Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pai intri in prenatal anterior datei de 3 mai si gata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc, dar tot nu mi-e clar ce se intampla la revenirea din concediul de ingrijirea copilului in cazul in care nu mi se prelungeste acest contract.Adica acest contract va expira si gata, caut alt job dupa CIC?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - expira si gata.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ysa26 spune:

Da,urmez cursurile la zi la Universitatea Ecologica din Bucuresti. Am licenta anul acesta fiind ultimul an si-mi doresc un copil cat mai curand!
Multumesc mult pt raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

VOI ATI INTELES BINE, CA CINE NASTE ANUL ACESTA RAMANE PE LEGEA IN VIGOARE, CHIAR DACA INTRA IN CIC ANUL URMATOR???

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse si broscutza Eliza Violeta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

Situatia mea: sunt in cic 1 pana in feb 2011, am nascut bb 2 in noembrie 2010, 42 de zile se implinesc la sfarsitul lui dec 2010.
Avand in vedere noile propuneri Guv., eu am actionat cat de repede am putut, considerand ca oricum sunt unblaturi care ar fi trebuit sa le fac (sotul de fapt le-a facut):
- prima de nou nascut si trusoul SIGUR NU SE MAI DAU
- dosarul pt decontare nastere in Szeged SE POATE DEPUNE CHIAR DACA N-AI 42 ZILE LAUZIE
- alocatia bb2 SE POATE DEPUNE DOSAR CHIAR DACA N-AI FACUT 42 ZILE INCA
- am facut cerere lucru sa-mi acorde un sal mediu/unit pt bb2
- pt a intra in cic 2 cu continuare din cic1 am facut astfel INAINTE DE A IMPLINI CELE 42 ZILE - PE MOTIVUL SARBATORILOR:
*am facut cerere la unit cum ca vreau sa mi se suspende contractul din ziua urmatoare expirarii cic 1 si sa intru in cic 2 pana la implinirea varstei de 2 ani a lui bb2
*mi s-a aprobat si d-na de la HR mi-a facut rost in aceeasi zi si de decizia de la ITM pt a avea contr suspendat pana pe 15.11.2012
*am facut cerere de mana care Primar sa mi se prelungeasca indemnizatia cic 1 in cic2 pt ingrijire bb 2 pana la 2 ani!
*de la agentia judeteana pt prestatii sociale am facut rost de adeverinta cum ca in per x sunt in cic 1
* am completat celelalte cereri tip, cu precizarea k la venituri de pe ultimele 12 luni trebuie barat si am scris "concediu de ingrijire copil 1"
CHIAR DACA AM DEPUS DOSARUL PT CIC 2 PANA PE 17 DEC 2010, TOT NU STIAU SIGUR SA-MI SPUNA DACA INTRU PE NOUA LEGE SAU RAMAN PE VECHEA LEGE, CHIAR DACA AM NASCUT IN 2010. MOTIVUL E EVIDENT: SCHIMBARILE ALEATOARE SI DESE ALE DECIZIILOR LEGISLATIVE DATE DE GUVERN!!!!!!!!!!!

Sper ca v-a ajutat cu ceva aceste info si ca am procedat bine....in ideea sa intru pe cei 2 ani cu bb2.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CADIA

VOI ATI INTELES BINE, CA CINE NASTE ANUL ACESTA RAMANE PE LEGEA IN VIGOARE, CHIAR DACA INTRA IN CIC ANUL URMATOR???

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse si broscutza Eliza Violeta.

da, au precizat destul de clar ca se aplica noua reglementare numai pentru copiii nascuti dupa 1 ian 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Vivianie multumesc pentru detaliile pretioase! La fel si la mine, copilul nr2 face 2 ani pe 15mai 2011. Fetita am nascut-o pe 15.08.2010. Am dat o cerere la serviciu sa inceapa demersurile! Eu apartin de Academia Romana cu contract limitat si sunt la a-3-a prelungire, dar legea imi da "castig de cauza"! Acum trebuie sa ia sefii aviz de la capitala! Vreau sa schimb si eu ca in Ro legile se schimba ca sosetele!
Uite eu nu stiam de cererile care trebuie facute exact! Eu am scris doar ca vreau sa intru pentru mezina in cresterea copilului! Dar acum ma pun la punct cu tot!
Inca o data multam' fain!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Buna ziua

Am sunat azi la Centru de informare al Ministerului muncii si iata ce informatii am gasit (le-am postat si la informatii generale- concediul 12-24 luni.). sper sa va fie utile.

1. daca mamica naste dupa 1 ian al doilea copil in timpul concediului de ingrijire a primului copil, CIC 2 reprezinta 75% din CIC1, indiferent pt. ce varianta opteaza cu plafonare de 3400 pt. varianta de 1 an si 1200 pt. cea de 2 ani. Am insistat cu vechea lege unde se facea continuarea cu 100% si mi-a zis clar ca pt. copiii nascuti dupa 1 ian 2011 nu se mai aplica. Imi pare rau. Am intrebat-o si de varianta aia de la proiectul de cod social cu 600 lei pt. CIC2 in continuarea CIC1 si a zis ca nu stie de asa ceva si ca ordonanta prevede 75%.
2. daca mamica naste dupa 1 ian al doilea copil dupa expirarea concediului de ingrijire a primului copil - intercalare intre CIC1 si CIC2 de prenatal sau cateva luni de munca, calculul se face tot asa, 75% din media veniturilor pe ultimul an, veniturile fiind indemnizatia din CIC1, prenatalul si daca e cazul si lunile muncite, tot cu plafonare de 3400 pt 1 an si 1200 pt 2 ani.
3. Stimulentul de 600 lei intre primul si al doilea copil (daca se naste al dopilea copil in timpul CIC1) se acorda pt. viitor, atunci cand atat CIC1 cat si CIC2 se acorda pe legea noua.
4. pe legea noua stimulentul de 500 lei pt varianta 600-3400lei- 1 an se acorda daca mamica se intoarce inainte de implinirea de catre copil a varstei de 1 an, chiar daca se face de ex. la 11 luni jumatate (am intrebat eu ex. asta). Stimulentul de 500 lei se considera prestatie sociala, este net si se plateste prin angajator pana la implinirea de catre copil a varstei de 24 luni.
5. ce e nascut inainte de 1 ian se face doar pe legile existente la momentul nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

DANUTA, ARIADNA

Eu totusi o sa incerc sa-mi intrerup CIC 1 si sa intru in CIC2 anul acesta pt copilul nascut pe 16.11.2010

Claudia, mamica de puiutz Clara Maria cu falcutze incluse si broscutza Eliza Violeta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Buna

inteleg ca acum conform cu noua lege si noile norme de aplicare la trecerea din CIC1-CIC2 fara pauza vom beneficia de o indemnizatie redusa inca o data cu 75% din valoarea CIC1? nu mai este aceeasi valoare pe care o primeam la primul copil?

dosarul de cic2 poate fi depus cu 60zile inainte de a implini primul copil 2ani? Iar banii se primesc dupa noua lege cand se termina CIC1?

art 8
Pentru continuitatea acord#259;rii drepturilor, cererea trebuie s#259; fie depus#259; cu 60 zile īnaintea īmplinirii de c#259;tre copilul anterior a vārstei de 1, 2 sau 3 ani īn cazul copilului cu handicap sau īn termen de maximum 30 zile de la aceast#259; dat#259;. Īn cazul īn care se dep#259;#537;e#537;te acest termen drepturile vor fi acordate de la data depunerii cererii.

mami de Naty (10.04.2009) si cuAlex 34+

Mergi la inceput