Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (51)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

PAULA esti foarte tare, ai facut tu listuta ! ce m-am distrat ce ai povestit de Raul!!

DRAGAICA sa iti traiasca iepurila, aha..deci aveti dintisori !!!

OANA cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Isabela mea de o ora striga intruna, a descoperit niste vocalize inalte si acum le exerseaza nonstop, cred ca o sa raguseasca. am inreg audio pe tel, sa vad cum reusesc sa pun undeva inregistrarea... nu stiu cum mai are glas

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

vai cat ati scris..inca mai am de recuperat un capitol

ideea e ca am profitat de vremea frumoasa si am fost cu piticu' afara. plus ca nu stiu de ce,de 2 zile iar a inceput sa imi dea afara en-gros..drept pentru care mi-a slbit nitel...ufff..ochiometric sa nu l-am cantarit

cat despre diversificare avem show. supa limpede ii place, da cand sa pape pasta de legume din supa..yeak.si am incercat sa i-am bagat un firicel mic de cereale..tot nu a vrut. si pana la urma i-am pus in biberon cu tetina aia speciala pentru semisolide. vaaaaaaaai ce buun a fost si ce i-a placut. si, la sfarsit, se blocheaza nitel tetina si ii arat in fata lui ca ii scurg din biberon in lingurita ca sa pape. si a luat asa pana la ultimul strop. da' ma pandea sa vada el ca ii dau din biberon.

aviz celor ce refuza..incercati cu bibe...poate merge. la mine vad ca a mers..in conditiile in care el papa cereale fara probleme cu lingurita, pur si simplu nu a avrut legumele asa. si nu l-am fortat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka

Isabela mea de o ora striga intruna, a descoperit niste vocalize inalte si acum le exerseaza nonstop, cred ca o sa raguseasca. am inreg audio pe tel, sa vad cum reusesc sa pun undeva inregistrarea... nu stiu cum mai are glas

_
www.ticker.7910.org/as1cHxFVM0V1104MDAwMjU1cHw5N3B8SXNhYmVsYSAtIHByaW11bCBDcmFjaXVu.gif" target="_blank"> primul Craciun al Isabelei

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)


eu l-am parat pe al meu ca face ca oaia..acum 2zile nu se mai oprea..era 2 noaptea si el behaia sau nu stiu exact cum sa va explic..la un moment dat ma si ingrijorasem sa nu aiab ceva probleme neurologice de face asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Bianca doarme de la 8, oare sa o mai trezesc pt baita? Ieri nu i-am facut din cauza vaccinului..

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

www.ticker.7910.org/as1cHxFFg0F1220MDAwMTYxMHB8MjAxNDY0cHxCYWJ5XCdzIGZpcnN0IENocmlzdG1hcyBpbg.gif" target="_blank">Baby's first Christmas!


eu zic s-o lasi cu baita..mai ales daca doarme linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Fetelor ce mult ati mai scris. Nu am apucat sa recuperez ce ati scris de azi dimineata pana acum din motive de copil marait care nu voia decat in brate. Asa cam ca la Racusor. Il mananaca foarte tare gingiile insa nu pare ca ar iesi ceva de acolo.

In seara asta am preparat branzica din lapte UHT cu lamaie. Intentionez sa i-o dau maine si am preparat-o din seara asta ptr ca nu stiam daca imi iese. Adevarul este ca a iesit insa m-am miscat atat de greu... Sper sa devin mai indemanatica cu timpul ca piticul marait nu ma va lasa sa ma misc chiar asa in reluare. Si bineinteles sper sa-i si placa.

Ma gandeam ca maine trebuie sa ii prepar supa de legume. Eu care nu faceam decat foarte rar mancare pentru noi inainte de venirea lui Theo constat acum ca petrec ceva timp in bucatarie. Si banuiesc ca asta nu-i decat inceputul.



Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Astazi am mai facut o chestie desteapta. Am pus razatoarea de plastic pentru fructe in sterilizator. Mi-a bubuit mie asa o idee. Va inchipuiti ce a iesit. S-a contorsionat toata si a devenit imposibil de folosit. Trebuie neaparat sa-mi cumpar alta mai ales ca era imprumutata. Pana atunci insa ma gandeam sa obtin piureul de fructe la blender.

Le-a mai facut cineva la blender?

Si inca o intrebare: voi pana la ce varsta continuati sa sterilizati bibe, recipiente, lingurite, etc? Eu ma gandeam sa mai continui pana la 6 luni. Ca deja mi se pare ca apar lucruri pe care nu le mai pot steriliza si atunci nu prea mai vad rostul.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Denisa tu intrebai de apa plata daca se fierbe. In urma celor spuse de fete eu m-am hotarat sa nu o mai fierb. Inteleg ca exista anumite minerale care se distrug prin fierbere.

Se pare ca m-a lovit operativitatea la ora asta. Adica asa as vrea, sa incerc sa mai simplific lucrurile.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DRAGAICA Felicitari pt dintisori !!!! cerepede !!! ai sa vezi ca in timp recunosti simtomele,si gingia rosie umflata,acum era prea mic sa iti dai seama,dar in timp te faci experta .

OANA cat ai muncit la lista copiilor !!! Multumim mult !!!

CARMEN,te lasa cu laptele gata preparat,gandeste-te ca unii copii beau lapte de vaca,din alea de copii,si il iau asa in biberon.Numai ca laptele praf nu rezista facut mai mult de vreo 2 ore.ai dosificatoare din alea pt praf?eu puneam cate lingurite aveamnevoie,in fiecare dosificator din ala,si biberoanele cu apa plata la cati ml doream.sau in termos apa calda,dar asta inseamna sa mai torni de colo colo.cel mai rapid,doar desfaci bibe,versi dosificatorul si agiti.

DENISA,lasa ca e bine ca se implica unchiuletul:)
nu am retete la aburi.
stiu doar pt bebelusi,candincepi diversificarea,legume la aburi si blender .

MERICICA-ce bine ca ai mama aproape si poti merge la ea,mai trece timpul,te mai eliberezi.

LALALA hahahaa behaia ca oaia :))))
RODICA asa a tinut-o Miguel in seara asta,cu un tipat ascutit,se vedea caii place sa se asculte,cand ma duceam la el,radea.apoi iar tipa si se uita la mine,iar radea..

ROXANA hahaa mi-am inchipuit ce a iesit cu razatoarea .si eu am contorsionat asa diverse :)))

eu numai la blender faceam piureurile.
uneori le mai dadeam si printr-o sita,sa fie mai fine.
deocamdata nu te chinui cu retetele pt bebe,ca e de ajuns sa le fierbi,legumele,si sa le pui la blender.acum e cel mai simplu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Roxana, sterilizarea e pe lista de intrebari pentru maine. iti zic dupa ce si cum.

eu inelele gingivale nu le pot steriliza, dar le spal cu apa fiarta. tot un fel de sterilizare dar mai soft

i-am luat canita cu cioc lui andrei si am un castronas si o lingurita, vreau sa intreb daca si astea trebe mereu sterilizate. bibe le-as steriliza in continuare totusi.

Aaa, lui Andrei ii trece maraiala cand il dezbrac si il las in body si putica goala pe pat, pe o paturica de aia impermeabila. rade, da din picioare, si sta asa si mai mult de jumate de ora daca il las. singur sta. apoi il iau la pupacit, "mancat" mai radem putin, mai uita de maraiala.

Andrei nu numa ca e marait , dar de o saptamana pe la 23 se trezeste plangand ii fac masaj cu gengigel baby si se culca la loc. tu nu ii dai nimic?

fug la nani. Noapte buna delfinariu

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput