Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (179)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Pe cine intereseaza : http://www.petitieonline.ro/petitie-p61423041.html

Va pup.
Aaa, Esme, am facut aseara cu Sara biscuitei cu portocala. Sunt NEMAIPOMENITI!!!!!! Nu ne-am putut opri din rontait. O sa fac maine cu migdale/nuci.


Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Esme, saru'mana de reteta, au iesit super biscuitii cu cioco, a mancat Vladuc vreo 4 pe nerasuflate. Spune-mi, te rog, daca fac fara cioco, reteta ramane aceeasi sau tre' sa mai adaug ceva ? Cu ce as putea inlocui ciocolata ? Nucile sunt ok ? Le tai cu cutitul sau trebuie macinate ? Cu stafide merg ? Scuze de intrebarile penibile dar chiar nu ma pricep. Multumesc frumos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danicris

Esme, saru'mana de reteta, au iesit super biscuitii cu cioco, a mancat Vladuc vreo 4 pe nerasuflate. Spune-mi, te rog, daca fac fara cioco, reteta ramane aceeasi sau tre' sa mai adaug ceva ? Cu ce as putea inlocui ciocolata ? Nucile sunt ok ? Le tai cu cutitul sau trebuie macinate ? Cu stafide merg ? Scuze de intrebarile penibile dar chiar nu ma pricep. Multumesc frumos.

Dani, eu nu am pus decat fff putina cioco rasa, nu bucatele. Si am adaugat cateva stafide. Succes!







Dani, mami de dongonel Vlad 23.06.2008 si dongonica Andra 31.03.2010


Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_anto

Citat:
citat din mesajul lui Danicris

Esme, saru'mana de reteta, au iesit super biscuitii cu cioco, a mancat Vladuc vreo 4 pe nerasuflate. Spune-mi, te rog, daca fac fara cioco, reteta ramane aceeasi sau tre' sa mai adaug ceva ? Cu ce as putea inlocui ciocolata ? Nucile sunt ok ? Le tai cu cutitul sau trebuie macinate ? Cu stafide merg ? Scuze de intrebarile penibile dar chiar nu ma pricep. Multumesc frumos.

Dani, eu nu am pus decat fff putina cioco rasa, nu bucatele. Si am adaugat cateva stafide. Succes!






Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Scumpelor imi pare bine ca va plac, si noua ne plac!

Dani cu nuci sau migdale dar eu as sugera sa le macini. Poti cu un blender din ala cu pahar de sticla si sa nu le macini foarte fin. Pe mine ma infioara ideea de taiat de mana nucile :)

Cu stafide nu neaparat obtii acelasi lucru dar nu se intampla nimic daca pui, insa o sa mai trebuiasca sa pui ceva pe langa...faina, nuci, alune.

Chiar mie cu alune imi plac super mult. Alune cinstite de padure usor prajite in cuptor inainte de a fi macinate.

Spuneam mai ieri sau in alta zi ca biscuitii sunt asa versatili si usor de facut plus rezista bine.

Incercati si cu rom, cognac, scotch (ca imi amintesc mereu de sotul Danei ), cu fructe confiate sau alcolizate daca nu sunt pentru copii.

Sa nu uit sa va zic si urmatoarea idee. Dupa ce aveti aluatul de baza la biscuitii cu ciocolata dar in loc de ciocolata cu nuci sau alune. Inainte sa ii puneti la frigider faceti bilute. Apoi in fiecare biluta impingeti-va degetul si puneti in gaura formata o visina, cireasa, zmeura...din dulceata. Apoi dati la frigider o juma de ceas.

Cand ies de la frigider ii puteti tavalii din nou in zahar, sau ii puteti trece prin-trun albus batut si apoi prin nuci macinate grosolan (sau taiate) si apoi la cuptor. Se labarteaza ei!

cleo ghinion de nesansa, lasa ca data viitoare aplici geometria si aritmetica inainte sa te apuci de lucru Nu stiu daca v-am zis dar de o vreme ca sa nu mai imi ramana asa multa crema la tort folosesc la greu calcule de volum Nu-s intreaga la minte!



pupici,
Esme



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aldaesme

Scumpelor imi pare bine ca va plac, si noua ne plac!

Dani cu nuci sau migdale dar eu as sugera sa le macini. Poti cu un blender din ala cu pahar de sticla si sa nu le macini foarte fin. Pe mine ma infioara ideea de taiat de mana nucile :)

Cu stafide nu neaparat obtii acelasi lucru dar nu se intampla nimic daca pui, insa o sa mai trebuiasca sa pui ceva pe langa...faina, nuci, alune.

