Strumfi si prichindei de iulie-august 2011(3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zapic

Multumesc Pufi pentru incurajare.
Ai dreptate, si eu consider ca minunea o da Dzeu si el este cel care decide mai departe.
Dar mi-as dori si eu sprijinul sotului, mai ales ca noi am mai trecut o data prin asta. Parca acum ca ma vede mai fragila, mai vulnerabila, acum e mai dur. Nu m-ar ajuta pt nimic in lume.
De obicei lupt, dar acum de abia ma lupt sa cobor din pat, de altceva nici nu poate fi vorba.
Pup burticile vesele si fericite, poate se ia si la mine cate ceva. Mi-e pofta de o felie de bucurie.


Barbatii in general reactioneaza cu totul diferit in fata unei situatii noi, poate este doar speriat de faptul ca el fiind cap de familie va trebuie sa faca fata financiar noii situatii........nu stiu zic si eu. Ce stiu sigur este ca TREBUIE sa discuti cu el, sa-i spui ce te framanta si sa-l faci sa inteleaga ca ai nevoie de suportul si de ajutorul lui. Daca nu pui mana pe par

.....viata este acolo unde te regasesti.......

8+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

bun venit noilor fete! Sarcina usoara!

noi suntem tot bolnave,nu mi se pare deloc ca Ana se insanatoseste,mergem azi la doctor.

Sotul meu s-a bucurat de sarcina asta,mai mult ca si de prima,Zapic,eu zic sa ii dai un pic de timp si ai sa vezi ca isi va revenii.
In legatura cu:nimeni nu ma intelge,cred ca toate suntem cu hormonii in cap si vedem mult mai drastic totul

Mama de Ana si 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Buna, gravidute!!

Sper sa ne primiti si pe noi, suntem mici-mici, abia am aflat de sarcina si ne-am bucurat teribil, tot incercam de cateva luni bune, se pare ca bebe s-a lasat mai greu convins, ca si fratiorul lui, de altfel, un nazdravan de 2 anisori acum...La doctor abia pe 14 decembrie mergem, asa e pe aici, numai bine are bebe timp sa mai creasca putin..

Datele noastre: UM 29.10.2010, DNP 5.08.2011(conform calculatorului de pe DC), oricum, dpn-ul o sa-l stim sigur dupa ce ajungem la ecograf.

Am asa mari emotii...la prima sarcina n-am avut nici un fel de probleme, totul a mers uns, am nascut la 40 sapt si 4 zile, ma rog sa fie la fel si acum, mai ales ca nu mai sunt singura, am un Victoras-Motoras care ne solicita la maxim..

Inca n-am anuntat pe nimeni din familie, dar nu mai aveam rabdare, voiam sa vorbesc cu gravidute care trec prin aceleasi stari...deocamdata am imsomnii, ma dor sanii rau, parca la prima sarcina nu era asa..m-am intins, dar ma iertati

fericita de Victor Nicolas (15.11.2008) , acum si 4+

Nasterea cozonacelului nostru iubit



“Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:



alinafilip - ce tare ! avem aceleasi date! Ce ti-a zis la ecograf? banuiesc ca nu s-a vazut inimioara! eu am mari emotii.. am programare pe 07 decembrie (de azi intr-o saptamana) si sper sa ii aud inimioara. pana acum sarcina mi-e confirmata prin test de sange. Sarcina usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

nebunica-zapacica - bine ai venit! sa sti ca si eu ma plang de insomnii. am vazut ca burticile de aici spun ca le este somn tot timpul. :))

