America (215)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Sanzi, suna la ambasada si vorbeste cu ei sa-ti dea o solutie. Si eu ma gandeam la titlu de calatorie, nu stiam ca-i doar pt Ro.. poate au un corespondent care sa-l puteti folosi intr-o calatorie in State..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sorry Sinzi, ce patanie! Mi se pare ca si in Ro dureaza mult sa faci pasaportul.
Nu stiu sigur care mai este situatia acum, dar in vara asta si-a facut cineva pasaport pe sistemul vechi (nu biometric). Ala se poate face rapid. Dezavantajul este ca-i valabil doar un an si mi se pare ca-i destul de mare taxa.

Felicitari Raluca!

Am rezolvat oarecum cu cititul pozelor, in schimb am constatat ca ne trebuie memory card mai de Doamne ajuta, acum astept sa vina unele de la Amazon. Poate in cincinalul urmator facem si poze cu aparatul asta. Numai bine, in asteptarea asta am frunzarit un pic instructiunile, poate chiar invat sa-l folosesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

sanzi, imi pare rau
raluca
mihutza, ti-am trimis un email de pe dc, primit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Sanzi daca poti opta pt. varianta f.f.f.f. costisitoare cred ca sotul tau isi ia titlul de calatorie, apoi cumpara urgent bilet de urgenta dus intors pt. R, se duce in Bucuresti pe str. N. Iorga si in max 3-4 zile ar trebui sa aibe pasaportul.
Pregateste-te si pt. o "atentie" ca sa fie mai rapizi
Dar sa dati intai un telefon la serviciul ala de pasapoarte din Iorga sa vedeti ce program au in urmatoarele 2 sapatamni.
Altfel pasaportul rom din momentul trimiterii aplicatiei dureaza intre 4-6 luni, iar la urgenta parca 3 luni (da' nu bag mana in foc ca au urgenta).

La cetatenie dureaza pana te programeaza (de la stat la stat nu stiu cat de rapizi sunt, la noi in IL a durat cam 1-2 luni), apoi pasaportul dureaza si ala vreo 2-4 saptamani.

Succes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ah Sinzi, bummer cu pasaportul...sper sa rezolvati repede!

Noi ne scufundam in zapada!!!!

Adriana mami de Isabelle Marie - 2 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Eu l-am refacut pe cel romanesc in aprox 2-3 luni, acum un an; ziceau ca e tip nou, eu nu am vazut mari diferente, nici nu am cercetat amanuntit.
Initial mi-au spus ca dureaza 1-2 luni; dupa doua luni cand am sunat sa vad daca a venit, nici vorba sa-l fi primit in ultimul transport, mi-au spus sa stau linistita ca ma suna ei. Am inteles ca primeau transporturi de documente o data la cateva saptamani si nu imediat ce era gata un document in Romania.
Mie mi se pare varianta sugerata de Carolyne cea mai eficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Eu mi-am facut pasaport nou, biometric(prin ambasada), in mai 2010, a durat sase-sapte saptamani pana l-am primit acasa. Pasapoartele biometrice au fost introduse in februarie 2010, deci e posibil ca de atunci sa fie mai rapid procesul.

Bafta multa sa gasitit solutia cea mai buna!



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Sanzi, imi pare rau de patanie! Super nasol. Cred ca ce spune Carolyne e solutia cea mai rapida. Se face imediat pasaportul dc. se duce in Iorga. Da' costa enorm solutia asta.

