Unde ti-ar placea sa petreci Craciunul ?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinasamson spune:

noi ne construim o casa, asa ca visez la ziua cand va fi gata si o sa putem primi pe Mos Craciun in casuta noastra. Sarbatori fericite tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cucymucy spune:

Craciunul este o sarbatoare sfanta si unica .De aceea imi place sa fiu alaturi de cei dragi,familie si prieteni de suflet.Stransi in jurul bradului impodobit, globuri stralucitoare,care smulg zambete inocente si sincere.... pe cei dragi desfacand cu nerabdare cadouri impachetate sa cantam colinde....sa gustam si sa inchinam preparatele traditionale.Intotdeauna Craciunul a insemnat pentru mine sarbatoarea familiei, sarbatoarea bucuriei nemarginite si a clipelor magice petrecute cu familia, moment unic in care, cu sufletele deschise primim si daruim cu nesfarsita iubire ,dragoste, caldura si liniste sufleteasca.
Craciun minunat tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_bv spune:

mie mi-ar placea sa petrecem Craciunul acasa, in familie .... vrem sa il facem cat mai special avand in vedere ca e primul Craciun al baietelului nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amola spune:

Anul acesta ca de altfel in fiecare an mi-ar placea sa-mi petrec Craciunul la parinti, la tara. Mi se pare o sarbatoare atat de importanta a familiei incat nu vad alt mod de a o petrece si de a ma simti in acelasi timp cu sufletul impacat. Nu as putea sa petrec undeva cu prietenii si in acelasi timp sa stiu ca batranii si dragii parinti sunt singuri de Craciun, uitandu-se cu speranta inspre poarta, asteptand ca fata lor sa le deschida usa si sa le aduca o bucurie prin simpla prezenta impreuna cu nepotii. Prea se lumineaza fata parintilor cand ii vizitam ca sa nu incercam sa le facem aceasta mare bucurie cu minim efort,la marea sarbatoare a nasterii lui Isus. Nu vreau ca dupa ce nu vor mai fi sa-mi para rau ca nu am incercat sa fac tot ce pot ca sa le fie batranetea mai frumoasa. Desi ar fi mult mai usor sa-mi petrec Craciunul in orasul unde locuiesc,impreuna cu prietenii, consider ca parintii merita acest efort pentru ca datorita stradaniilor pe care le-au depus,suntem noi acum ceea ce suntem.Trebuie sa le aratam dragostea si pretuirea pe care le merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gepiza spune:

Craciunul mi-ar placea sa-l petrec cu fetita si sotul undeva departe de lume,in munte,zapada,liniste si multa iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHAI-MM spune:

Mmmmmmmmm ce bine miroase cafeaua proaspata mai ales atunci cand in apropierea ta se afla un brad...bineinteles natural,cu mirosul sau inconfundabil...care te binedispune.
In opinia mea acest sentiment de implinire absoluta l-as avea daca mi-as petrece minunatul Craciun alaturi de familia mea...intr-o cabana de munte "dotata" si cu indispensabilul semineu in care sa palpaie focul,inconjurati de zapada si de voie buna.
Wau ce minunat ar fi sa mi se implineasca visul de a petrece Craciunul alaturi de cei dragi intr-o asemnea cabana...Cred ca nepotica mea nu s-ar mai dezlipi de cadouri si de bradul impodobit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrra82 spune:

Mi s-a parea extrem de interesant sa petrec un Craciun acasa la Mos Craciun, in Laponia, Rovaniemi.
Am auzit numai impresii pozitive despre acele locuri si cred ca este, intr-adevar, nemaipomenit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdoinana spune:

Christmas is a special time of year to remember those who are close to our hearts!
Mirosul de brad si de vin fiert devine din ce in ce mai prezent ...
Se aud rasete de copii, in asteptarea vacantei.
Intalniri cu prietenii, invitatii la masa, planuri de craciun, fuga dupa cadouri
Si muzica, adecvata sarbatorii, se face tot mai auzita … prin Wham! -Last Christmas, Bing Crosby - White Christmas, Let it Snow !, The First Noel, Celine Dion si Andrea Bocelli - The Prayer, Queen - Thank God It´s Christmas, Chris Rea - Driving Home for Christmas …sau, pur si simplu, doar prin colinde
Iubitorii spiritului Cr#259;ciunului, cu miros de scor#355;i#351;oar#259; #351;i zah#259;r ars, se aventureaz#259; în aceast#259; perioad#259; în c#259;l#259;torii ame#355;itoare prn ora#351;ele europene, în c#259;utarea celei mai dulci atmosfere de s#259;rb#259;toare. O ceasca cu vin fiert, (Gluhwein) o figurina de martipan, nuci glazurate sau o scena a Nasterii, construita din lemn si paie, pe fundal de colinde, iata cam cum arata targurile de Craciun din Europa. Fiecare oras, in special, orasele istorice, incearca sa aduca ceva in plus, specific locului. Fie ca te intalnesti cu personajele din basmele Fratilor Grimm, fie ca te distrezi pe patinoar, o vizita la piata de Craciun este un prilej de bucurie pentru intreaga familie.
O tradi#355;ie veche de secole reînvie anual în preajma Cr#259;ciunului. De la jum#259;tatea lunii noiembrie, odat#259; cu începerea Adventului, reprezentand perioada de preg#259;tire pentru marea s#259;rb#259;toare a Na#351;terii Domnului, se deschid „pie#355;ele Pruncului Iisus“. Aceast#259; tradi#355;ie, nascuta în #355;#259;rile germanice, pe vremea cavalerilor Teutoni, se p#259;streaz#259; înc#259; vie, oferind tuturor posibilitatea de a tr#259;i #351;i de a sim#355;i magia s#259;rb#259;torilor.
As vrea sa am si eu fericita ocazie de a ma afla intr-una din pietele amintite, respectiv, la Viena, cu ocazia Craciunului 2010.
Este vorba de una dintre cele mai iubite destinatii in perioada sarbatorilor de iarna, orasul figurand si in topul « Christmas Markets » al celor mai importante targuri de Craciun din Europa (Viena ocupa locul 9). Scene ale Nasterii Domnului se gasesc, de altfle, peste tot, in Austria, alaturi de numeroasele piete de Craciun, 28 la numar.
Aceste piete, deschise cu ocazia nasterii Mantuitorului, au o traditie veche de peste 700 de ani. In anul 1296, Imparatul Albrecht I si-a dat acordul pentru deschiderea unei piete speciale, care sa functioneze pe toata durata lunii decembrie. Noul centru comercial a fost denumit Dezembermarkt si avea ca scop alimentarea populatiei Vienei cu produsele de baza, necesare in anotimpul rece. A fost redenumit mai tarziu “Piata de Craciun”, ulterior, faima sa crescand de la an la an, gratie numeroaselor evenimente si produse inregistrate aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghiocelana spune:

In lumea povestilor, pe taramul magic al copilariei, Disneyland Paris, intr-o lume minunata aflata la granita dintre magie si visele devenite realitate, o lume de vis atat pentru copii cat si pentru adulti, in care eroii si eroinele din desene aduc la viata povesti de neuitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

O sa-mi petrec Craciunul in casa parinteasca, alaturi de cei dragi, primul Craciun ca mama.

Cristina,fericita de bebe luptator Vlad-Stefan

Atat sunt de mare


Mergi la inceput