Unde ti-ar placea sa petreci Craciunul ?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Sa visam Craciunul ideal: in bratele unui barbat deosebit, care sa ma aprecieze si sa ma iubeasca asa cum sunt, sa preia din sarcinile mele zilnice, sa mearga cu baiatul meu la patinuar, sa-mi aduca flori inghetate cu miros de iarna si pe care sa-l iubesc din tot sufletul cu toata dragostea pe care nu am oferit-o nimanui si de care sunt eu in stare.

Treziti-ma!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Deci sa inchidem ochii si da dam cep viselor:
"Suntem in seara de Ajun, iar in pragul unei casute de pe culmea unui deal se opreste un grup de copii. Casuta e modesta, are un acoperis din tabla ruginita de atatea ploi iar peretii vopsiti cu var alb si din cauza asta seamana cu o ciuperca uriasa cu palarie rosie. Nu se vede nimic prin geamurile acoperite de flori mari de gheata, dar un firicel de fum se prelinge din hornul de pe acoperis. Casa are o curte mare, plina cu pomi incarcati de zapada, iar chiar in fata usii o vita de vie isi intinde bratele inghetate de gerul naprasnic de afara. In aerul inghetat se simte miros de fum de la foc din lemne, iar inserarea coboara din cale afara de repede.
Copiii au hainutele colorate, caciulile trase tare peste frunte dar chiar si asa li-s fetele inrosite de frig. In jurul cizmulitelor s-a batatorit niste zapada, iar pantalonii au inghetat si seamana cu niste scoarte. Manutele lor strang cate o punguta in care se ghicesc mere, nuci, colaci, prajiturele, iar in buzunarele mici zornaie cativa banuti.
Rasufla din greu fiindca au urcat dealul prin zapada inalta, pana la casuta de pe culme. Dupa ei cara si 2 saniute ca la intoarcere sa se dea pe derdelus la vale. Cand au deschis poarta grea, un caine a inceput sa latre, s-au speriat putin dar le-a trecut repede cand si-au dat seama ca lantul cu care e legat nu ajunge nici pana la poarta nici pana in fata usii. Si s-au bucurat fiindca si-au dat seama ca stapanii casei asteapta colindatori din moment ce au legat cainele.
Facandu-si curaj , un copil mai mare bate la usa. Aproape imediat usa casei se deschide si in prag iese o femeie.
-Primiti cu ajunul? intreaba copilul
-Sigur ca da, va asteptam, zice femeia zambind si-i invita in casa.
In casa e cald, focul trosneste in soba, miroase a cozonaci abia scosi din cuptor si a placinta cu scortisoara. Un brad de Craciun impodobit umple camera de luminite rosii. In varful bradului sclipeste un ingeras din cristal, iar copiii se uita lung la bomboanele invelite in staniol si la portocalele care atarna pe ramuri.
Copiii se uita la femeia care tot zambind ii indeamna sa inceapa sa cante. Si incep sa-si cante colindul, la inceput mai incet si timid, dar mai apoi din ce in ce mai tare, incurajati de zambetele calde ale femeii.
- Va multumesc pentru colindat, le zice femeia dupa ce copiii terminara de cantat. Ati cantat foarte bine,adauga ea, si ca sa-i rasplateasca le imparte mere, pere, prajituri cu crema de ciocolata si cativa banuti. Urmarind privirea micutilor pana la bradul cel mare si impodobit, se duse si desprinse de pe ramuri cateva portocale si bomboane pe care le indesa in pungutele pe care cei mici nu le lasasera nici o clipa din maini.
-Mergeti cu bine acum si grabiti-va sa nu va prinda noaptea pe drum, le mai zise ea si le deschise usa casei.
Copiii iesira cu chiote pe poarta, se urcara cate 2-3 pe saniute si se avantara cu viteza la vale.Femeia zambeste calm in urma lor, dupa care intra in casa si se uita satisfacuta in jur.
Casa e gata dereticata din ajun, cozonacii mai au putin si sunt gata, sarmalele sunt deja fierte in bors, caltabosii, carnatii si piftia asteapta déjà la racit, friptura e inca in cuptor, dar o sa stea acolo la cald pana la ora mesei.
Masa e déjà pusa, impodobita si cu tacamuri pentru 3 persoane. O sticla cu vin rosu si o carafa aburinda sunt puse intr-un colt pe masa, iar intr-un paner se ghicesc acoperite cu un stergar colorat, felii de paine coapte pe vatra.
Usa se deschide din nou si in casa intra un barbat care aduce un brat de lemne gata taiate pentru foc si un copil de cativa anisori, infofolit cu o hainuta de lana si cu o caciula care-i acopera fetisoara. Are obrajorii rosii si nasucul inghetat fiindca vine si el tot de la colindat. Insira mandru in mainile mamei lui ceea ce a primit: fructe, dulciuri si banuti carora inca nu le stie bine valoarea dar stie ca tati o sa-i cumpere o jucarie cu ei, sau poate o saniuta noua.
Si mai stie ca a fost cuminte si ascultator iar Mos Craciun o sa-i citeasca scrisorica pe care mami a scris-o dar pe care el a gandit-o si daca e norocos, Mosu’ o sa-i lase la noapte o bicicleta sub brad. Asa ca-si promite ca dupa ce masa se va termina si toata lumea va merge la culcare, el sa nu adoarma( si o sa se ciupeasca de brat ca sa ramana treaz) si sa-l pandeasca pe Mosu’. A incercat si anul trecut, cu nasul lipit de geam, asteptand sa-l vada pe Mos cum intra in curte si in casa, dar nu l-a vazut si l-a prins somnul, in schimb dimineata a gasit o masinuta nou nouta sub brad, iar mami i-a povestit ca Mosu’ a intrat in casa pe hornul de la soba. De data asta, el a mai crescut nitel si poate sa stea treaz toata noaptea si sigur o sa-l vada pe Mos.
Dar pana atunci, toata familia se aseaza la masa, fericiti ca sunt impreuna, fericiti ca sunt sanatosi si multumind lui Dumnezeu pentru toate si pentru tot si pentru inca un Craciun perfect."

