Clubul cititoarelor - organizatorice (reluare)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Laura, iti pot trimite eu ada (dupa ce o achizitionez & o citesc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

Laura, iti pot trimite eu ada (dupa ce o achizitionez & o citesc).


Sar'mana! Nu refuz oferta. Si sa stii ca eu tot astept lista cu carti pe care nu le ai din colectia Cotidianul, sa vad daca te pot ajuta .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

stiuuuu, da' io abia am reusit azi-noapte sa pun la bazar niste lucruri pe care le pregatisem de acu' 3 luni. lista cu cartile o am in sertar la birou, da'-i multa lume si nu-mi da mana sa ma uit pe ea si sa bifez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cora, poti sa imi scrii numai numerele care iti lipsesc, nu neaparat titlurile, daca ti-e mai usor.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Pentru cine citeste englezeste, am gasit o editie online, adnotata, explicata si intelectual-gadilata www.ada.auckland.ac.nz/index.htm" target="_blank">aici.

Si m-am apucat s-o citesc.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Si eu sunt de acor cu voi desi ma pregatisem pentru esafod. Nu am Ada dar o sa o cumpar azi maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Pentru cine citeste englezeste, am gasit o editie online, adnotata, explicata si intelectual-gadilata www.ada.auckland.ac.nz/index.htm" target="_blank">aici.

Si m-am apucat s-o citesc.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz


Mihaela, varaianta asta englezeasca e aur curat. Eu m-am apucat aseara de citit editia din 2004 a Poliromului si m-a cam dezumflat traducerea (unde pui ca e a lui Horia Florian Popescu). E destul de fortata iar notele explicative sint firfirele rau: incomplete sau inexistente. Unde mai pui ca apar doar la sfirsitul cartii, si asta fara nicio o avertizare!! Vad, de pilda, pentru inceputul capitolului 3 in editia englezeasca adnotata, explicatii temeinice pentru "dezastrul L". In varianta romaneasca... nada, de unde nici nu ma mira ca mai nimeni nu intelegea nimic din cartea asta!!! Si mai cred ca, daca iese..hehe, o sa ne ia ceva timp s-o gatam si s-o disecam!!

Insa am achizitionat premiul, e un www.wintherfirmagaver.dk/images/30_Mixed%20double.jpg" target="_blank">mixed double de la Holmegaard, varianta mica. Obiectul sepoate folosi inchis ca bomboniera ori fructiera, sau deschis ca suport de luminarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu am sa o caut in franceza, pe la librariile de aici sau o comand pe Amazon.
(si aici a fost o discutie legata de calitatea traducerilor lui Nobokov, chiar daca publicatiile au fost facute la Gallimard).

Lil, e foarte frumos obiectul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si eu ma bucur c-am gasit-o!
Nu ma asteptam sa dau peste un sipet de comori dar, neavand chef sa citesc in romaneste ceva ce pot citi in englezeste (ceva babanonabokovian:)) m-am apucat sa caut.
O sa caut varianta romaneasca a Invitatiei la esafod, ca aia oricum a fost scrisa in ruseste:)

Daaa, foarte frumos obiectul!

P.S. Voiam sa spun ca, pe masura ce citeam cu chiu cu vai cateva pagini (cu adnotari cu tot) ma intrebam cine naiba s-o fi incumetat sa traduca asta in romaneste:)


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Fetele, am gasit am gasit opera pe Scribd in spaniola, pentru cine citeste mai usor asa :
http://www.scribd.com/doc/24282843/Nabokov-Vladimir-Ada-o-El-Ardor
(ma intreb doar daca nu e o versiune redusa caci nu are decit vreo 250 de pagini)


Mergi la inceput