5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

zapic imi pare rau ca ai astfel de probleme, te inteleg si eu am multe temeri, dar incerc sa ma gandesc ca aceasta e o minune de la Dumnezeu , sunt atat de multe femei care isi doresc un copil si nu il pot avea , asa ca noi ar trebui sa fim fericite in orice moment pt acest lucru.Nici nu poti sa stii ce mare bucurie iti va aduce acest copilas in viata.De parerea prietenelor nu trebuie sa iti pese , Dumnezeu are grija de toti. Vorba tatalui meu :unde mananca o gura , mananca si a doua!Iar sotul , poate este si el speriat ca si tine si se poarta cum stiu barbatii mai bine atunci cand sunt panicati:cu duritate! Incearca sa te gandesti ca totul va fi bine sa ai mai multa incredere in Dumnezeu si poate si el isi va schimba atitudinea!
sdcristian , ma bucur ca totul este ok si sa ne ajute Dumnezeu pe toate sa avem sarcini cat mai usoare si copilasi sanatosi!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

din pacate eu nu o sa mai fac calatoria asta alaturi de voi. am fost azi la eco si in loc sa aud inimioara am aflat ca ... s-a oprit in evolutie. acum nu pot decat sa plang, si atat
va doresc sarcini usoare la toate si sa va bucurati de copilasi sanatosi, frumosi si nazdravani

o extrauterina
o sarcina oprita in evolutie 6s

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR HETEROZIGOTA
MUTATIA -675 4G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA
MUTATIA -844G IN GENA PAI- I HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Zapic

Multumesc pt primirea calduroasa.
Burticilor eu am o stare cumplita, mi-e rau, dar nu pot vomita decat arareori, sint tare labila psihic, sotul nu ma sprijina deloc...sau asa mi se pare mie.
In fine, imi fac o multime de griji:"daca" nu avem suficiente resurse financiare sa ducem la capat totul, controale, analize, nasterea propriu-zisa,"daca" nu e bebelul sanatos,"daca" nu-l accepta baiatul meu cel mare,o gramada de "daca" pe care nu i-am avut la primul copilut. Acum puiul meu are 7 ani, e la scoala si e tare bine sa-l vad asa mare.
Sotul e rautacios(asa este el ), eu sint vulnerabila si mi se pare ca intreaga lume mi se prabuseste pe umeri.
Imi pare rau ca v-am intristat cu ale mele lamentatii, dar chiar n-am cui sa ma descarc. Precizez ca si cele 2 prietene pa care le mai am nu vad oportunitatea unui nou bebe.


Zapic bun venit printre burtici!!!
A fost incredibil sa citesc ce ai scris. Ma regasesc pe mine. La fel si sotul meu nu ma sustine deloc, pur si simplu de cand am devenit sotul mereu zice ca asta nu a fost visul lui si ca a facut o doar de gura mea.
In fine, incerc sa i smulg cuvintele cu clestele in ceea ce priveste pe bebe Incerc sa i citesc de pe site ce se petrece la 6 saptamani, la 7, dar nu l intereseaza. In fine, e destul de rece cu mine, dar m am gandit ca e asa ca e britanic. Dar uite ca unii barbati sunt ass indiferent ca sunt din vest sau romani, sau mai stiu eu ce natie.
Eu totusi sper sa l schimb cand am sa l duc la primul scan (Apropos Pufi ai fost super ca ai citit scaun, in loc de scan )
Eu sunt foarte norocoasa ca am fetele sa ma confesez, altfel nu stiu ce m as face. Eu sunt si superstitioasa de felul meu si colac peste pupaza sotul spune la fel dar el nu din superstitie, ca nu trebuie sa instiintam familiile pentru ca exista sansa mare sa pierd sarcina pana pe la 3 luni. Deci efectiv eu va am doar pe voi.
Zapic uite nistesi vorbim curand. Ma duc la nani, ca vad ca bebe imi zice ca daca nu ma duc la nani o sa mi provoace din nou greturi, asa ca ea e sefa si tre sa plec!!
Va pup si vb curand!!

MHegarty
TestPozitiv

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, sunt 6+ cu Chloe Tara.
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul acestor minunate clipe in burtica la mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

QiaoBing - Imi pare atat de rau pentru ce s-a intamplat... Cuvintele sunt de prisos....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dado

nebunica-zapacica - bine ai venit! sa sti ca si eu ma plang de insomnii. am vazut ca burticile de aici spun ca le este somn tot timpul. :))

5+


nu musai, eu am avut ca prim simpotm chiar insomniile.....

.....viata este acolo unde te regasesti.......

8+ Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput