Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca faci o confuzie. Nu copiii primesc banii - pentru ei exista alocatia - ci tu primesti banii compensare ca nu mergi la serviciu. Deci compensarea partiala a salariului tau. Este o despagubire ca sa zicem asa pt ca nu poti sa obtii salariul fiind in concediu.
Desigur poti sa te intorci la serviciu in acest caz primesti salariul normal si in plus mai primesti "o recompensa" se numeste stimulent de insertie. Dar decizia este doar a ta daca vrei despagubirea sau salariul + stimulentul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Viviannie, sa stii ca saptamana trecuta in Comisia de munca si protectie sociala din Camera Deputatilor s-a avizat pozitiv OUG 111/2010 fara a se tine seama, din nefericire, de o serie de amendamente propuse de deputatii PNL Diana Tusa si Victor Paul Dobre, printre care unul se referea chiar la situatia in care te afli si tu, adica al doilea copil nascut in timpul CIC 1, perioada in care se ia o singura indemnizatie de crestere a copilului desi sunt doi in intretinere! Deputatii opozitiei au propus sa se acorde cate o indemnizatie pentru fiecare copil pana la implinirea varstei de doi ani. Pentru a vedea despre ce este vorba poti intra pe blogul D. Tusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este de asteptat pentru ca CIC reprezinta cota parte din salariul efectiv castigat de cel care solicita despagubirea fiind un drept al angajatului si nu are legatura cu numarul de persoane aflate in intretinere. Ar fi similar cu a solicita majorarea salariului la serviciu pentru ca avem mai multe persoane in intretinere. Nu cred ca ar majora nimeni salariul unui angajat in functie de numarul de copii nascuti, nu?
CIC si/sau salariu are aceleasi considerente.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Viviannie, s-au gandit guvernantii si la situatia in care o mama aflata in CIC naste un alt copil, fie sarcina gemelara sau nu, situatie in care pe langa indemnizatia lui bebe1 se mai acorda 6 milioane pentru bebe2, pana cand se termina CIC1, iar apoi se continua cu indemnizatia lui bebe1 pt bebe2. Din pacate, aceasta prevedere din OUG 111/2010 se va aplica doar in viitor, cand o mama va avea ambii copii nascuti dupa 1 ianuarie 2011. Motivul amanarii fiind reprezentat de "constrangerile bugetare", desigur!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

multumesc julietta de info...

ai dreptate marius. am facut o confuzie juridik.

sunt doar suparata ca tragem ca orbetii pt un salariu extrem de mic, de aceea prefer sa raman in cic, caci n-as avea io stiu ce avantaje daca m-as intoarce la m-ca. nu compenseaza deloc nevoia ad literam a lui bb2 de mine...
noroc k ii alaptez pe aman2 si am mai scazut din chelt.
nu e normal ca doua venituri sa se duca lunar doar pe chelt de baza, si cu atat mai mult nu e normal ca ai nostrii bbii sa resimta "considerentele financ" ale unei tari in decadere. ei n-au nici o vina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyraluca spune:

salut,

am si eu o intrebare.... daca am avut 7 zile de concediu fara palta imi afecteaza ulterior indemnizatia de crestere a copilului....
trebuie sa nasc in August iar acest gand ma sperie.

multuemsc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Conform actualei legislatii ai scapat din cate stiu eu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Buna Nilufera, presupun ca ai nascut deja, asa ca iti urez sa te bucuri de un bebe sanatos! As dori sa te rog sa imi spui si mie daca ai aflat ceva despre cum se calculeaza indemnizatia pt bebe2, desi probabil ca esti inca in concediul de lauzie de 42 de zile, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Buna!

Da, am nascut si sunt in cele 42 de zile..l-am rugat pe sotul meu sa intrebe cand a depus dosarul pt alocatia lui bebe dar mi-a venit acasa doar cu hartia cu actele care trebuie pt dosar, deci o sa trebuaisca sa ma duc personal aoclo sa intreb, probabil sapt viitoare; nu am uitat de tine, te anunt daca aflu ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Multumesc mult Nilufera! Astept raspunsul tau, cu toate ca eu am ceva probleme cu sarcina si exista, din nefericire, posibilitatea sa nasc inainte de termen si implicit inainte de terminarea primului CIC. Sper totusi sa merg pana la capat si sa nasc la termen! Felicitari pentru bebe!

Mergi la inceput