P.S. Povestea e reala in toate detaliile, in masura in care-mi amintesc serile de Ajun din copilarie, pe care mi-as dori sa le retraiesc acum impreuna cu familia mea, in exact acel loc binecuvantat al copilariei mele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ah, ce frumos ai scris Danutz, mi s-au umplut lacrimile. Exact asa au fost si Ajunurile mele, atit doar ca eram la bunici! Eram un pic trista ca nu erau parintii si surorile mele cu mine, dar in rest era perfect! Eu nici nu-mi mai aduc aminte ce-mi doream de la mos, dar stiu ca eram atit de incintata de cadourile gasite dimineata sub brad incit cred ca primeam ce-mi doream sau orice primeam fusese ceea ce-mi doream.

Da, asa mi-ar placea sa petrec si eu Craciunul, intr-o casuta la tara, cu colindatori, cu familia in jurul meu. Dar pentru ca asta nu se poate, pina una alta imi doresc sa petrec Craciunul acasa, aici, in apartamentul inchiriat in care locuim si in care incercam sa incropim un Craciun asa cum ni-l aducem aminte pe cel din copilarie. Si nu-mi ramine decit sa sper ca si copiii mei isi vor aduce aminte de Ajunul lor si de Craciunul petrecut cu noi, parintii lor, fostii copii de ieri, cel putin atit de frumos ca cele descrise de voi aici.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaeela spune:

Eu imi doresc un Craciun asa cum l-am avut in copilarie.
Imi amintesc cu nostalgie si cu drag Sarbatorile de iarna petrecute la bunicii mei,undeva intr-o casuta la munte.Erau alte timpuri....Iarna era iarna,cu zapada multa,cu ninsori din belsug.Nu se gaseau dulciuri ,dar Craciunul avea un farmec deosebit fata de zilele de astazi.Totul era mai simplu,mai curat,mai fericit.In dimineata zilei de Ajun,copiii veneau pe la case si colindau,iar bunica le dadea mere,nuci si covrigei.Apoi venea preotul cu alaiul lui de copii.....In acele vremuri,aceste clipe pareau ceva ireal fata de tot ce se petrecea la televizor,la radio.Seara ieseam in curte si ascultam colindele ce rasunau in sat.Si toate aceste colinde durau trei zile si nu se tinea cont de zi sau noapte.Si intotdeauna ningea de Craciun.....Ningea atat de tare,incat drumurile se inzapezeau si ramaneam complet izolati .

