Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 44 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

pentru profilul de trombofilie nu conteazaaca esti in timpul menstruatiei sau nu
din toate acele analize, cele genetice nu sunt influentate nici de aspenter sau clexane sau orice alt tratament( MTHFR, FVL, FACTOR II)

imi pare rau sa aud ca se intampla ceva rau cu fetita lui Felix dar sper totusi ca acea sansa mica de a supravietui sa fie o realitate!

SARA, ai primit cumva un pm de la mine?

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor fi realitate*****************


DA, si am votat cu 5p.
Fetelor, cele cu sarcini obtinute natural, voi cam dupa cat timp reusiti sa ramaneti gravide?? Avand in vedere ca eu am obtinut relativ usor a doua mea sarcina ( adica din prima incercare), faptul ca de doua luni nu raman, ma ingrijoreaza extrem de tare ( desi, daca as ramane, as fi tare inspaimantata, cu mutatiile mele!!).
Pe 11 merg la doctor, m-am hotarat sa merg tot la dr. ala de care eram eu nemultumita, pt ca nu mi-a dat sa fac un car de analize dupa a doua pierdere, il simt totusi mai familiar si, are un plus avand in vedere ca lucreaza la Giulesti ( spital in care eu chiar am incredere, cu toate necazurile intamplate acolo). Chiar sunt curioasa sa vedem ce zice de trombofilia mea.
Voi aveti idee daca tratamentele de stimulare ovariana au efecte negative sau sunt contraindicate in cazul trombofiliilor sau tratamentului anticoagulant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Experienta mea legata de trombofilie si de un medic de la Giulesti e cam neplacuta...mi-a zis ca nu s-a dovedit ca exista vreo legatura intre trombofilie si pierderea repetata de sarcini...

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant putin mariti (neconcludent), posibil FVL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Geamana mea Sara, natural cu mutatiile noastre se poate doar dc faci clexane dupa ovulatie. Monitorizeaza ovulatia, vezi cand e fol mare, fa-ti un pregnyl cand are fol cel putin 18mm iar la 24 ore Dupa aceea iei utrogestan si clexane.

Me Alex chiar sunt curioasa ce genotip ai la FVL.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Geamana mea Sara, natural cu mutatiile noastre se poate doar dc faci clexane dupa ovulatie. Monitorizeaza ovulatia, vezi cand e fol mare, fa-ti un pregnyl cand are fol cel putin 18mm iar la 24 ore Dupa aceea iei utrogestan si clexane.

Me Alex chiar sunt curioasa ce genotip ai la FVL.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)



Miki, dar eu am obtinut sarcinile natural, fara mare greutate, fara clexane si pregnyl, de fiecare data. Si-nafara celor doua pe care le-am pierdut, am mai avut una dorita de mine, dar nedorita de el ( fostul el), pe care am intrerupt-o la cerere, la 11sapt. Acea sarcina era perfect normala, dar eram si eu mult mai tanara pe atunci... Va marturisesc asta ca sa intelegeti ca se poate, chiar si cu mutatiile noastre, sa obtinem sarcini si sa le ducem la capat; eu sunt convinsa ca mai intervin si alti factori care, laolalta, ne aduc necazurile... nu stiu. Cert e ca eu stiu ca nu am avut probleme pana acum. Ma tem ca totul mi se trage de la faptul ca am ales sa fac intreruperea aia de sarcina, acum 6 ani. Ceea ce eu i-am refuzat lui Dumnezeu, imi refuza El acum, mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Si eu sunt tare curioasa...as vrea eu sa fie heterozigot, dar important e sa aflu ce am si sa imi dea Clexane de la inceput. Dr. Uscatescu a zis ca imi da din saptamana 20, dar nu stiu cat ma va ajuta Aspenterul sa ajung in saptamana 20...

2 sarcini oprite in evolutie la 7 saptamani, respectiv la 9 saptamani, anticorpi lupus anticoagulant putin mariti (neconcludent), posibil FVL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

imi pare nespus de rau pentru Felix, este ingrozitor si ii doresc multa putere sa reaca peste. este adevarat mai ales pentru noi cele insarcinate ca e ngrozitor sa citim ca sarcini mari se pot pierde....de aceea poate si eu voi face o pauza de forum....

eu sunt una dintre cele care au ramas de fiecare data natural si va pot spune ca s-a intamplat la 2-3-4 luni dupa pierdere. daca dr va da unda verde trebuie sa aveti rabdare, sa fiti pregatite si sa nu devina un stres....nu va focusati f tare ca poae de aceea intarzie sa apara
oricum cred din ce in ce mai tare ca bebelusii nostri apar cand ii trimite Dzeu si nu cand ii programam noi...vedeti voi ca e greu mai ales cand auzi de sarcini pierdute asa de mari....e greu, e f dureros.

floricica sa aveti grija de voi si sa cresteti sanatosi.

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie, acum cu voia lui Dzeu insarcinata a treia oara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

MeAlex, nu cred ca te ajuta din sapt 20 nici daca ai avea hetero...

SARA merci mult. Te-ai gandit ca poate mutatiile le-i dobandit in acesti 6 ani?

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

MeAlex, poti sa-mi trimiti pe PM numele medicului din Giulesti care ti-a spus ca nu exista legatura intre mutatii si pierderile de sarcina? Sa nu cumva sa fie cel la care merg si eu.
Ariadna: ba da, m-am gandit, de fapt sunt convinsa ca mutatiile mele s-au activat atunci ( pentru mine a fost un cosmar, pentru ca eu imi dorisem sarcina, eram convinsa ca el gandeste ca si mine, dar s-a dovedit ca nu il cunosteam deloc; ajunsesem un zombi si in momentul in care au inceput procedurile pt. avort nici nu-mi mai pasa ce se intampla cu mine; dupa asta, bineinteles ca am rupt si relatia respectiva). Probabil s-au activat chiar din cauza avortului in sine, a anesteziei generale... nu stiu. Cert e ca si atunci am ramas insarcinata foarte usor, dar si dupa.
Acum nu stiu ce va mai fi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Buna fetele... ramanem fara gravidute pe forum... ce ne facem?
Sper sa vi se faca repede dor si sa va intoarceti .
Nu stiu ce-i cu doctorii astia... pe mine ginec. m-a trimis sa fac analizele de hemato , insa tot ea mi-a spus ca de fapt n-are nici o legatura, ca nu de asta nu raman eu insarcinata si nu de asta am pierdut sarcinile.... din cauza ca nu erau viabile... ma intreb : de unde stie asta? poate nu pricep io?...
Ariadna... nu m-ai uitat si pe mine nu-i asa?Ai zis ca-mi sugerezi tu ce analize sa fac mai departe!
Pupici la toata lumea!

SAFL, 2 sarcini pierdute la 5s si 7 s.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

M-am simtit cu musca pe caciula si am raspuns la apel...

E tare greu, recunosc, sa citesti astfel de vesti si e si mai greu sa incerci sa te convingi ca trebuie sa mergi mai departe... Mi-a fost si imi este asa de draga Felix, cu diplomatia si rabdarea cu care ne raspundea tuturor... Dar am incredere tocmai in puterea ei de a reveni si in faptul ca va constientiza cat de utila le este celorlalte fete de pe forum , fiindca le stie cu siguranta toate temerile, indoielile, eforturile, ea insasi fiind o luptatoare!
Imi lipsesc , deopotriva, tonusul si umorul Aristicai, meticulozitatea si caldura Floricicaidemac, dar sper din tot sufletul ca toata atmosfera sarbatorilor care se apropie sa le ajute sa-si recapete gandurile bune si optimismul.
MRN, Brotacel, cred ca suntem datoare acestui forum pe care e nedrept sa-l parasim, zic eu, fiindca ne-a ajutat atat de mult! Iar exemplul lui Miki-Miki care s-a intors si careia niciodata n-am sa-i pot multumi pe deplin, e in masura sa ne convinga ca trebuie sa ramanem pe-aici. Nu pretinde nimeni ca vreuna dintre noi e experta, nici pe departe, dar din putinul pe care-l stim se face "multul" care ne ajuta pe toate.

Va imbratisez cu drag pe toate, sper sa ne revenim la formulele mai numeroase si optimiste si ma rog la Dumnezeu sa ne ajute!


R. 27+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput