M-am hotarat.............adoptie(72)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Multumesc asi.
Am citit si cred ca se poate dar voi suna maine ca sa fiu mai sigura. Sper din tot sufletul sa am si eu un sufletel langa mine.



Legea privind regimul juridic al adoptiei, legea nr. 273/2004 republicata 2009
Legea adoptiei



Art. 18
(1) Consimtamantul adoptatorului sau familiei adoptatoare se da in fata instantei judecatoresti odata cu solutionarea cererii de incuviintare a adoptiei.
(2) Daca persoana care doreste sa adopte este casatorita, este necesar si consimtamantul sotului sau, cu exceptia cazurilor in care acesta este in imposibilitate de a-si manifesta vointa. Dispozitiile alin. (1) se aplica in mod corespunzator.

Art. 19
(1) Evaluarea garantiilor morale si a conditiilor materiale ale adoptatorului sau familiei adoptatoare se face, pe baza solicitarii lor, de catre directia de la domiciliul acestora si trebuie sa aiba in vedere:
a) personalitatea, starea sanatatii si situatia economica a adoptatorului sau familiei adoptatoare, viata familiala, conditiile de locuit, aptitudinea de educare a unui copil;
b) motivele pentru care adoptatorul sau familia adoptatoare doreste sa adopte;
c) motivele pentru care, in cazul in care numai unul dintre cei doi soti solicita sa adopte un copil, celalalt sot nu se asociaza la cerere; d) impedimente de orice natura relevante pentru capacitatea de a adopta.
(2) Pe baza rezultatelor evaluarii prevazute la alin. (1), directia in a carei raza teritoriala se afla domiciliul adoptatorului sau familiei adoptatoare decide, in termen de 60 de zile de la data depunerii cererii de evaluare de catre adoptator sau familia adoptatoare, daca acesta sau acestia sunt sau nu apti sa adopte. In cazul unui rezultat favorabil al evaluarii, directia va elibera atestatul de persoana sau familie apta sa adopte.
(3) Atestatul eliberat de directia in a carei raza teritoriala domiciliaza adoptatorul sau familia adoptatoare este valabil pentru o perioada de un an. Valabilitatea acestui atestat poate fi prelungita anual, cu conditia respectarii acelorasi conditii prevazute la alin. (1) si in urma unei solicitari de reinnoire din partea adoptatorului sau familiei adoptatoare.
(4) In cazul unui rezultat nefavorabil al evaluarii, adoptatorul sau familia adoptatoare are dreptul sa solicite directiei, in termen de 30 de zile de la comunicarea rezultatului, reevaluarea.
(5) Rezultatul nefavorabil al reevaluarii poate fi atacat, in termen de 15 zile de la data comunicarii, la instanta competenta in materia adoptiei de la domiciliul adoptatorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:


La multi ani tuturor copiilor ce poarta numele Sf Nicolae.
Sa dea DD sa primeasca puii vostri multe jucarii si dulciuri. Sa va bucurati dei ei 1000 ani de acum incolo.
Nu in ultimul rind la multi ani si mamicilor si taticilor ce poarta numele Nicu, Nicolae, Nicusor,etc.
Va pup pe toti


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ulchen spune:

LA MULTI ANI tuturor ce poarta numele Sf.NICOLAE.
SA AVETI PARTE DE LINISTE,FERICIRE SI SANATATE.

TOATA LUMEA SA AIBA O SURPRIZA IN GHETUTE.

SARBATORI FERICITE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Mos Niculae sa ajunga mai ales la toti copilasii care-si asteapta parintii! Sa deschida drumul si mintea celor mari si in putere sa aduca Lumina in viata puilor care inca tanjesc dupa mangaiere parinteasca!

Cei care sunt 'la casele lor' cu siguranta au parte de sarbatori de neuitat asa cum sunt si ale parintilor lor!

Multa bucurie si caldura in suflete si-n case tuturor!



- mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI
tuturor celor ce poarta numele Sf.Nicolae, multa sanatate, fericire si tot ce va doriti pt familiile voastre

Sunt cu totul de acord in ce a spus Mariaa si doresc si eu tuturor copilasilor sa-si intalneasca f rpd parintii care-i asteapta cu inimile deschise si parintilor in asteptare drum cat mai scurt catre puisorii lor

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

la multzi ani nicusori shi nicolete!!!! pupici la toata lumea!!!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu73 spune:

Sandaa, ai intrebat daca poti adopta singura, in cazul meu eu am reusit, sunt casatorita legal de 16 ani...sotu nu a putut obtine atestatul de parinte adoptator, nu avea cazierul curat, marturie mincinoasa intr-un proces, i-e fost mila de un prieten...
i-au cerut si lui toate analizele, recomandari de la locul de munca si binenteles o declaratie precum ca este de acord ca sotia lui sa adopte.
dejavantajul este ca in certificatul de nastere al fetitei, la tata are linie, insa lucram si la aspectul acesta, deja si-a obtinut cazierul bun si acum urmeaza si el aceasi procedura ca si mine, pasii sunt mai simpli.
Acum depinde si de Directia de care apartii.

felicitari tuturor mamicilor care si-au adus puii acasa, iar celor care sunt pe drum asteptarea sa fie cat mai scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christie spune:

http://www.youtube.com/watch?v=ZFKIo8yGGS4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Multumesc bubu ca mi-ai raspuns. Sper sa reusesc si eu. Voi merge saptamana viitoare la direcie si voi intreba voi dezbate problema.
Sa te ajute bunul Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaby76 spune:

sanda, cu scuzele de rigoare, dar care ar fi diferenta pentru sotul tau?? copilul nu va sta si cu el? adica nu locuiti impreuna? e ciudat... al meu nu vrea si pace... de fapt nu vrea soacra si daca ma gandesc bine nu vrea socrul... dar mie nu-mi pasa... dar, deocamdata sotul e somer(inca) si decembrie e ultima luna in care ia somaj , de angajat e cam greu si nu am mai deschis discutia despre adoptie ca nu mi se pare a fi momentul potrivit. Dar va veni si vremea in care imi voi strange bebelul in brate.

Mergi la inceput