America (215)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Fetele, am nevoie de imbarbatare...ma ia cu frica (,) cand ma gandesc ca va incepe Aidan kindie in State...nu stiu de ce ca doar kindie nu e mare branza dar el e obisnuit cu sistemul nemtesc si nu stiu cum va reactiona in State...
Aici are program de la 9 la 13.30 si aseara imi spune soacra-mea ca la ei e de la 8 la 15!! Mi se pare enorm de mult asa dintr-o data...mi-e teama ca o sa fie suparat ca trebuie sa stea atatea ore la scoala.

Credeam ca la kindergarten e mai relaxat, nu program asa de lung...m-am gandit sa il duc sa vada ce si cum e si sper sa ii placa atat de tare incat sa nu ii pese de timp.

Ramona sau Lai, exista in TX ceva German Societies?? As vrea tare mult sa nu uite germana mai ales ca acum si-a dat bine drumul la vorba...am aranjat sa vb cu o fetita de la gradi prin Skype, in fiecare saptamana dar nu stiu daca e de ajuns...

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cu germana nu stiu cum e la Houston, aici n-am auzit dar nici n-am cautat. Au liceu francez, atita stiu.
Ana a trecut de la program de doua ore jumate de trei ori pe saptamina la asta lung. Nu au fost probleme deloc. Nu de adaptare. Altfel a fost cam obosita in prima luna, dar a trecut si asta.
Programul este lung ca si ore, dar lejer ca si programa. Nu primesc note si invata mai mult in joaca. Adica nu prea stau in banca. Au manipulatives, inca le citeste teacher (gen circle time), lucreaza si pe computer. Ana a fost fericita din prima zi si abia asteapta sa mearga dupa weekend.
Noi parintii ne facem mai multe griji, dar copiii chiar se descurca in situatiile astea. Va faceti bagajele?

Noi avem Wii, dar nu-l folosim foarte des. E bun cind e vreme urita afara. Cel mai tare se oboseste Alex la jocul de box. Are un joc de tenis si joaca mereu cu de-alde Federer. Asta cred ca-i place cel mai mult.
Sotul joaca rar, cu Alex. De obicei joaca tenis sau bowling.
A incercat un pic si Ana. Are un joc de trebuie sa aiba grija de niste pisici, nu stiu ce le face ca mereu miauna alea de foame.
Dar nu i-a prins febra jocului pe nicicare. Ana e mai atasata de Didj al ei, iar eu sint fericita ca acum incepe sa prinda scaderi cu cifre pina la 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am gasit multe informatii despre German Society in Houston, chiar in Gslveston, aproape de noi.Vad ca e mai mult pt adulti decat copii.

Aidan se adapteaza usor dar eu recunosc ca imi fac griji multe...am inceput sa vindem ce nu avem nevoie sa nu ducem inapoi toate prostiile.La cat am asteptat sa plecam, acum parca imi pare rau ca nu o sa mai fim aici :), dupa 5 ani sa o luam iar de la capat si apoi din nou cand vine sota-miu acasa...ca tiganii cu cortul :)

Andreea voi cand ajungeti in Europa?Sunteti bucurosi de mutare? cum faceti cu scoala? stiu ca este o baza maricica acolo, ma gandesc ca au scoala :)

Si eu ma intreb ce o fi facand Hilde...

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Chri70 adica asta este alt joc, kinect? nu este pe WII?

Felicitari ptr articol Sanzi surioarei!Interesant...

Panterutza aici toti copiii care merg la pre school de 3 ore, 4 zile pe saptamana urmeaza kinder 7 ore pe zi cu 5 zile pe saptamana. Un pic de probleme am vazut la cei ce nu au fost la pre school dar nu i cazul vostru ptr ca Aidan merge acolo.

Miere da i drumul!!! acum e momentul :)!

Sanzi nu te necaji cu David, are doar 7 ani. Un pic de bribe si poate merge mai bine.


Raluca a scris o poveste si a fost selectata (povestea:)) de un grup de profesori din 40 de povesti sa fie publicata. Si eu care ziceam ca genele astea lipsesc cu desavarsire din ea.


Ramona, deci sa mai asteptam ptr poze, nu?









Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Io-s verde iar....(ca sa ii fac concurenta lui Buflea)
Am bagat pasaportul sotului la spalat cu pantaloni cu tot...si acum e de nefolosit...
Partea proasta e ca Radu calatoreste aproape saptamanal in afara US...si pana nu facem altul...trebuie sa fie legat de glie...Plus ca trebuia sa plecam in Bahamas martea asta (io in vacanta...si el avea un job...)

Uf....a facut cineva la urgenta pasaportul la ambasada? Cat dureaza minm??? Avand in vedere...ca urmeaza Craciunul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:


Sanzi,

Daca te referi la pasaportul romanesc nu mai exista regim de urgenta.
Iti pot da unul temporar insa nu mi-e clar daca este la fel de valid ca cel
permanent. Eliberarea pasaportului nou in starinatate dureaza cam 2-3 luni
(sunt cu biometrics acum). Asta nu include programarea. Eu zic sa suni urgent
pentru ca la multe se face cu programare si programarile sunt ocupate pe luni intregi.

Pasaportul american dureaza cateva zile.

-- C.

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Io-s verde iar....(ca sa ii fac concurenta lui Buflea)
Am bagat pasaportul sotului la spalat cu pantaloni cu tot...si acum e de nefolosit...
Partea proasta e ca Radu calatoreste aproape saptamanal in afara US...si pana nu facem altul...trebuie sa fie legat de glie...Plus ca trebuia sa plecam in Bahamas martea asta (io in vacanta...si el avea un job...)

Uf....a facut cineva la urgenta pasaportul la ambasada? Cat dureaza minm??? Avand in vedere...ca urmeaza Craciunul

Sinzi , Radu si David psihologul
www.youtube.com/watch?v=NDLoByR4EnI" target="_blank">David
www.flickr.com/photos/11552209@N04/" target="_blank">




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ma refer la cel romanesc...

Putem aplica acum pentru cetatenie (si evident pasaport american)...dar cum o fi mai rapid???...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Corina, Kinect e compatibil cu Xbox si elimina necesitatea unui controller pentru jocurile video. 3 in 1 camera faciliteaza jocul exclusiv prin gesturi, miscari si comenzi vocale. E super si pt adulti si copii, ca ii ridica de pe canapea si-i pune sa faca miscare; si e mult mai realist decat Wii. Sunt multe jocuri, inclsiv doua de fitness, "Biggest Loser" cu personal trainer. Favoritele mele sunt “Kinect Sports” si “Dance Central"

Review in romana: http://pcnews.ro/2010/06/19/kinect-pentru-xbox-360/

si in engleza http://www.ign.com/videos/2010/11/04/microsoft-kinect-video-review

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Sanzi, vezi care sunt conditiile de intrare in Bahamas pt rezidentii permanenti US. La intrarea in US se pare ca nu ai nevoie de pasaport, poti arata greencardul:

According to the <http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/id_visa/legally_admitted_to_the_u_s.xml> CBP website:

"Lawful Permanent Residents of the United States are required to present their permanent resident card (Form I-551) or other valid evidence of permanent residence status. A passport is not required for entry into the United States."

Mai cerceteaza si tu site-ul respectiv.

Pt cetatenie dureaza citeva luni, apoi citeva saptamini pasaportul american. Problema e ca trebuie intii sa faci toate schimbarile necesare (acte), apoi sa aplici pt pasaport, pt ca trebuie trimis certificatul de naturalizare. Nu merge back-to-back, imediat dupa ce capeti cetatenia.

Eu ma gindisem la titlul de calatorie, dar vad ca e special pt calatorii in Ro, nu merge pt alte tari.

http://newyork.mae.ro/index.php?lang=ro&id=68994

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Iuliam, multumesc!!!
Pt intrarea in Bahamas ai nevoie si de pasaport si de GC...
Si noi ne-am gandit la titlul de calatorie...si am vazut dezamagiti ca e valabil doar pt calatoria in Ro...
Nici macar in Ro nu cred ca mai fac acum pasaportul de pe o zi pe alta...ca era si asta o solutie...chiar daca fff costisitoare...

Mergi la inceput