Era o izolare placuta pe care acum ii duc lipsa si dorul







Bazar umanitar

Ajutor ptr Ionela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns topolino_18 spune:

Unde poate fi mai frumos Craciunul decat acasa, alaturi de cei dragi ? Nu mi-as putea imagina Craciunul in alta parte decat langa bradul de Craciun cu o cafea calda in mana, ascultand colinde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angejolie21 spune:

Visez la un Craciun vesel in zapada, la Brasov. Pana acum, nu am fost iarna la munte si mi-as dori sa am parte de bucuria de a aluneca pe zapada, calare pe o saniuta, impreuna cu prietenul meu. Dupa ce ne-am saturat de nea, sa mergem la pensiunea unde ne-am cazat si sa ne incalzim cu o ciocolata calda Chococino preparata de jucausul NESCAFÉ Dolce Gusto Piccolo. Iar dimineata, sa ne rasfatam cu Latte Macchiato. Apoi, sa prelungim gustul vacantei si acasa, unde aparatul se va integra perfect in decor.

Ange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Citat:
citat din mesajul lui Angejolie21

Visez la un Craciun vesel in zapada, la Brasov. Pana acum, nu am fost iarna la munte si mi-as dori sa am parte de bucuria de a aluneca pe zapada, calare pe o saniuta, impreuna cu prietenul meu. Dupa ce ne-am saturat de nea, sa mergem la pensiunea unde ne-am cazat si sa ne incalzim cu o ciocolata calda Chococino preparata de jucausul NESCAFÉ Dolce Gusto Piccolo. Iar dimineata, sa ne rasfatam cu Latte Macchiato. Apoi, sa prelungim gustul vacantei si acasa, unde aparatul se va integra perfect in decor.

Ange


Merge si fara Nescafe Dolce Gusto?

Noi petrecem Craciunul acasa, alaturi de familie, asa e traditia si tinem la ea

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violingrl spune:

Poate ca o sa ninga aproape cu bulgari, sa sclipeasca obositor in reflexe argintii, si in jurul meu sa miroasa a cozonac. Tata sa se agite in jurul beculetelor colorate innodate prea strans, in timp ce sortul bunicii e schimbat a treia oara. Cocotata pe scara, vreau sa pun steaua noastra in varful bradului impunator, intepandu-mi degetele de nerabdare in acele lui, in hohotele si glumele maica-mii. Pisica noastra a spart in fiecare an cate un glob, un ou, si intotdeauna tacerea, dupa care a adormit multumita de faptele ei incolacita langa aluatul de pe calorifer care crestea vazand cu ochii. Imi plac copiii vecinilor mei, intotdeauna isi aduc nasucul rosu cantand fals un Mooos Cracciuuun cu plete dalbe, privind debusolati cand in tavan cand in podea, nedadandu-si seama ca sunt cele mai dragute fiinte de pe pamant in momentul ala. Sa sune clopoteii, sa ninga, si sa arda mocnit focul din semineu si din sufletele noastre. Vreau sa imi petrec Craciunul acasa la mine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

Mi-ar placea sa petrec Craciunul intr-o pensiune tare draga mie, in Bucovina. In nici un an nu am fost de Craciun doar noi si copii, de fiecare data a trebuit sa mergem la socri, as vrea sa fie si altfel, sa mergem si in alta parte, doar familia noastra.
Oricum stiu ca o sa fie cel mai frumos Craciun pentru ca pe de o parte e prima oara cand suntem 4 si pe de alta parte Amalia e mai mare si intelege altfel aceasta Sarbatoare si o asteapta cu o nerabdare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Indiferent unde, dar cu multa zapada. Sa fiu alaturi de toti cei dragi, sa fie toti sanatosi si cuprinsi de spiritul Craciunului, sa lase la o parte grijile si doar sa se simta bine, in familie, cu multa dragoste si voie buna.



Mergi la inceput