Unde ti-ar placea sa petreci Craciunul ?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Ma intorc in timp, sa retraiesc atmosfera perfecta de Craciun, de care mi-e dor: nu cozonaci, sarmale si alte preparate delicioase (dupa care acum tanjesc de nu va spun!) in mare parte pentru ca eram scarandiva la mancare, in schimb iubeam petrecerile de Craciun alaturi de prietenii de familiei ai parintilor mei: ei dansau toata noaptea, mai un shpritz, mai o cafea, noi copiii ne ascundeam, ne bucuram de jocurile copilariei, de cadourile primite de la Mos Craciun, eram fericiti si fara griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serghei2009 spune:

Mi-ar placea sa-mi petrec Craciunul intr-o pensiune la munte, alaturi de prieteni si o masa plina de bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonecica spune:

As vrea sa-mi petrec Craciunul in...trecut, da da, in trecutul copilariei mele, sa fiu iar la mama acasa, sa stau la geam si sa privesc colo spre deal cum ninge usor usor, sa-l astept pe tata sa vina cu bradul, mama sa scoata cozonacul din cuptor, pe Mos Craciun cu desaga plina...ah! unde s-a pierdut magia Craciunului de altadata?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

mi-ar placea sa-mi petrec craciunul in casa noastra cea noua. sa avem primul brad in casa noastra si sa impodobim frumos toata casa, sa miroasa a cozonac, a friptura, a sarmale ... matei va fi foarte fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANELYCOPILUL spune:

CRACIUNUL- SARBATOAREA SFANTA A TUTUROR ROMANILOR.
Cu totii asteptam an de an venirea lui Mos Craciun. Cu ganduri bune, de multe ori secrete, tanjim la un cadou.Am sa incep prin a spune celorlalti copii legenda dragului nostru MOS CRACIUN: Legenda spune ca, fara acordul sotului, Craciuneasa o primeste in gazda pe Fecioara Maria, oferindu-i adapost in grajd. Afland acest lucru, Craciun se infurie si ii taie mainile, insa Maica Domnului i le lipeste la loc.
Minunea il converteste pe Craciun la crestinism. De bucurie ca nevasta sa a scapat nevatamata de pedeapsa lui necugetata, Craciun aprinde un rug din trunchiuri de brad in curtea lui si joaca o hora cu toate slugile lui.
Dupa joc, Craciun imparte sfintei familii daruri pastoresti: lapte, cas, urda, smantana.
De aici transfigurarea lui Mos Craciun intr-un sfant, care aduce de ziua nasterii lui Isus daruri copiilor, obicei care se suprapune cu amintirea darurilor pe care, dupa legenda evanghelica, le aduceau regii-magi in staul noului Mesia.
Cantecele de bucurie adresate de slugile lui Craciun s-au transformat in colinde.
Ei bine , anii au trecut si NOI TOTI il asteptam , invariabil an de an, acasa ,in familie in jurul bradutului impodobit.Le multumesc fiintelor dragi din viata mea, pentru fiecare clipa petrecuta impreuna cu bucurii ,sau cu tristeti, cu rasete sau cu lacrimi, cu imbratisari sau cu despartiri, pentru ca fiecare zi e un eveniment ce merita trait si impartasit cu cei dragi si pentru ca avem de invatat ceva din absolut orice intamplare, oricat de banala.Imi doresc sanatate ca sa putem petrece aceasta sarbatoare tot impreuna , an de an .Numai alaturi de copilasii mei, in familie ma simt implinita.ACASA -este locul unde doresc sa-mi petrec Craciunul, nu am nici un dubiu. LA MULTI ANI tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tugatita spune:

mi-ar placea sa merg la munte pentru ca nu am fost niciodata ,dar din pacate vor ramane acasa,acum sper sa nu stau numai in casa si sa mananc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CARMENA_DIXI spune:

Craciunul este una dintre cele mai frumoase sarbatori din an ce ne aduna pe toti fratii in familie la parinti,cu nepotii si cu bebe mic in burtica langa bradul incarcat cu vise,sperante,magie si tot ce e frumos,e totul mai curat,cantam colinde,il asteptam pe Mos Craciun,mancam leber,caltabos, sarmalute,cozonac,sorici,bem vin fiert cu scortisoara!E sarbatoare in cer si pe pamant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 0740220969 spune:

Atunci cand vine vorba unde sa petrecem Craciunul pentru mine este doar un loc ideal-acasa.Craciunul este sarbatoarea care se sarbatoreste in familie,alaturi de cei dragi.Iar de cand in mijlocul familiei noastre a aparut micuta noastra cu atat mai mult simt ca trebuie sa ma bucur de aceasta sarbatoare langa toti cei care salasluiesc in inima mea.Singurul meu regret este ca am multe persoane dragi mie care sunt departe si pe care mi-as dori enorm sa le am langa mine in acele momente,insa stiu ca acest lucru este imposibil deocamdata.Daca ar fi sa se intample un miracol cred ca m-as simti cu adevarat fericita si implinita de Craciun.Caci farmecul acestuia este dat de cei de langa tine cu care il impartasesti si nu depinde numai de locul unde il sarbatoresti.Este adevarat ca si locul contribuie la creearea unei imagini superbe atunci cand ne gandim la Craciun insa dragostea este cea care pluteste in acele zile,iar dragostea este amplificata de prezenta celor pe care ii iubim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ircuta spune:

Acasa sau in casuta bunicilor! Sunt locurile in care ma simt cea mai fericita! Nici un loc nu este la fel de placut ca acasa, mi-ar placea sa stau aici cu sotul meu si fiica mea, sa primim musafiri si sa ne bucuram de timpul petrecut impreuna. Iar casuta bunicilor este un loc pe care il ador, care isi pastreaza farmecul copilariei si in care sunt fericita mereu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

mi-ar placea sa imi petrec craciunul la o cabana in muntii,departe de oras,cu prietenii,familia,iar afara sa fie zapada,noi sa stam in jurul bradului sa cantam colinde,sa privim pe geam cum ninge cu fulgi mari...o ce vise...


FILMULETE
POZE

mamica carmen de Adelina 16.04.2010 de adolescent paul 13.09.1993

Mergi la inceput