Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 43 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna seara. Am eu o cutie de Femibion2, daca o vrea cineva, pot sa o dau cu imprumut pana apare in farmacii din nou. Eu voi merge la Fundeni luni, ne putem intalni acolo. Nu sunt din Bucuresti, iar dupa ziua de luni s-ar putea sa va scriu mai des.
Va urmaresc de ceva vreme, am conversat pe mail de cateva ori cu doamna dr. Uscatescu, care a reusit sa ma sperie, desi eu sunt o persoana foarte echilibrata si increzatoare, dar inca nu am facut analizele. Imi spunea o prietena sa nu ma sperii inainte de a fi cazul, sa ma pastrez pentu atunci.
Va doresc sanatate si copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Buna fetelor,

Asta seara, la ora 19 am avut o intalnire cu doctorul hematolog din Viena, via conferinta (multumesc finutului din Viena ca s-a dus in numele meu cu analizele). Intalnirile dureaza cam 15 min si costa 80 euro.
Eu am mutatiile din semnatura, restul (inclusiv homocisteina, vit,folanti sunt in grafic). Mi-a explicat ca tratamentul se da pt fiecare caz in parte. De ex mie mi-a zis ca nu ma afecteaza mutatiile MTHFR ( eu de ex am un istoric familiar fara probleme de genul : infarct miocardic, eclampsie, trombofilie, obezitate etc)
Eu am primit urmatoarea schema:
Fara aspirina de vreun fel
Vitaminele care se prescriu normal la sarcina de catre ginecolog, sa le iau si acum
Iar pt PAI, sa iau Clexane 0.4 din z1 de stimulare, pana in sapt 8-10 de sarcina, apoi sa merg la el, si sa vedem daca le opreste sau le reduce doza.

Sper sa va fie de folos informatiile
Multumesc mult Balanta pt datele doctorului


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miha3, eu am mutatiile MTHFR C677T heterozigot, protrombinica (factor II) heterozigot si PAI1 4G/4G homozigot; plus ca am si varice. Eu aspirina am avut doar pe perioada inhibarii (100 mg Thromo ass), adica vreo 19 zile. Apoi, din Z1 de stimulare am avut Clexane de 0.6, dar mi s-a spus sa nu mai iau si Thrombo ass.
Uite-te si la mada ce doza de Clexane a primit si ai sa vezi ca in nici un caz nu e 0.2.
mada, cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

aristica, PAI se face si la Sunevo, si la Bioclinica, eu l-am facut la blue life medical center cluj
Miha3 doamne ajuta sa fie ET norocos si sa ai parte de o sarcina usoara si la termen. ma bucur ca esti optimista si gandesti asa!
vad ca tot vorbiti de medrol. mi-a raspuns U si mi-a zis scurt - post embriotransfer medrol 5 zile. vad ce propune bodnar

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha3 spune:

M-am hotarat ca de maine sa fac clexane de 0,4. E vreo problema daca il fac dimineata inainte de servici?
O sa iau si medrol de 16mg 7 zile cum a spus dr. U si dupa aceea o sa reduc treptat. Oare pana cand trebiue sa iau cantitate redusa?
Cu aspirina inca nu stiu ce sa fac. La ultima sarcina cand nu stiam de mutatii am luat aspirina protect de 100mg pana in saptamana 9 - 10 si dupa aceea ca sa nu mai rog pe nimeni sa imi cumpere din Ungaria am luat aspenter de 75mg. Chestia e ca prin aceeasi perioada s-a oprit din evolutie si nu stiu daca asta a fost cauza.
Daca mai aveti idei le astept cu nerabdare.
Va pup pe toate
Mihaela

gena MTFHR A1298C heterozigota + gena PAI 1 4G/4G homozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha3 spune:

M-am hotarat ca de maine sa fac clexane de 0,4. E vreo problema daca il fac dimineata inainte de servici?
O sa iau si medrol de 16mg 7 zile cum a spus dr. U si dupa aceea o sa reduc treptat. Oare pana cand trebiue sa iau cantitate redusa?
Cu aspirina inca nu stiu ce sa fac. La ultima sarcina cand nu stiam de mutatii am luat aspirina protect de 100mg pana in saptamana 9 - 10 si dupa aceea ca sa nu mai rog pe nimeni sa imi cumpere din Ungaria am luat aspenter de 75mg. Chestia e ca prin aceeasi perioada s-a oprit din evolutie si nu stiu daca asta a fost cauza.
Daca mai aveti idei le astept cu nerabdare.
Va pup pe toate
Mihaela

gena MTFHR A1298C heterozigota + gena PAI 1 4G/4G homozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha3 spune:

scuze nu stiu ce am facut dar era sa-l trimit de 3 ori, noroc ca nu ma lasat dc.

gena MTFHR A1298C heterozigota + gena PAI 1 4G/4G homozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_mona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Buna seara. Am eu o cutie de Femibion2, daca o vrea cineva, pot sa o dau cu imprumut pana apare in farmacii din nou. Eu voi merge la Fundeni luni, ne putem intalni acolo. Nu sunt din Bucuresti, iar dupa ziua de luni s-ar putea sa va scriu mai des.
Va urmaresc de ceva vreme, am conversat pe mail de cateva ori cu doamna dr. Uscatescu, care a reusit sa ma sperie, desi eu sunt o persoana foarte echilibrata si increzatoare, dar inca nu am facut analizele. Imi spunea o prietena sa nu ma sperii inainte de a fi cazul, sa ma pastrez pentu atunci.
Va doresc sanatate si copii sanatosi!

Si eu voi fi luni la Fundeni .
Poate ne ciocnim pe acolo .....


Mutatia A1298C genotip homozigot + endometrioza , 2FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Neata fetelor,
Pupici pentru nou capitol!
Maria ma intreba acum cateva pagini daca am facut test, am facut 2 surecheck, unul la 3 zile intarziere si unul la 1 saptamana intarziere , ambele au iesit negative, deci o sarcina e exclusa.
Am reusit sa imi fac azi programare la ginecoloaga mea si ma duc la ea sa ma lumineze de ce nu vrea sa mai apara musafirul.
Am tot dat vina pe stres, dar totusi nu sunt chiar asa stresata ca in doua saptamani sa nu apara, stiu ca mai sunt cazuri cand intarzie, dar vreau eu sa ma conving ca acum nu e nimic serios, nici o problema medicala si atunci o sa ma linistesc cumva...
Va pup si va urez weekend placut, eu apar aici luni dimineata sa va povestesc daca si ce noutati am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camemar spune:

Neata fetelor,
Mi a raspuns Dr Uscatescu si mi a zis ca o gasesc la Fundeni pana pe 3 dec. Intrebarea mea, pt cele care ati mai fost, este cam cat dureaza pana intri la dansa(plus consultatia in sine),intreb ca sa stiu daca tb sa-mi iau o zi libera sau ma pot invoi de la serviciu cateva ore dimineata...
Pupici la fete

Mergi la inceput