Chiar mie cu alune imi plac super mult. Alune cinstite de padure usor prajite in cuptor inainte de a fi macinate.

Spuneam mai ieri sau in alta zi ca biscuitii sunt asa versatili si usor de facut plus rezista bine.

Incercati si cu rom, cognac, scotch (ca imi amintesc mereu de sotul Danei ), cu fructe confiate sau alcolizate daca nu sunt pentru copii.

Sa nu uit sa va zic si urmatoarea idee. Dupa ce aveti aluatul de baza la biscuitii cu ciocolata dar in loc de ciocolata cu nuci sau alune. Inainte sa ii puneti la frigider faceti bilute. Apoi in fiecare biluta impingeti-va degetul si puneti in gaura formata o visina, cireasa, zmeura...din dulceata. Apoi dati la frigider o juma de ceas.

Cand ies de la frigider ii puteti tavalii din nou in zahar, sau ii puteti trece prin-trun albus batut si apoi prin nuci macinate grosolan (sau taiate) si apoi la cuptor. Se labarteaza ei!

cleo ghinion de nesansa, lasa ca data viitoare aplici geometria si aritmetica inainte sa te apuci de lucru Nu stiu daca v-am zis dar de o vreme ca sa nu mai imi ramana asa multa crema la tort folosesc la greu calcule de volum Nu-s intreaga la minte!



pupici,
Esme






esme, cam greu cu firul ala , io is genu care tre sa fac cateva experimente, si apoi pot face un grafic, o curba acolo.

Cat despre calcule de volum la creme, eu am maimulte variabile, de ex. juma de crema se mananca daca Vic. e flamand rau; daca nu e casa - crema supravietuieste; daca e acasa si intre timp a mancat o ciocolata, lingureshte 1-2 linguri maxim etc. Asa ca tre sa bag si teoria probabilitatilor si variabilelor aleatoare in intervalul +/-50%



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

deci, sora-mea nu a primit viza! Cica nu are destule dovezi ca se intoarce in Ro!!! pai cate dovezi ii trebe, frate, ca a dus certificatele de nastere a nepoatelor mele, contractele de la 3 case (trei, nu una!!!) pe numele ei si a sotului, un apartament, masina si adeverinta de la servici si cartea de munca pe care apare clar ca lucreaza in acelasi loc de 12 ani!!! Ce mai puii mei de dovezi mai vor??? Ca tre sa ai in Romania sa te lase sa vii? Juma de tara??? Of, nici nu ma gandeam! Mai ales ca noi i-am trimis scrisoare ca noi o intretinem cat e aici, noi ii cumparam biletul la noi sta! Am trimis si scrisoare de la spital ce e cu Victoria, am trimis noi scrisoare de invitatie, copie dupa cardul meu de cetatenie, adeverinta de la daddy de la servici, ce sa mai trimit??? Acum vrea sa-si faca programare la interviu cu ambasadorul si sa o aducem in inauarie... Daca mai va puteti gandi la ceva ce ar pute-o ajuta spuneti-mi si mie, va rog.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Of, Desiree, ce rau imi pare. Chiar nu stiu ce ati putea face mai mult ... Te imbratisez, draga mea, nu stiu ce sa spun mai mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

Buna seara!

Cu mii de scuze pentru intarziere, Gabi, LA MULTI ANI fericiti alaturi de familia ta minunata!

Ylari, sanatate multa Evei!

Lorich, felicitari pentru analizele ok!

Iulia, in ce zona stai in Buc.?

Desiree, chiar asa de speriati de imigranti sunt canadienii? nu ma asteptam...sper sa se rezolve pana la urma, sa a si tu ajutorul bine meritat. scumpa mica

Cristiana are rosu in gat, tuseste groaznic, o dor urechile...o "nebunie". E pe tratament cu augmentin si eurespal.
Pauza de la cresa cel putin doua zile...maine stau acasa eu cu ea.

Noapte buna!

Lumi si zulufina Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luminel

Buna seara!



Cristiana are rosu in gat, tuseste groaznic, o dor urechile...o "nebunie". E pe tratament cu augmentin si eurespal.
Pauza de la cresa cel putin doua zile...maine stau acasa eu cu ea.


Lumi si zulufina Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/shared?p=733a9f9f274d6633afc942&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj




Multa sanatate, zulufina scumpa, te imbratisez si pup urechiusele sa nu mai doara.



Mergi la inceput