Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ank24 spune:

Buna!
am si eu oo intrebare: sunt in CIC pana in Octombrie, iar bebe 2 se va naste in luna iulie, deci as mai avea cam 3 luni din CIC1.Cum trebuie sa procedez? Astept sa termin CIC 1 si apoi fac actele pt CIC 2? Imi mai trebuie postnatal, sau acele 42 de zile?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intri in CIC2 direct din CIC1 cand vrei tu insa trebuie facute actelept CIC2 exact ca pt CIC1 Nu exista postnatal pt cazul tau.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Poate cineva sa raspunda si la intrebarea pusa de mine ceva mai sus? Vad ca Marius, in bunul lui obicei, imi ignora intrebarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

@julietta iti raspund eu, am mai scris un msj dar vad ca nu a aparut, ma rog...
poti sa iti iei cate zile vrei din concediu de maternitate, obligatorii sunt 42 de zile dupa nasterea lui bb; nu se calculeaza ref la veniturile de dinainte de nasterea lui bb1, ci ref la indmenizatia primita in ultimele 6 luni, asta este sigur; trebuie sa te duci la agentie, sa iei o adeverinta de la ei cu ultimele 6 luni de indemnizatie; sotul meu a fost la ei, a facut cerere si maine o sa o ia sa o duca la serviciu, mie maine imi expira CIC 1; o sa il rog sa mai intrebe maine o data ce e cu indmenizatia 2 pt ca eu nu mi-as lua toate cele 126 de zile de concediu, sunt dezavantajata la bani.

37+ Mami de Theo, 12.04.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Draga Nilufera, iti multumesc frumos pentru raspuns. In cazul asta nici pe mine nu ma avantajeaza sa imi iau concediu de maternitate, exceptand desigur cele 42 de zile obligatorii. Abia astept sa vad daca vei primi acelasi raspuns de la ANPS referitor la indemnizatia pentru bebe2! Bafta si nastere usoara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

@carmen ch 12:

Multumesc pt raspuns.
Am asteptat si am vz ca am primit indemniz bb2 doar pe o luna, iar lunile de la nasterea bb2 pana la terminarea cic 1 nu au fost luate in comsiderare. e normal?
decizia cic2 a inceput cu 6.02.2011, dar pe bb2 l-am nascut in 15.011.2010!
acordarea indemnz cic pana la 2 ani ar trebui sa fie valabila pt fiecare copil in parte nu? din luna urmat nasterii bbului pana cand acesta face 2 ani,nu?
atunci eu in martie 2011 d c am primit pt cic2 doar o luna luata in considerare si nu 3 luni?? (dec2010 + ian+feb 2011).
Trebuie sa raportez undeva acest lucru? Mentionez ca telefonic daca sun la Agentia de Prest Soc primesc rasp evazive.

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Viviannie, nu ti se da cic pt. ambii copii in acelasi timp, se continua plata dupa ce a implinit primul 2 ani, din aceasta cauza e si decizia cu 06.02.2011.Daca nu ai fi fost in cic1, de la nasterea celui de-al doilea copil ai fi avut concediu de maternitate cel putin 42 zile, si tot nu ai fi luat cic de la nastere(decat daca ai fi fost studenta si nu ai fi putut beneficia de maternitate).
Sper ca ti-am fost de folos...


MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

merci de raspuns.

da, e logic sa nu ai 2 concedii platite, chiar daca ai 2 copii... nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi fost daca aveam gemeni!!!! platit doar un sg cic si pana ei faceau aman2 2ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Pt. gemeni indemnizatia se majoreaza cu 600 lei

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, doua IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

wawww! ce "mult"... (pt gemeni)

tot nu mi se pare logic k pt bb1 sa primesc indemniz de ingrijire a lui 1 an si 11 luni, iar pt bb2 sa primesc indemnz 1 an si 8 luni DOAR pt k l-am nascut mai devreme ca bb1 sa faca 2 ani!

dar daca se intampla sa nasc bb2 knd bb1 facea 1 an??? atunci primeam bani 1 an si 11 luni pt bb1 si bani 1 an si pt bb2???
Copii tot 2 ani fac indiferent knd ii nasti! tot cheltuieli ai cu ei, caci k mama ii ingrijiesti la fel pe aman2!

in fine....

Mergi la inceput