Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lumy, ce inseama in viziunea ta "dupa cum le obisnuiesti asa le ai" ? De ex. ce faci daca copilul se trezeste noaptea si nu se linisteste decat la san? Si asta de 5-6 ori pe noapte(cum a facut Rares pana spre 1 an)? Am auzit si eu de copii care nu mai mancau noapte, nu se mai trezeau deloc de la 3-4 luni. Eu cred ca depinde doar de copil.
Eu am zis cum am ajuns sa dorm cu ei in pat, pt ca nu mai rezistam fizic la atatea treziri, ridicari din patutz, pus la loc in patutz. Ce as fi putut face altfel? Crezi ca mie nu mi-ar fi placut sa dorm si eu 3-4 ore legate si sa ma trezesc doar de 1-2 ori pe noapte?

Am o finutza de 4 luni. Ziua nu doarme mai mult de 15-25 de minute, legat. Noaptea se trezeste des si se linisteste doar la san. Toti intreaba ce are, de ce nu doarme. Crezi ca mama ei nu ar vrea sa o vada dormind mai mult? Ce i-ar putea face?



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Lumy, ce inseama in viziunea ta "dupa cum le obisnuiesti asa le ai" ? De ex. ce faci daca copilul se trezeste noaptea si nu se linisteste decat la san? Si asta de 5-6 ori pe noapte(cum a facut Rares pana spre 1 an)? Am auzit si eu de copii care nu mai mancau noapte, nu se mai trezeau deloc de la 3-4 luni. Eu cred ca depinde doar de copil.
Eu am zis cum am ajuns sa dorm cu ei in pat, pt ca nu mai rezistam fizic la atatea treziri, ridicari din patutz, pus la loc in patutz. Ce as fi putut face altfel? Crezi ca mie nu mi-ar fi placut sa dorm si eu 3-4 ore legate si sa ma trezesc doar de 1-2 ori pe noapte?

Am o finutza de 4 luni. Ziua nu doarme mai mult de 15-25 de minute, legat. Noaptea se trezeste des si se linisteste doar la san. Toti intreaba ce are, de ce nu doarme. Crezi ca mama ei nu ar vrea sa o vada dormind mai mult? Ce i-ar putea face?



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, nu te supara, ca nu la asta ma refeream. Nici gand. Si eu am o nepotica de nici 2 luni, care e mai dificila ca ale mele la un loc.
Si nici frate-miu si nici cumnata nu stiu cum sa o "pacaleasca", de ex. ca sa lege cateva ore de somn,au decis sa ii bage seara o masa de lapte praf.
Daca nici eu mama de gemeni nu stiu prin ce ati trecut/treceti....
Eu si acum sunt chiauna si nu reusesc sa imi revin.
Cand erau fetele mici, eram sa pic de oboseala, si trezirile dese nu ma ajutau..ca nah tati le linistea el cum putea, dar tot eu le alaptam. Si tare rau imi pare ca nu le-am putut alapta mai mult.




binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lumy, poate a parut tonul suparat si acuzator, imi cer scuze. Intrebam in ideea ca ai ceva retete-magice. Sunt copii linistiti, care dorm bine de f mici, care mananca f, bine, care au program fix de mancare si somn. Parintilor unui copil de acest fel li se pare greu de inteles cum e cu copiii mai dificili. Si cred uneori ca parintii acestora sunt de vine, ca "le dau nas", ca "asa i-au invatat.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Lumy, poate a parut tonul suparat si acuzator, imi cer scuze. Intrebam in ideea ca ai ceva retete-magice. Sunt copii linistiti, care dorm bine de f mici, care mananca f, bine, care au program fix de mancare si somn. Parintilor unui copil de acest fel li se pare greu de inteles cum e cu copiii mai dificili. Si cred uneori ca parintii acestora sunt de vine, ca "le dau nas", ca "asa i-au invatat.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, n-am vrut sa acuz pe nimeni.
Ma uit la noi mamaici de gemeni,ca noi nu putem invata copii tinuti numai in brate (cunosc cazuri), pt ca daca suntem singure n u avem cum ne imparti....ca nah, nu poti sa ii dai unui bebe mai multa atentie ca ceilulalt fara sa te mustre constiinta.
Nici mie nu imi e usor.iar cand vad lumea pe strada, ca-mi plange ie de mila ca vai cae greu si ca-s doi.si bla blauri de gen.... ca ma intelege, nu nene pana n-ai crescut gemeni n-ai de unde sa-ti dai seama.DE Ce tine lumea/vecinii mortis pe strada sa ma compatimeasca??? Oare stiu ei ce e in sufletul meu.cat de dorite au fost sufletele astea, si cati ani am luptat ca sa le am.Cand ma trezesc dimineata si le vad, nimc nu mi se mai pare greu.....fac tot posibilul sa fiu independenta si sa ma descurc.



binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

am revenit

carucior noi am avut pt inceput unul Tako,cu landouri (mai mult portbebe),era din cele duble. Dezavantaj major- greutatea si era si cam greu manevrabil. In rest,se lasa la orizontala,maner reversibil,huse picioare,aparatoare ploaie,geanta bagaje,roti cu camera,etc, copiii dormeau bine in el. Nu incapea in portbagajul masinii decat cu rotile scoase, il tinream in boxa,coboram cu copiii in landou/scoici si plecam la plimbare . In curand il voi scoate la vanzare(si scoicile). De la 5 luni am trecut pe un carucior sport O'Baby,tip umbrela, comandat online ... din mai si pana acum a fost folosit zilnic...nu are cine stie ce facilitati,dar e usor manevrabil, e usor el,copiii sunt ok in el.Si acum il folosim,cu saniutele ies decat in weekend cande si tati acasa.

Cu indemnizatia,eu iau 85% din venituri(sau 75% cat e acum,sunt plafonata la 3400) pt un copil iar al doilea primeste suma fixa de 600 lei.Din ce am citit,pe noua lege ,optezi pt una din variante (75% un an sau 1200 2 ani)pt un copil - si in noua lege al doilea opil primeste doar 600 lei.

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

am revenit

carucior noi am avut pt inceput unul Tako,cu landouri (mai mult portbebe),era din cele duble. Dezavantaj major- greutatea si era si cam greu manevrabil. In rest,se lasa la orizontala,maner reversibil,huse picioare,aparatoare ploaie,geanta bagaje,roti cu camera,etc, copiii dormeau bine in el. Nu incapea in portbagajul masinii decat cu rotile scoase, il tinream in boxa,coboram cu copiii in landou/scoici si plecam la plimbare . In curand il voi scoate la vanzare(si scoicile). De la 5 luni am trecut pe un carucior sport O'Baby,tip umbrela, comandat online ... din mai si pana acum a fost folosit zilnic...nu are cine stie ce facilitati,dar e usor manevrabil, e usor el,copiii sunt ok in el.Si acum il folosim,cu saniutele ies decat in weekend cande si tati acasa.

Cu indemnizatia,eu iau 85% din venituri(sau 75% cat e acum,sunt plafonata la 3400) pt un copil iar al doilea primeste suma fixa de 600 lei.Din ce am citit,pe noua lege ,optezi pt una din variante (75% un an sau 1200 2 ani)pt un copil - si in noua lege al doilea opil primeste doar 600 lei.

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii





Noroc cu caruciorul, ca uite asa am facut si noi muschi.
Eu am ajuns la 50 kg sper sa ma opresc aici, n-am mai avut greutatea asta de la 16 ani .
Gabitza, carucioirul de la Obaby, incape desfacut in lift?
Scheletul (11kg)la ns incape in masina lui tati ca e break, mie o sa imi ia un Matiz (cica)...cand ne mutam la curte in afara Bucurestiului...si acolo nu merge decat sa-l pun sus pe plafon, asa ca ma ganesc la o varianta mai usoara.



binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Aualeu,intrebarea mea despre "retete" magice era oarecum retorica,poate trebuia sa adaug un emoticon ca sa nu ma luati prea tare in serios.
Eu am avut numai un bebe si stiu ca nu exista retete,in schimb exista foarte multi care isi dau cu parerea despre cum ar trebui crescut copilul.Asa ma bucur,acum ca sint gravida cu gemeni,nimeni nu mai indrazneste sa-mi dea vreun sfat,ca ii blochez cu replica:Nu ai avut gemeni,nu stii:))
Evident ca persoanele de la acest topic sint exceptia

Mami de Amelie si cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

LumiClt,caruciorul Obaby incape in lift,desfacut,dar trebuie bagat cumva de-a latul. Cu copiii in el nu se poate.Eu am noroc cu camera aia de la parter unde se plateste intretinerea si il las acolo desfacut.
Nu cred ca e vreun carucior dublu care sa intre in lift cu copiii in el,ma refer la lifturile clasice,dar macarin portbagaj maiincape si altceva acum...am fost si la mare,la bunici,carat patuturi,bagaje,etc. Cu deplasarea la bunici e musai nevoie de inca o masina,ca luam si scaunele de masa,si saltele de pat,scaunul de baie ..asa ca stam cam cate o luna sa merite trambalarea.
Acum tati si-a luat ,de nici o luna,alta masina,un break...inca nu am probat daca ne descurcam decat cu ea la deplasari la bunici, noi asa speram

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'Neata!

