Precizare importanta CIC 1 - CIC 2 - >(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Scuze de exprimare vroiam sa spun concediu de crestere al copilului.

37sp+

AMR 2SAPTAMANI Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Buna!
Cateva intrebari as avea, daca se poate:
1. In cazul meu, CIC 1 se termina cand gemenii implinesc 2 ani, deci pe 8 aprilie?
2. Concediul prenatal inainte de CIC 2 trebuie sa dateze din 8 aprilie 2011 sau din 9 aprilie? (adica e necesar ca o zi sa fiu la servici? pe 8?)
Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85

buna seara am si eu o intrebare sotul meu o sa intre in concediu dpentru ingrijirea copilului minor. Ce pasi trebuie urmati in cazul acesta cand trebuie depuse actele pt concediu? si cand are dreptul sa ia concediu?. multumesc

37sp+
AMR 2SAPTAMANI Alexandra



Trebuie sa va adresati Agentiei de prestatii sociale de care apartineti pentru ca va trebui sa intocmiti un dosar cu acte specifice si care dosar dupa ce este complet si corect va fi aprobat.
In principiu CIC nu se acorda decat incepand cel mai repede cu a 43-a zi de la nasterea copilului minor pt care se solicita indemnizatia (cu exceptiile de prevazute de lege HG 111/2010 si Normele de aplicare - se pot consulta ambele pe pagina legislativa).


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Buna!
Cateva intrebari as avea, daca se poate:
1. In cazul meu, CIC 1 se termina cand gemenii implinesc 2 ani, deci pe 8 aprilie?
2. Concediul prenatal inainte de CIC 2 trebuie sa dateze din 8 aprilie 2011 sau din 9 aprilie? (adica e necesar ca o zi sa fiu la servici? pe 8?)
Multumesc frumos!

Andreea, +30 si mami fericita de MARIA (5 oct 2005), PETRU si NICOLAE (8 apr. 2009)

Trebuie sa aveti obligatoriu 42 de zile din concediul de maternitate dupa ce nasteti (deci postnatal) restul pana la 126 de zile pot fi luate si anterior nasterii (prenatal).
Nu este obligatoriu ca intre CIC1 si concediul prenatal pt urmatorul copil sa existe zile lucrate daca este respectata regula de mai sus.
Daca puteti sa intrati in prenatal direct din CIC1 totul este Ok - singura conditie impusa de lege fiind cele 42 de zile obligatorii postnatal pt acest caz.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui andreeeea

Buna!
Cateva intrebari as avea, daca se poate:
1. In cazul meu, CIC 1 se termina cand gemenii implinesc 2 ani, deci pe 8 aprilie?
2. Concediul prenatal inainte de CIC 2 trebuie sa dateze din 8 aprilie 2011 sau din 9 aprilie? (adica e necesar ca o zi sa fiu la servici? pe 8?)
Multumesc frumos!



Trebuie sa aveti obligatoriu 42 de zile din concediul de maternitate dupa ce nasteti (deci postnatal) restul pana la 126 de zile pot fi luate si anterior nasterii (prenatal).
Nu este obligatoriu ca intre CIC1 si concediul prenatal pt urmatorul copil sa existe zile lucrate daca este respectata regula de mai sus.
Daca puteti sa intrati in prenatal direct din CIC1 totul este Ok - singura conditie impusa de lege fiind cele 42 de zile obligatorii postnatal pt acest caz.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc de promptitudine!
Data probabila a nasterii fiind 5 iunie, teoretic voi avea arpox. 60 de zile de prenatal, deci cred ca ma incadrez lejer in a trece din CIC 1 direct in prenatal.
Intrebarea e daca foaia de concediu prenatal trebuie sa dateze din 8 aprilie (nu 7 sau 9), acesta fiind ziua in care gemenii implinesc 2 ani, deci se sfarseste CIC 1. Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Poate sa fie si anterior. Daca este ulteriror trebuie sa revii la serviciu pt perioada cuprinsa intre 10.04.2011 si data intrarii in prenatal daca intri dupa data de 10 inclusiv. CIC se termina in 09.04.2011 din cate vad eu. Deci in 10.04.2011 cel tarziu ori esti in prenatal ori la serviciu, una din doua.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

@julietta, ai dreptate, esti exact in aceeasi situatie ca a mea si ai primit exact acelasi raspuns, o sa il trimit pe sotul meu pana la agentie sa imi ia adeverinta cu indmenizatiile pe ultimele 6 luni si o sa il rog sa mai intrebe o data acolo si te informez ce au zis; stai linistita ca eu o sa intru inaintea ta in CIC 2 si o sa-ti zic ce indemnizatie am primit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Draga Nilufera, iti multumesc mult ca mi-ai raspuns. Ai dreptate, suntem amandoua in aceiasi situatie, iar cei de la ANPS ne-au raspuns, in consecinta, la fel. Am scris pt ca tu sa vezi ca raspunsul primit de tine este corect. Asadar, pt bebe2 vom lua aceiasi indemnizatie pe care o luam acum pt bebe1. Iti sunt recunoscatoare daca in momentul in care vei avea decizia privind cuantumul indemnizatiei pt bebe2 imi vei spune si mie. Tu cand ai DPN-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julietta spune:

Buna Marius! As vrea sa te intreb ceva: dupa ce termin CIC1 pot sa imi iau restul pana la 126 de zile de concediu de maternitate dupa ce se naste bebe2 (deci postnatal), exceptand cele cateva zile de prenatal (mentionez faptul ca termin CIC1 pe 29 iulie, iar bebe 2 ar trebui sa se nasca pe 10 august) si abia dupa aceea sa intru in CIC2? Avand in vedere faptul ca cei de la Agentia Nationala pt Prestatii Sociale mi-au raspuns ca indemnizatia pt bebe2 se va calcula pe baza celor 12 luni de dinainte de nasterea lui bebe1,oare postnatalul va avea ca punct de referinta tot aceste luni de dinainte de nasterea lui bebe1? Eu stiu ca acest concediu de maternitate pre/post-natal se calculeaza astfel: 85% din media veniturilor brute din ultimile 6 luni de activitate pt care s-a platit C.A.S.

Mergi la inceput