indemnizatii pentru mai multi copii

indemnizatii pentru mai multi copii | Autor: mirelle_ro

Link direct la acest mesaj

Daca am nascut al doilea copil in timp ce ma aflam in concediu crestere copil pana in doi ani(primul copil avea un an si opt luni)ar fi trebuit sa primesc doua indemnizatii- pentru fiecare copil in parte? Stiu ca la gemeni sau tripleti se acorda cate o indemnizatie pentru fiecare. Va rog spuneti-mi parerea voastra sau daca v-ati confruntat cu un caz asemanator!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Logic asa ar fi, pentru ca e vorba de doua persoane diferite, dar la noi in tara nimic nu mai e cum ar fi logic...
Scuza-ma ca m-am bagat fara sa-ti fiu de un ajutor, sper sa fie cineva in situatie si sa-ti raspunda concret.Vreau sa-ti urez numa bine si Sarbatori fericite..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Logic ar fi sa nu primesti 2 indemnizatii. La serviciu ti se ofera salariu dublu daca ai 2 copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelle_ro spune:

Multumesc Roxy ! Sarbatori fericite si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

eu cand am raspuns ma refeream ca ea ramane in al doilea CIC (daca gresesc sa ma corectezi) si pentru al doilea CIC ziceam ca logic ar primi indemnizatia pentru al doilea copil...
Multumesc pentru urari .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Indemnizatia se acorda MAMEI, care este una singura, nu sunt doua. Stau si eu si ma minunez la ce se mai gandesc unii, altii...Si ma gandesc si mai serios daca mai "se" merita sa ma duc la servici cand toata lumea de prin jurul meu nu stie cum sa se fofileze, sa capete si tot asa - cand nu-i una ii cealalta, motive...mana aia de oameni care isi pirde neuronii pe la "serviciuri" o sa dea bir cu fugitii..
De luni bat cu pumnul in masa ca vreau doua salarii (numai eu, bineinteles) ca doar am 2 copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

si inainte de a fi asa rele mai bine dati raspuns la subiect si va abtineti, da probabil nu puteti...daca voi mame vorbiti si va faceti una cu pamantul una pe alta, ce asteptari aveti de la guvernanti...
Si am gasit aici pe DC acest articol, poate ar fi de ajutor mamicii in cauza.

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1006

iar daca mama respectiva are al doilea CIC nu vad de ce nu i s-ar acorda acum pentru cel de al doilea copil aceleasi drepturi ca la primul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu se acorda doua indemnizatii. Si cele pentru gemeni si tripleti nu sunt mentionate in lege ci sunt drepturi obtinute in instanta. Nu am auzit sa se fi modificat legea si sa se dea asa by default, ci daca ai gemeni actionezi in instanta si ai mari sanse sa primesti pentru ca deja exista precedent.
In cazul tau primesti ori pentru un copil ori pentru celalalt. Ce poti si este chiar dreptul copiilor sa primesti in paralel este alocatia copilului pana la varsta de 2 ani, deci timp de 4 luni amandoi ar fi trebuit sa beneficieze de cele 2 milioane sau cat or mai fi acum. Cand indemnizatia era fixa de 6 mil, alocatia pana la 2 ani era 2 mil, acum de cand s-a bagat 85% din salariu or mai fi schimbat cuantumul alocatiei.


EDIT: bineinteles ca are dreptul sa treaca din CIC1 in CIC2, dar ea a intrebat daca ar trebui sa primeasca indemnizatie pentru fiecare, inteleg ca s-a referit la intervalul de 4 luni dintre momentul nasterii celui de-al doilea copil pana cand implineste 2 ani primul.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Concediul pentru ingrijirea copilului pana la varsta de 2 ani (3 ani pt handicap) este o prestatie sociala acordata parintelui sau tutorelui legal dupa caz daca indeplineste conditiile de acordare si daca solicita acest drept in baza prevederilor OG 148/2005 cu actualizari. Asa cum se precizeaza este o compensare a salariului care l-ar fi castigat persoana daca ar merge la serviciu si nu are legatura cu copilul in sine.
In cazul in care exista dubleti/tripleti cf prevederilor legii 239/2009 cuantumul indemnizatiei se majoreaza cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, tripleti sau multipleti proveniti din aceasta nastere.
Nu are nici o legatura acordarea indemnizatiei cu copii nascuti din sarcini diferite ca si cumul. Legea este clara in acest sens.
Pentru consultare gasiti textele in pagina legislativa dedicata acestui forum.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

veste buna, mirelle! se pare ca noua lege privind indemnizatia prevede suplimentarea indemnizatiei cu 600 ron pentru orice copil nascut in timp ce te afli in CIC, ministerul muncii a venit cu aceste precizari intr-un comunicat! citeste aici http://www.mediafax.ro/social/indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-se-suplimenteaza-cu-600-de-lei-in-cazul-sarcinilor-multiple-7796723/
va apare in curand si ordonanta si se va aplica din 2011, deci daca nasti al doilea copil dupa 1 ian 2011 vei beneficia de aceste prevederi.

cat despre comentariile rautacioase, ma abtin... ar trebui cine da raspunsuri sa stie macar despre ce e vorba, eu beneficiez de supliment de indemnizatie pentru gemeni si nu am castigat dreptul asta in instanta, ci este un drept legiferat.

Mergi la inceput