Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***278***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06
MADA, am citit eu bine, Mosu vine cu masina?
[...]
DYANA, sa iti zic ce program avem noi de somn?
Ziua: adormit la mine in brate, plimbata prin casa, mutat pe canapea in sufragerie (patutul ei aproape nu mai exista), unde doarme maxim 1 ora, apoi se trezeste in urlete, urla fara consolare o perioada, adoarme la mine in brate si trebuie sa stam asa 1 ora, 2, nu o pot muta ca se trezeste. Deci clar eu sunt paralizata cat doarme ea, nu pot face nimic. Daca ma culcal langa ea nu se mai trezea, acum vad ca nu mai are efect.
Noaptea: o adoarme tati f f greu (cu mine nu mai adoarme seara), o pune pe canapea, o mutam in patut, unde doarme cat ne e norocul. Poate fi 3 noaptea sau 5, 6 in caz fericit. Atunci se trezeste si vine urland la noi. Urla tot neconsolat, primeste laptic pana la urma, cu noi in pat si adoarme intre noi pana la 7-8. Si eu imi pun intrebari cu carul, cu ce am gresit, de ce e asa, ce o deranjeaza de plange atat de mult, ce am putea face, etc. Pediatra mi-a zis ca nu ma poate ajuta, sa o duc la psiholog. Eu tot ma consolez spunandu-mi ca e doar o perioada si va trece odata cu cresterea. Nu pot decat sa sper ca va fi asa. DYANA, din pacate, eu reactionez f urat, urlru la copil, ma doboara oboseala si nu ma mai pot stapani, cu toata schimbarea si zen-ul meu. Dar repet, sunt increzatoare ca va trece si muncesc mult la rabdare.

In final, va las albumul updatat de aranjamente

http://picasaweb.google.com/Ioana.sima/AranjamenteleMele#


Noi asa speram!

Piticul meu s-a mai obisnuit cu dormitul in camera ei, adik de vreo saptamana nu ne mai convoaca la ceas de seara sa ii tinem companie. (Bine, ea se culca la loc, doar ca trebuia sa se culcuseasca si unul din noi prin camera ei) Inca nu am strans patul ala gonflabil, pana nu ne asiguram ca am trecut hopul...

Foarte frumoase aranjamentele!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Pisik-ule, foarte frumoase aranjamentele... foarte, foarte frumoase! Dar vreau sa-ti dau un pare pupik pentru faptul ca incerci sa ramai optimista. Nu cred ca ai gresit cu ceva. Cred ca este doar o etapa. Mai lunga, dar o etapa. Diana stie, ca ma gasea plangand pe strada (imi puneam ochelarii de soare ca sa nu se holbeze lumea la mine). Impingeam caruciorul si plangeam cand ieseam cu Calin la plimbare pentru ca nu mai puteam de epuizare. Copilul meu intre 4 si 14 luni nu a dormit noaptea. Adica il culcam la 9 seara, leganat pe picioare si cate 1 ora si dormea pana la 10-10.30 si de atunci incepea circul. Se trezea foarte des, adica si de cate 12-15 ori pe noapte... Si la 15 minute. Si la 10... Se trezea si plangea. Nu urla cum zici tu de Ana. Dar plangea. Si plangea si nu aveam ce sa-i fac. Il luam in brate, il plimbam si cateodata adormea asa. Facusem carare pe 3 m cat avea holisorul ala de la mama. Iar ceilalti, respectiv mama si sotul din dotare, sforaiau. Noapte de noapte. Dimineata era fresh nu stiu cum naiba... iar eu eram terminata. Plecam plangand la plimbare, plecam plangand la serviciu (pe la 1) de unde veneam pe la 9-10 seara si o luam de la capat. Eram terminata de oboseala, eram nervoasa. Am vrut sa divortez. M-am certat cu mama cat nu am facut-o in toata viata...
In fine, suddenly, a inceput sa doarma noaptea. Tot ce am facut a fost sa il culc la aceeasi ora (aprox), sa am aceeasi rutina seara. Intai a dormit o noapte pe sapt, dupa aia 2 si incet-incet am ajuns sa ma trezesc pe la 4 dimineata ca nu mai puteam de cat dormisem. Pentru ca in perioada aia cand nu dormea, cand veneam de la job ma culcam imediat. Ca stiam ca alea o ora, o ora jumate erau orele mele de somn neintrerupt.

Al meu zic eu ca a facut asa din cauza eruptiilor dentare. Oare Ana nu tot din cauza asta face asa? Ca Mutzu al Dianei tot din cauza asta nu doarme.

Te rog gandeste-te ca nu va mai dura mult. Sigur. Off... stiu ce inseamna sa nu mai gandesti din cauza oboselii... Multi, multi pupici.

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gina2008
Imi pare rau ca am creat probleme cu ideile mele legate jucariile pentru Craciun. De fapt, nu numai voua. Colega mea din dreapta ma uraste cu pasiune pentru ca de vreo 2 saptamani ii tot pun "jingle bells"...
No, acum vedeti de ce "ma etalez" mai rar pe aici? Ca aduc belele...

Dar va las link catre cateva poze mai noi cu piticul meu...
http://picasaweb.google.com/114247635715508132730/Calin1An?authkey=Gv1sRgCO38q6vJuIKrBg#5543121008036321698


Probleme? Belele? Cu ce cuvinte formezi propozitii, tufata!

Vazut Calinutzul baietzel mare!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

MADA, GINA
GINA, noi avem ritual de seara si se culca aprox la aceeasi ora.Cat despre masele, mai are 2, dar care nu mai ies vad.
Ana cred ca e f speriata ca disparem noi, pt ca mereu cand plecam urla f f tare, se vaita, iar atunci cand e obosita si agitata ne striga pe amandoi si nu vrea pana la urma cu niciunul, dar tipa dupa fiecare pana aparem. Eu sper din inima ca e o etapa

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Am uitat sa zic: pe 2 decembrie incepe KIDEX!

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gina2008

Buna

Imi pare rau ca am creat probleme cu ideile mele legate jucariile pentru Craciun.

Etete ne-a creat probleme...pay ce vina ai tu ca eu am viata care o am si necazurile care le am.


dod-participarea noastra in concurs



Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ce-mi place ca scrieti si ca nu mai e amorteala aia enervanta!Pacat ca nu prea am eu timp sa citesc in tihna

Azi, colac peste pupaza, am si meditatii de la sase, nu le-am putut amana, ca au ucenicii teza. Cred ca ma asteapta o noapte alba..offff.

Simply, ala nu e x; x e cand calca spre interior. Revin mai tarziu cu detalii si lamuriri.

Olga, mortal iepurasul, cum aduna el lego de la gradi!

Monnvas, greu e sa vezi copii bolnavi si mai ales, atat de bolnavi...Bravo tie pentru tot ce faci. Stiu ca erau pe aici fete de parere ca mai bine nu auzim si nu vedem suferintele celorlalti, ca ne afecteaza , ca... si ca..., dar eu nu cred ca asta este solutia. Sigur ca ne afecteaza sa vedem durerea altora, dar asta ne face oameni; sa refuzam sa vedem suferinta in jurul nostru inseamna ca multi oameni sa se simta tare singuriNu va suparati ca am abordat problema asta, dar eu chiar nu-s de parere ca, daca refuzam sa vedem ceva, nu exista.Monnvas, esti scuzata cand n-ai chef de scris!

Gina, ce belele, tufata?! Stati ca acum ma apuc de alta problema spinoasa ( ca-s in dispozitii bataioase): io zic, in intelepciunea mea nu chiar milenara, dar pe aproape, ca suntem suficient de mature sa intelegem ca facem fiecare cat putem( la nivel material) pentru odraslele noastre, deci nu se supara nimeni ca o mama poate( din acest punct de vedere) mai mult decat alta. Mie, de exemplu, imi place sa vad tot felul de jucarii sofisticate, chiar daca pe unele nu-mi permit momentan ( speranta moare ultima, da?!) sa le cumpar. Si cred ca asta e cazul tuturor de pe aici. Asa ca, fara cenzura! Vrem sa vedem tot felul de jucarii!

Pisikule

Anca, merci de lamuriri, m-ai linistit.

Oi aparea din nou, cand oi putea!

ps. Scuzati eventualele greseli, sunt franta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Dodo... Stiu ca nu am dreptul sa ma vait. Oricum, de cand il am pe Calin modul in care privesc viata s-a schimbat total. Tot ce imi doresc pe lume este sa fie copilul meu sanatos

Off...

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

I-auzi la Gina, belele si probleme...da' cum ti-a trecut asta prin cap? Io chiar ziceam ca-s "zen" in legatura cu sarbatorile, n-am niciun regret/frustrare/tristetze...decat ca nu va mai sta Manole sub brad
Dar ce povestesti tu cu somnul lui Calin (care mare s-a mai facut!) e cumplit, mare putere si psihica si fizica ti-a trebuit!! Cred ca e unul din cele mai innebunitoare sentimente, sa-ti vezi copilul ca plange si sa nu stii de ce si sa nu poti face nimic pentru a-l alina...lui Sophiphi i se intampla rar, dar cand se intampla si eu si huzband suntem...turtiti de mila, efectiv ne vine noua sa plangem. Cand se linisteste fata huzband mai glumeste:"cand o sa vorbeasca o s-o-ntreb ce-a fost cu episodul asta, ce-a durut-o":))
Denisamada, cred ca ai emotii in asteptarea masinutei...i-ati dat nume? Ca a noastra e "Victorash"(maica-mea a botezat-o si asa i-a ramas numele:)))
Monnvas, trista poveste...nu-mi pot imagina ce poate fi in sufletul unei mame care-si vede asa copilasul Apropo de ce zicea Anaan, cred ca trebuie sa ne implicam in asa ceva atunci cand mai putem sa ajutam/ sa contribuim cu ceva, chiar si doar cu o vorba buna. Caci eu zilele astea m-am incarcat cu ceva...ce nu mai poate fi schimbat. Asta a fost si unul din motive pentru care nici nu am mai tare scris aici. Efectiv m-am gandit cateva zile numai la asta, dar nu vreau sa intru in detalii, cateodata fac cate o obsesie bolnavicioasa, am dat pe net de cazul unei fetitze...of, iarasi nu vreau sa dau amanunte...si desi totul a luat sfarsit acum 5 ani eu tot la chestiile alea m-am gandit, prin ce a trebuit sa treaca un copil nevinovat fiindca pe lumea asta exista monstri care-s din aceeasi specie cu noi Am luat-o rau pe aratura, cred ca n-ati inteles nimic, asa-i? Scuzati ratacirea!
Pisik, esti din ce in ce mai evoluata cu aranjamentele, chiar sunt mishto; si am vazut ca si sotzul are reale inclinatii!!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Am uitat sa zic: pe 2 decembrie incepe KIDEX!


Tot atunci o sa fie si Targul de Suveniruri si Cadouri de Craciun, dar o sa fie mititel anul asta (kidexul am inteles ca o sa fie maricel), din pacate... era Expozitia mea preferata.... de pe vremea cand nici nu intram la kidex.

Pazea! Venim puternic din urma! Cornuletzul a ajuns la 9780g!!! Mai avem un pic pana la pragul pisicologic! Stiu ca pare/e putin, dar pt noi e o mare realizare!


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput