Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

larisel, sa va fie de bine petrecerea...au crescut copiii nostri

Noi avem azi taierea motului/ruperea turtei sau ce alte obiceiuri mai sunt...sunt total habarnista la capitolul asta, iar nasii cred ca ma intrec.Din ce am citit pe net...mai mare confuzia; ba ca se ia mot si la fete, ba ca nu, etc; facem si noi acolo chestia cu tava si taiem un pic de par...astept sa se trezeasca sa ii imbrac si sa mergem la nasi.
Ziua de nastere am sarbatorit-o acum 2 sptamani, familiile si un vecin cu 2 luni mai mare au fost intr-o zi, iar dupa 2 zile din nou party cu o alta familie cu 2 copii, dar mai marisori 2.5 si 6 ani


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Buna fetelor!
Ma primiti si pe mine?
Sunt la sf sapt 10 , am 2 BB ,sunt in ac placenta ,separati doar de o membrana.
Sunt f fericita dar binenteles ca este mai usor daca vorbesti cu fete care sunt in ac situatie sau au trecut prin asta.
La urmatoarea eco care va fi pe 28 dec vom afla ce suntem - eu sper sa fie baietei.Dr a zis ca sunt sanse mari sa fie de ac sex.Voi la cat timp mergeti la control?eu merg la 3 sapt,si mi-a dat o groaza de analize pe care o sa le fac sapt viitore.
Va pup si va doresc o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

misspii, bine ai venit...eu personal am mers la medic la eco cam la 2-3 saptamani, pe masa ginecologica am urcat doar cand mi s-a facut cerclajul, in rest toate analizele importane in sarcina si peste..sa t pregatesti ca eco o sa te coste dublu de fiecare data ca si dureaza timp dublu..baftuta si ne auzim...

dragaica..deja avem dintisori????ce repede a trecut timpul!!!!

pt somn voi ati luat ceva??? sunt cheauna de atatea insomnii..noaptea dorm 1-2 ore maxim si ziua deloc..nu mai rezist...dar trebuie sa fiu bine si odihnita pt bebelusi..ca mai e un pic..

fluturas 31EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

misspii bine ai venit, eu mergeam cam o data pe luna la eco, iar in ultimul timp in fiecare saptamana. pe masa decat de vreo 2 ori m-a urcat dr.

dragaica felicitari pt dintisori :)

fluturas eu nu stiu nk pt somn, din fericire eu ma odihneam destul de bine :)

felicitari tuturor sarbatoritilor...am ramas cam in urma cu urarile!!!

fetelor vroiam sa va spun ca mai am 5 kg de dat jos pana la greutatea initiala de la care am plecat in sarcina :)

Va poop

Elena fericita a lui Radu si Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

misspii bine ai venit! Sarcina usoara si bebei sanatosi. Dc sunt in aceiasi placenta sunt dinaia identici si e musai sa fie de acelasi sex.

fluturas2010 asta cu urcatu pe masa depinde de fiecare dr. Pe mine ma urca de fiecare data, fara exceptie.Dupa imi facea o eco rapida sa vedem cum is bebeii (fara masuratori-doar cordul); si imi lua si culturi de col de fiecare data.

elenacatalin felicitari pt slabire! Mai baga si tu pics cu Radu&Tudor.

Fetele despre noi eu is cam nedormita, ma scol la 3-4 si apoi la 7-9 depinde de cand se trezesc zanele. Uneori sunt pe simultan alteori pe separat..Ceea ce e cam trist da ma descurc. Am ajuns sa tanjesc dupa 6h legate de somn, ce sa mai vorbim 8, deja e utopie.
Da cand le vad cand de dulci sunt, sau cum se distreaza cu colaceii la baie imi creste inima si uit de tot!
Puficele iau bine in greutate, avem un monstru de 3.6 si cea mica are acu 2.5. In curand tre mers la Municipal sa facem vaccinu BCG lu Ilinca ca a depasit si ea 2300:)

Dau si lapte muls (cam putin ce-i drept..) si LP mai mult. Vad ca manca la greu. Mierc avem ora la dr pediatru sa vedem ce mai zice.

Pupici de la Pufice.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Sugubina eu ma trezesc pe la 1-2 si pe la 5-6, deocamdata e bine ca e sotul si mama acasa si ma ajuta, dar din ianuarie cand o sa inceapa serviciul cred k o sa fie mai nasol :( sper totusi sa ne descurcam :D.

de unde ai luat colacele alea smechere? cate grame au luat fetele in prima luna?

eu deocamdata le dau numai san, sper sa ma mai tina :D

elena fericita a lui RAdu si Tudor

http://picasaweb.google.com/100373684167556137606/13122010#

http://picasaweb.google.com/100373684167556137606/10122010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor nu stiu ce sa fac cu ratoii mei, au cam doua saptamani in care-mi mananca foarte putin amandoi. Papa tzitzi la greau dar pe biberon abia-l ating, o fi de la dinti????

Nu stiu ce sa fac, sa le introduc cereale? mi se par cam micuti pentru varsta lor, in special Felix, are 5710kg la 4 luni, Seby e mai bine are 6550kg.
Pediatra mi-a zis ca putem incepe de la 5 luni cu cereale, fructe/legume galbene apoi cele verzi. Sa astept sa faca 5 luni fix ....ma da pe spate diversificarea asta .

