Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Oria77,bine ai venit!Si eu tot 18+,si tot asa,nu stiu sexul bebelusilor,si nici nu il voi afla pina la nastere:))
Ma identific cu toate "necazurile" de care vorbiti,burta mare,priviri compatimitoare,arsuri noaptea,uof!Pe de alta parte,asta e "pretul" graviditatii,imi aduc aminte ca si cu Amelie am avut arsuri,etc,asa ca nu are importanta numarul:)
In privinta imbracamintii la gemeni:va pot da un exemplu in calitate de educatoare la gradinita.Am avut o pereche de gemene care au inceput gradi la un an jumate,deci nu vorbeau.Mama lor le imbraca identic,dar asa...exagerat.Pina si sosetele ,tot tot to era identic.Si fetitele seamana ca doua picaturi de apa.Ei,noua,educatoarelor,ne era extrem de dificil sa nu le confundam,si incercam sa le strigam pe nume,sa vedem daca reactioneaza.Uneori intorceau capul,alte ori nu.Uneori chiar aveam impresia ca vor sa ne pacaleasca,pentru ca rideau de noi:)
Eu cred ca este totusi important sa se dezvolte ca doi indivizi,si trebuie ca noi,adultii,sa-i ajutam in directia asta.
Am mai avut o pereche de gemene acum citva ani.Erau mari cind au venit la mine in grup,aveau cam 5 ani.Desi erau identice,nu se imbracau la fel.Totusi,inevitabil,uneori le confundam.Mama lor ne-a explicat ca este extrem de important sa le strigam corect,una din ele era extrem de sensibila si plingea mult daca o confundam,cealalta era mai "dura",nu-i pasa,ba chiar se bucura daca pica sora ei la mijloc.A fost foarte interesanta experienta mea de pedagog cu ele,mai ales cu fetitele mari.Erau extraordinar de diferite la caracter.Fizic,identice.

Mami de Amelie si cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor si La Multi Ani pe 2011! Sa aveti parte de multa sanatate, fericire si impliniri pe toate planurile!!!

V-am tot citit, dar nu prea apuc sa scriu din pacate. Bun venit noilor mamici si felicitari pentru fluturasii din burtica si pentru cei care tocmai s-au nascut!

Legat de patuturi si noi am folosit unul singur in primele 3 luni, apoi fiecare in patutul ei. Le-am avut asezate in forma de L din motive de spatiu.
Legat de retete secrete cum spunea si Laura depinde de fiecare copil in parte. Si la noi a fost foarte greu primele 3 luni. Au avut colici puternici, mai ales Ana, de adormeau spre dimineata.Nu stiu daca dormeam 3 ore pe noapte. Eram chiauni amandoi.Apoi iarasi pana aproape de 2 ani se tot trezeau noaptea cam la 3 ore pentru lapte si evident ca la ore decalate. Asa ca "odihna" a venit destul de tarziu la noi.

Va pup si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Am uitat sa scriu de imbracatul la fel. Fetele mele nu sunt identice nici ca fizic si ca si comportament nici atat. Preferintele sunt foarte diferite. Asa ca nu prea pot sa le imbrac la fel si daca as vrea. Cat sunt mici si se lasa imbracati merge, macar de fun desi de obicei le luam culori diferite. Insa dupa ce cresc nu se mai imbraca la fel decat in cazuri exceptionale cand li se pune lor pata ca vor sa aiba haine la fel. Altfel fiecare are preferintele si hainele ei. Ana de exemplu nu suporta nasturii asa ca nu este chip sa se imbrace cu ceva cu nasturi, pe cand Moni nu are nici o problema. Alt ecemplu ar fi pantalonii care la Ana trebuie sa fie mai lejeri, pe cand Moni nu are probleme. La fel si culorile preferate sunt altele. Ana prefera galben, verde pe cand Moni e mai mult pe roz, rosu. (exceptie face rochita de Bella pe care o vrea care este galbena evident ca si in carte .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

Va multumesc din suflet pentru sfaturi! O sa incerc varianta pe care o zicea Monas cu ultima masa in jur de 16 si daca nu merge - ca am un ulcer vindecat in spate - trec pe dicarbocalm sau alte pansamente gastrice! Ufff...

Anuskka m-a uns pe suflet faza cu "desertat caruta la 5 luni"! Pe mine ma amuza copios cand se intampla sa fie sotul meu prin preajma si zic ca-s 2, cum se infoaie precum curcanul de mandrie...

In privinta imbracatului la fel... eu una am terminat psihologie si din tot ce am studiat si pe afara in ultima vreme, se pare ca totusi e mai bine pentru pitici si pentru personalitatile lor sa fie lasate sa evolueze individual! Poate in primul an nu va fi nicio diferenta dar dupa aceea voi avea grija sa le cresc constiente ca desi au "mutritele" asemanatoare sunt 2 sufletele diferite si valoroase asa cum sunt! (Chiar era sa imi sfasai un coleg care venise c-o remarca ca fac un bebe cu piese de schimb! A curs mult sange in ziua aceea...)

18+ cu 2 x ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crsitina1 spune:

Eu am o fetita de un an jumate si sunt in tratative cu sotul sa mai facem un bebe...Mi-as dori foarte foarte mult sa am si eu gemeni! Cred ca este minunat, dar si greu in acelasi timp...Felicitari fetelor pt puiutii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

M-am intors de la eco si m-a prins pe acolo si dr mea , si am fost si la o semiconsulatie. Bebicii sunt bine, in parametrii buni pt varsta lor: baietul are 976 grame iar fetita 902. Bineinteles ca fetita nu a stat locului deloc...chiar incep sa ma ingrijorez ca este f neastamparata..sper sa nu aiba ceva . Am reusit sa-i vad si fetzishoara pentru prima data. Nu-mi dau seama deloc cu cine seamana. M-am linistit ca ei sunt bine.
Va pup


26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Haideti la capitolul urmator




Mergi la inceput