Gabitza, dar de ce e necesar sa va carati atatea dupa voi? Scaunul de baie de ex. de ce va trebuie? Fetele sunt mari, nu le poti spala intr-o caditza normala? Eu nu am avut nici un accesoriu pt baie si nici nu am simtit nevoia. Nici scaune de masa nu am avut deloc (nu as fi avut spatiu in casa si pt alea) si ne-am descurcat. Cat erau mici ii puneam in scoici /scaunele de masina (puneam scaunele in masina numai cand ne deplasam cu ea, ceea ce nu se intampla des in anumite perioade. Daca iesem in oras preferam sa mergem cu carutul, pe jos. E drept ca masina noastra e si maina de servici a sotului si are nevoie ziua si de spatiul din spate). Dupa un timp am inceput sa stam toti la masa, pe scaune 'normale'.
Ce vreau eu sa zic este ca uneori ne complicam singure, ne incarcam cu lucruri de care de fapt nu chiar avem nevoie. Se pot dovedi utile, dar cred ca ne-am descurca si fara multele accesorii pt cresterea bebelushilor inventate in ultimii ani.

Lumy, imi amintesc f, bine zambetele compatimitoare de pe strada "vaiii, saraca de tine! Dar macar ai scapat de-odata! ". Cand le spuneam ca nu e asa de greu si ca mie mi se pare mult prea frumos ca sa mai conteze 'greul' se uitau la mine ca la masini tamponate, credeau probabil ca de la oboseala mi-am pierdut uzul ratiunii . La fel auzeam din toate partile ca primul an e cel mai usor, ca manaca si dorm, unde ii pui acolo stau. Daaa ..... poate la altii. Pt mine primul an, pana am inceput sa ne intelegem , sa se deplaseze ei si singurei, sa se joace, nu sa astepta 'jucati' au fost cel mai dificil. Mie oricum mi se pare mai simplu sa cresti gemeni decat 2 copii cu varste diferite, unde fiecare are alte nevoie, te solicita f, mult dar fiecare la nivelul lui. La gemeni diversifici o singura data, faci aceeasi mancare pt amandoi, se joaca la fel, se apuca de colorat/scris in acelasi timp, merg la gradinita, apoi la scoala in acelsi timp si in acelasi loc (nu ai de dus unul la gradi, unul la scoala, sau la unul schimbi pampersi la celalat supraveghezi lectii).

Pana la urma nu raman decat amintirile frumoase, toata perioada grea de inceput capata in timp o alura "romantica" si uiti oboseala, noptile nedormite, plansul in 3 (ei si tu), stresul, grijile.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pfiu, ce chef de scris mi-ati deschis .
Sa va zic experienta mea cu caruciorul. Noi am primit cadou de la sora mea un carucior DHL, cu scaune unul langa celalalt, cu roti cam mici si cam subrede, dar ne-am facut treaba cu el cam 2 ani. Era usor, dar destul de greu de manevrat, nu incapeam pe nici o usa, dupa vreun an de utilizare m-a 'depanat' sotul intr-o zi prin oras, ca i-a sarit o roata.
Cand nu mergeu inca singuri (au mers la 14, respectiv 16 luni) si nu aveam ajutor, ca sa iesim la plimbare era un intreg ritual. Ii imbracam, ii lasam in mijlocul covorului cu ceva sa le atraga atentia, fugeam cu carutul strans cu liftul (stau la et. 5) pana jos unde il desfaceam si o luam la goana inapoi sus. Luam rucsacul in spate,pe amandoi in brate, incuiam usa (cu unul tragand de rucsac, celalalt in directia opusa sa apese pe sonerie), coboram cu liftul. Il puneam pe Rares in picioare, sa se tina carutz (s-a tinut singur pe picioare cam cand a inceput sa mearga), cu piciorul meu sprijinindu-l din spate, o asezam pe Bianca pe scaunul ei. Il asezam si pe el, le incheiam ceturile si plecam. La intoarcele, acelasi procedeu invers. Cand i-am explicat unei doamne ce vroia sa vina bona (a avut seful meu o tentativa de a ma chema la servici pe la 1 an) cum iesim noi la plimbare, s-a uitat speriata la mine si a zis ca ea nu poate face asa ceva. Ca ii pare rau, dar nu se baga.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=5" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput