, sa vorbim urat unele cu altele, dar imi place sa discutam subiecte interesante si fiind un grup atat de heterogen e normal sa nu fim toate de aceeasi parere.
Imi pare rau ca sunteti bolnavioare. Ai vazut ceva imbunatatiri de cand le dai colostru?

Mihaela deElena Maria (9.08.2006) si Angela Ioana (21.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

mihaela doarme mai bine, eu n.am dormit de durere in gat, aucm ca mi.a trecut o apuca pe ea iar, sigur :)



roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Neata fetelor.. trebuie sa va contrazic un pic referitor la "fiecare mama stie ce e mai bine pentru copilul ei" dandu-va 3 exemple personale.. am 3 vecine cu fetite nascute in aceasi perioada cu Tanya.. una dintre ele are fetita nascuta in ianuarie, iar de la 3 luni ii da copilului mar cu biscuite, ciorba cu bors si paine, banane si alte cele. Am incercat sa discut cu ea, i-am oferit carti sa citeasca, le-a citit si mi-a spus ca stie ca in carti si medicii spun ca nu este bine dar bunica ei a crescut 3 nepoti asa si nu au nimic. am incercat sa-i explic ca efectele negative nu trebuie sa fie imediate ci pot sa se vada cand copilul este deja mare.. nu am avut cu cine, asta desi ea lucreaza in spital.. O alta vecina are fetita de un an si 2 luni, iar la un an si o luna i-a dat copilului sa manance un mic intreg de la kaufland grill si sa bea cateva guri de bere si vedea asta ca pe ceva bun..iar a 3 are o fetita cu 2 luni mai mica decat Tanya si este atat de obsedata dupa competitie incat vede competitie si la copii fara sa tina cont de varsta lor. de exemplu, cand cea mica avea o luna se chinuia sa o tina ridicata fara sa ii tina capul doar pentru ca Tanya avea 3 luni si putea, de cate ori vedea un progres la Tanya incerca sa-l obtina si la cea mica si incerca sa o adoarma 19 ore pe zi ca sa creasca mai repede.. am incercat sa-i explic ca fata ei este inca mica si nu poate avea aceleasi progrese ca fimea, ca le va face si ea cand v-a creste si ca fiecare copil are ritmul lui. nu am avut cu cine... am inceput sa evitam sa ne mai intalnim cu ea de teama ca cine stie ce mai vede la Tanya si se chinuie sa obtina si de la bietul copil.. sa va spun ca la 2 luni pentru a afla greutatea copilului a pus-o intr-o punga de plastic si a cantarit-o cu cantarul de bucatarie?


Nunta 12.05.2007


Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Ieri am reusit sa scad febra Tanyei dar azi am luat-o de la capat..38.5 rectal si este bazaita cum n-am vazut-o niciodata, plange fara nici un motiv aparent. asa ca luni trebuie sa ma duc cu ea la doctor neaparat, iar daca starea ei va fi la fel ca azi probabil nu mai reusesc sa ajung si eu la doctor pentru ca nu o pot lasa asa acasa iar eu sa plec... ma uit la ea mititica ca are febra, e palida toata dar ea se chinuie sa se joace, sta intinsa pe-o parte, tine o jucarie in manuta si o mai misca din cand in cand.. cum incepe sa-i scada febra incepe sa vorbeasca si sa se joace fericita... vedem cum o sa fie luni, eu inca sper sa reusesc sa ajung si eu la doctor si sa o duc si pe ea


Nunta 12.05.2007


Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

andira multa sanatate fetitelor si tie bluekido , sa se faca bine tanya!

mici de la kaufland sunt foarte buni :)))

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Briza, Rox - multumesc!

Si multumim si celor care au intrebat de noi capitolul trecut - Andra, Ioana, Mihaela, Rebiana si parca mai era cineva dar scuze, nu mai tin minte .

Delia - hai ca ai atins un punct sensibil cu alesul hainelor.
Noi avem vesnice discutii dimineata cu alesul hainelor. Ies mereu certuri ca hainele celeilalte sunt mai frumoase (desi le poarta amandoua, pe rand, ca au aproape aceeasi masura), plus ca ma trezesc ca vor sa puna la o bluza roz inchis un pulover maro, blugii albastri si eventual ghete verzi. Ok, gusturile nu se discuta, dar nitica estetica vreau, ce naiba?!
Nemaivorbind ca Irina si la -15 grade vrea FUSTA (se trezeste cu propozitia "vreau fustaaaaaa!!" in fiecare dimineata). Deci, cum rezolvi?

Nu-mi spune cu explicatul ca e iarna afara, raceste, toate hainutele sunt frumoase etc ca am incercat, plus multe altele. Sa le las colorate la gradinita? Se duce naibii tot efortul meu de a le lua hainute frumoase si de a le imbraca in culori placute.

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelagrosan spune:

Dayanara sanatate si sper sa nu o apuce si pe Silvana raceala. Aici a venit frigul si sper sa mai moara din virusi.

Mihaela deElena Maria (9.08.2006) si Angela Ioana (21.03.2010)

Mergi la inceput