Altceva ce ma streseaza cumplit, Seby tine capul mai mult pe o parte, a stat cu gatu stramb la mine in burtica. De luna asta incepem masajul pentru asta cu cineva specializat sper sa-si revina, mobilitate are, intorce capul in toate directiile doar ca are o predispoziti pentru partea stanga.
A doua problema e ca sta cu limba afara, inainte dormea cu limba afara acum e ok cand doarme dar in rest e numai cu ea pe-afara, Pediatra a zis ca e ok din punctul ei de vedere dar mi-a dat trimitere la un ORL-ist ca sa aiba o confirmare.
Off.....nu se mai termina

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Elena colaceii sunt luati de pe ebay http://cgi.ebay.ie/Safe-Baby-INFANT-Bath-Swim-Aids-Neck-Float-Ring-yellow-/250730824122?pt=UK_Baby_Baby_Bathing_Grooming_LE&hash=item3a60b8c1ba

Poate cand incepe sotu serviciu se mai regleaza si ei si dorm nuaptea mai mult.Asa am auzit ca de la 2-3 luni incep sa isi rareasca masa de nuapte. Sper.
Si eu sper sa te tie laptele:) Da nu tre sa te simti vinovata daca le vei da la un moment dat supliment. Pana la urma ei sunt doi si tu doar una..

Mara a luat 900gr si Ilinca vreo 800. Chiar pe 12 am sarbatorit 1 luna de la iesirea din maternitate si am concluzionat cu gramele astea.

Ce frumoosi sunt ! Si ai tai isi manca mainile unul altuia..Pe mine ma amuza la culme faza asta!!! Cand sunt ele asa linistite le pun una fata in fata cu alta si ma uit la ele cum se pufeaza.si noi avem fix la fel sacii de dormit-de la Ikea. Sunt tare meseriasi. Da au gurgitat pe ei si dupa o sapt i-am pus la murdare. Acu au unii primiti - da sunt diferiti. Asta ie.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui misspii

Buna fetelor!
Ma primiti si pe mine?
Sunt la sf sapt 10 , am 2 BB ,sunt in ac placenta ,separati doar de o membrana.
Sunt f fericita dar binenteles ca este mai usor daca vorbesti cu fete care sunt in ac situatie sau au trecut prin asta.
La urmatoarea eco care va fi pe 28 dec vom afla ce suntem - eu sper sa fie baietei.Dr a zis ca sunt sanse mari sa fie de ac sex.Voi la cat timp mergeti la control?eu merg la 3 sapt,si mi-a dat o groaza de analize pe care o sa le fac sapt viitore.
Va pup si va doresc o duminica frumoasa!



bine ai sosit, iti doresc sarcina usoara si la termen si copii sanatosi!
daca sunt in aceeasi placenta, sigur vor avea acelasi sex, am fost si eu in cazul tau. ai mei sunt baieti.

sanatate si suntem aici ptr intrebari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica


Altceva ce ma streseaza cumplit, Seby tine capul mai mult pe o parte, a stat cu gatu stramb la mine in burtica. De luna asta incepem masajul pentru asta cu cineva specializat sper sa-si revina, mobilitate are, intorce capul in toate directiile doar ca are o predispoziti pentru partea stanga.
A doua problema e ca sta cu limba afara, inainte dormea cu limba afara acum e ok cand doarme dar in rest e numai cu ea pe-afara, Pediatra a zis ca e ok din punctul ei de vedere dar mi-a dat trimitere la un ORL-ist ca sa aiba o confirmare.
Off.....nu se mai termina

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010



torticolis pe partea stanga, relativ sever as spune eu, a avut Edi, din acelasi motiv, a stat stramb in burtica. adica tinea capul doar pe stanga in primele 3 luni, deloc nu-l putea intoarce in dreapta. masajul a ajutat f mult, plus ca ii mutam eu capul pe dreapta - nu-l durea, doar ca era obisnuit sa stea cu el pe stanga - si ii puneam un suport, o paturica, care sa-i tina capul spre partea dreapta. dupa 3 luni nu mai avea absolut nimic.

nu te ingrijora daca nu papa asa mult si in mod clar nu le introduce cereale, sunt prea micuti. au si ei perioade si perioade, uneori papa f mult, cand trec printr-un puseu de crestere, alteori mai putin. si da, poate fi si de la dinti.

nu stiu ce sa-ti spun de problema cu limbuta, noi n-am trecut prin asta.

gemeni2009, ai mei nu vorbesc decat cateva cuvinte nici acum, la 2 ani si 3 luni. asa ca relax, mai e timp

elenacatalin, da, se poate sa fi varsat ptr ca papa f repede sau se poate sa se fi intamplat in incercarea lui de a scoate aerul afara. daca papa repede, n-ai cum sa-l ajuti, asa e firea lui, doar sa-l tii la verticala dupa masa si sa te asiguri ca eructeaza. sau sa-l pui pe burtica, ai mei scoteau f bine aerul in pozitia asta. insa supravegheat, ca poate sa verse iar si nu isi poate inca schimba pozitia.

Mergi la inceput