Buflea, ai avut o vacanta super! Nu mi-ai zis la telefon cum a fost cu deboardingul in Philly. Dar sa stii ca Philly e international si are immigration. Stiu io ca am fost acolo. Asa ca dc. au bagat acest argument, au mintit:) Imi pare rau cu treaba cu barbatu si Wii, I feel you pain. Nu cred ca ai cum sa rezolvi, ai pierdut Tvul ala cat e el acasa. Singura solutie e sa iei mai multe televizoare si sa le pui in alte camere, sa poata si restul lumii sa se uite la TV.In legatura cu Alex, asa fac copiii, nu mai vrea sa mearga pt. ca e greu acum, e "profesionist". Asa am patit si noi cu inotul. Cat au fost lectii de inot, ca o floricica se ducea :)) Cand s-a ingrosat problema cu antrenamentele, vaicareli cat casa. Si sigur ca si mie imi era greu, dar dc. vedeam eu ca copilul e pus pe treaba, faceam pe dracu' in patru. Da' el trebuia dus mai mult cu fortza, nu mai era o distractie. Asa ca eu l-am scos de la aia si l-am bagat la tenis, unde deocamdata nu e serioasa treaba. Probabil cand va ajunge la nivel de performanta si acolo, nu o sa mai vrea sa faca Da' ideea mea e sa ii invatam cat mai multe ca atunci cand o sa fie mai mari si mai maturi sa poata si ei patina, juca tenis, inota, una e sa fii prost ca mine ,sa nu stii naiba sa faci mai nimic si alta e sa stii mai multe chestii, sa poti iesi cu prietenii in mai multe locuri si sa poti experimenta diverse. Mai ales in tara asta. Am fost aseara la pationar, la ora 7, era PLIN de highschool students. Plin. Numa' fi-miu era copil sub 15 ani acolosha, era prea tarziu. Asa ca m-am gandit ca uite o sa poata si fi-miu sa mearga cu prietenii. Asa si al tau. Eu dc. nu mai vrea sa faca, l-as lasa si l-as baga la altceva.
Merci pt. complimente si felicitari. You know I love you too. Ah si n-am luat inca tenure, doar College of Engineering a votat, mai trebuie niste semnaturi (doua) si va fi oficial din Aprilie 2011. Abia atunci o sa zic ca am luat de tot. Da' e drept ca m-am bucurat de acum, ca de acu' inainte nu mai voteaza, doar semneaza.

Miere, da-i bataie dc. chiar e asa. Vezi sa double check ca eu citisem pe diagonala la mine si tot ziceam la toata lumea ca Purdue da 6 luni maternity leave si da 6 saptamani. Restu' unpaid adica egal cu zero.

Pantera, exista half day kindergarten, te-ai interesat de asta? La noi la scoala exista half day si full day. Oricum, nu mi-as face griji pt Aidan cu mutarea, copiii se adapteaza super repede. Eu mai mult pt. tine imi fac griji cu adaptarea intr-o tara noua si fara sotz, indiferent cat de cumsecade sunt in laws. Succes mult!

Eu ma intorsei din pelegrinari. De data asta calatoria a fost cu cantec, referitor la Matt si ingrijirea lui, dar nu mai intru in detalii. Sunt recunoscatoare prietenilor pt ajutor, ca fata angajata pt. asta nu si-a facut datoria, a decis ca e optional si poate sa faca o criza de nervi dc are chef. Vorba aia "it's my party and I'll cry if I want to", exact asa facu si ea. Ma rog, pleaca Duminica asta definitiv si din pacate nu pot sa spun decat ca ii urez drum bun. Din pacate mi-am folosit din favorurile de care poate aveam nevoie semesterul viitor. Whatever....oi supravietui.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ruxi e sase luni sigur, am vorbit la HR, 3 luni sunt platite de disability si apoi dc ai concediu acumulat poti sa folosesti orele alea platite, daca nu stai acasa gratis:)) dar stai acasa...si ai jobul garantat la intoarcere. Eu as sta si fara bani, numai gandul ca ar tb sa duc copil de trei luni!! la daycare ma face sa renunt din start. As vrea sa stau un an, cum am stat si la Aidan, personal mi se pare varsta ideala un an. Eu ma gandeam sa fac asa si dupa aia sa nu ma mai intorc la servici:)), adica alea sase luni sa profit pt ca ai si health insurance garantat.(Dar e cam urat ce as vrea eu sa fac, adica sa profit) Dupa sase luni ale copilului oricum ne-am fi mutat din Florida, dar barbatul zice ca el nu mai rezista asa mult aici ( ar insemna peste un an jumate de stat aici). Cel mai probabil plecam de aici maxim la anul in decembrie. Si ne-am hotarat (80-90%) pt Washington DC, sunt joburi si pt mine si pt el.

Buflea welcome back! Ce de peripetii ati avut!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu nu mi-as face probleme ca profit. Nici cea mai mica problema. E dreptul tau sa iti aranjezi cum poti mai bine viata in conditiile in care facilitatile pt. mame sunt asa de groaznice in aceasta tara. Eu nu mi-as permite sa stau acasa fara bani pt ca sunt singura, dar inteleg ca dc. sotul castiga e normal sa poti. Succes indiferent ce faceti!

Mergi la inceput