FIV in Ungaria 121

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Neata sa dispara ceata!...sau ploaia...ce-o fi numa' sa-i lase cale libera lui Mos Niculae

Cum se mai simt canguritzele noatre cu bebei la marsupiu?

Pupici la toata lumea

o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite
"Nu pot schimba directia vantului, dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeuna la destinatie."
"Aminteste-ti ca toate lucrurile sunt posibile pentru cei care cred. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamolnar spune:

Citat:
citat din mesajul lui patricia

Alina[/b nu ai mai incercat? de ce ai renuntat la o viata fara bebe? Daca ai posibilitati te rog mai incearca. Nu abandona.]

Nu am renuntat la viata fara bebe, dar o sa fie pe alta cale. Am obtinut atestatul pt. adoptie si acum il asteptam pe bebe. Am ajuns la concluzia ca pt. mine 4 FIV-uri nereusite sunt de ajuns. Daca DD o sa vrea sa avem un bebe si pe cale naturala foarte bine, daca nu, o sa avem (cel putin) unul oricum. In aceasta situatie cea mai grea este asteptarea.
Imi pare rau ca ai avut o sarcina asa de grea, dar pana la urma tot raul spre bine : ai doi copii sanatosi.[b] Va iesi soarele si pe strada mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

elenush,eu ma simt din ce in ce mai bine....azi m-am putut misca cu usurinta.
miki,sunt cuminte...nu de alta dar vreau sa vina Mosu' cu daruri minunate.
tannoo asta-i pentru reintregirea familiei.

va sarut si va doresc o Duminica placuta



3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Alla sper ca esti mai bine. De data asta sigur se vor prinde bbii

Samira ceva intepaturi , simptome de la bbi? Cand faci testul?

Fetelor nu stie nimeni sa-mi zica pe ce doza de clexane a fost Zapp spre sfarsitul sarcinii?



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

miki...nu mai stau sa studiez simptome.
testul pe 12.
eu parca imi aduc aminte ca era pe 0,6...sper sa nu ma insel...da parca asa am citit la un mom.dat.


3 SARCINI EXTRAUTERINE,
FACTOR V LEIDEN-POZITIV HETEROZIGOT-GENA1691A,
URMEAZA FIV 3 LA BUDAPESTA-DR. KOVACS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Sami e bine ca nu te cauti de simptome. Eu stiu ca Zapp a facut de la inceput 0.4 de 2 ori /zi la inceput dar voiam sa stiu la ce doza a ajuns spre sfarsitul sarcinii.


Vine Mosu
Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,
2 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 sapt fara clexane, 5 sapt cu clexane 0.4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Alla sper ca esti mai bine. De data asta sigur se vor prinde bbii

Samira ceva intepaturi , simptome de la bbi? Cand faci testul?

Fetelor nu stie nimeni sa-mi zica pe ce doza de clexane a fost Zapp spre sfarsitul sarcinii?



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)


miki, fac pe viteaza pana marti. ma tin tare pentru puiuti!
analizele, prima tura, au iesit leucocitele duble.
azi mi-au iesit trombocitele aiurea, asa ca toata lumea e atenta sa nu patesc ceva.
sper din tot sufletul ca nu s-au diminuat sansele pentru bebici.
daca rezista si ii duc la termen, inotatori ii face mama ca doar sunt obisnuiti
sami, tin pumnii!
denisa

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Buna fetelor!
va citesc de cate ori am timp, dar din pacate nu prea pot sa scriu...Mocioflicii mei nu imi lasa nici un minut liber...E f frumos cu ei, sint f simpatici...Dar e foarte greu...Am fost singuri eu si sotul meu pana acum o luna cand ne-am luat o bona... Nici acum nu am mai mult timp la dispozitie, dar nu mai am emotii asa mari:D ca o sa ajung la nebuni:) O sa incerc sa pun ceva poze sa-i vedeti cat sint de mari...
Miki, am vazut ca ai intrebat de mine si ma grabesc sa-ti raspund...Am facut clexane 0.4ml de 2 ori pe zi pana la sfarsitul sarcinii si inca vreo 3-4 sapt dupa ce am nascut. Recomandarea medicului hematolog a fost sa fac 6 saptamani, dar nu am mai putut...Asa de satula am fost de intepaturi, ca ma renuntat...Nu am patit nimic :D Tu ce mai faci? Te pup si numai bine !
Samira, iti tin pumnii si sper ca o sa avem o veste buna de la tine! Dupa feelingul meu, o sa reusesti! Am insa sa-ti zic ceva, daca vrei sa tii cont de asta...Am citit ca faci clexane si in acelasi timp progesteron injectabil...In cazul anticoagulantelor, sint interzise injectiile intramusculare...Daca e totusi nevoie, poti face, dar rar, nu in fiecare zi si cu mare grija ca se pot face hematoame...Daca faci, ai grija sa masezi f bine locul si timp mai indelungat si eventual sa pui ceva rece. Din aceasta cauza eu nu am putut face prog injectabil in timpul sarcinii; am mers cu utrogestan (4-6 pe zi) pana la sfarsit)...Eu am avut contractii f puternice si dureroase inca din sapt 20 de sarcina, asa ca nu am putut renunta la el..Cand am nascut, medicii mi-au acordat o atentie speciala din cauza clexanului; timp de o sapt (parca) am facut 0.8 ml de 2 ori pe zi...
Va tin pumnii tuturor!



zapp de Ana Lidia si Serban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Zapp multumesc mult pt raspuns, deci tu ai continuat cu 0.4 de 2 ori/zi pana ai nascut apoi dupa nastere 0.8 de 2 ori/zi cateva zile. De obicei se creste doza odata cu luarea in greutate de aceea am intrebat. Ai sa gasesti si un mail de la mine, azi ti l-am trimis pana sa vad raspunsul tau aici.


Vine Mosu
Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,
2 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 sapt fara clexane, 5 sapt cu clexane 0.4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Alla trombocitele ies aiurea si de la clexane. In Franta se monitorizeaza VTM (plachetele, volumul mediu trombocita) ca sa-si dea seama dc esti pe doza corecta de clexane. Sigur ii face mama inotatori campioni


Vine Mosu
Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,
2 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 sapt fara clexane, 5 sapt cu clexane 0.4)

Mergi la inceput