FIV Europa(38)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
eu iau 25 mcg de L-thyroxin de un an


Balanta_tm ai putea sa-mi spui valoarea TSH-lui pt care iei tu L-thyroxin si pt cat timp trebuie sa iei ?
Te intreb pt ca, desi am avut intotdeauna rezultate bune la aceasta analiza, la un control de rutina m-am trezit cu val peste limita
TSH 2,6 uIU/ml (0,3-2,5)
fT3 4,7 pmol/l (3,5-6,5)
fT4 1,1 ng/dl (0,8-1,8)
anti-TPO 2,3 IU/ml <12
anti -TG <1,0 U/l <2
Pt acest rezultat iau 50 mcg de Euthyrox timp de 3 luni, urmand ca apoi sa refac analizele .
La fel ca sisipisi mi s-a intamplat sa am luna asta o menstruatie destul de ciudata(numai chestii maro fara pic de sange rosu) insa eu pun asta si pe fondul tratamentului naturist pt eliminarea unor chisturi.


Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot
Factor antinuclear pozitiv
OATS girl
FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit
FIV 2+IMSI Germany, feb 2010 nereusit
FET mai 2010 nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sfefy, eu in Noiembrie 2009 am avut TSHul 2.2. Proful a refuzat sa incepem FIV cu TSHul asta (desi ATPO, anti TG, FT3, FT4 erau toate in limite ok), asa ca m-a pus sa iau 25 mcg de L-Thyroxine. Peste 3 luni (cu tratament) aveam TSHul 1.4. Am facut FIVul, a venit sarcina si el a insistat f mult sa imi monitorizez TSHul in sarcina (evident ca am luat continuu cele 25 mcg de L-Thyroxine) si sa il tin la curent. Valoarea maxima avuta in sarcina a fost 1.6 pt TSH. Mi-a spus sa pastrez aceeasi doza de L-Thyroxine.
Apoi a venit necazul cu bebe, am discutat cu Proful de un alt FIV si mi-a spus sa nu cumva sa intrerup L-Thyroxine, avand in vedere ca o sa vina sezonul rece si tiroida se va lenevi iarasi. Acum vreo 10 zile aveam TSH 1.1. Fac asa cum mi-a zis el, merg in continuare cu cele 25 mcg/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Sisipisi, trebuie sa vorbesti neaparat cu un endocrinolog ca sa-ti regleze tiroida. Trebuie sa fii si tu mai optimista si sa nu te mai stresezi, pt ca stii ca asta nu face bine la hormoni! Poate asa e scris sa fie, sa nu faci FIV anul acesta pt ca cel din 2011 va fi cel norocos!
La mine asa functioneaza soarta, cu cat imi doresc mai mult un lucru cu atat il obtin mai greu, cand sunt mai relaxata si nu imi pun mari sperante, se intampla din prima...La primele doua FIVuri am fost extraordinar de stresata si cu ideea ca e ultima sansa pt mine. Acum la Viena m-am dus fara sperante prea mari, mai mult ca sa mai incerc o data in alta parte cu ovo proprii, ca nu-mi para rau pe urma.
Cred ca m-a ajutat mult si acupunctura, aveam o alergie respiratorie care imi crea un furt de energie si se producea sindromul de bazin rece (aveam ovulatie in fiecare luna, dar din cauza deficitului energetic in micul bazin, posibilul embrion format nu se dezvolta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Balanta
Adijo
Bruni
Gabi, pupici si tinem pumnii sapt. viitoare la eco!
Melisa, te simti bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

iti multumesc balanta pt raspuns . Multa bafta la fiv2 atunci cand vei fi pregatita. Sa te ajute Dumnezeu si sa va daruiasca un copil sanatos

de asemenea ariadna33, miki-miki






Mutatia protrombinica G20210A - genotip heterozigot
Factor antinuclear pozitiv
OATS girl
FIV 1 +ICSI la Kinderwunschzentrum Mittelrhein Neuwied Germany, martie 2009 nereusit
FIV 2+IMSI Germany, feb 2010 nereusit
FET mai 2010 nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

stefy, multumesc mult de gandurile bune.
Momentan sunt in asteptare, caci am fost Luni la un genetician la Viena care ne-a explicat ca ceea ce a patit bebele ar putea fi de la calitatea proasta a spermatozoizilor sotului. Ne-a luat sange la amandoi pt analiza array-cgh si va face analiza asta si pe tesutul ramas de la Albert. Apoi va trage concluziile si vom sti daca ce s-a intamplat cu creierul lui Albert a fost un accident intrauterin sau o problema cauzata de vreo gena (faptul ca eu, sotul si Albert avem cariotipurile ok nu exclude o deletie sau o alta problema la vreo gena ).
Spermograma sotului este incredibil de oscilanta, iar lucrul asta ma pune pe ganduri. Azi am primit rezultatul de la Wunsch, si dupa 3 luni de Profertil, are aproape normospermie (este cea mai buna spermograma a lui facuta vreodata; si ma refer la cele facute la Viena, ca eu in astea facute in Ro nu cred)...In urma cu 3 luni avea OATS severa. Poate ar trebui sa ma bucur ca azi este atat de buna spermograma, insa faptul ca fara tratament, spermatozoizii lui sunt vraiste, ma ingrijoreaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

balanta se poate cumpara Profertil din Ro? Maica-mea pe 15 decembrie si ar putea cumpara eventual. Sotului meu i s-au facut in total 5 spermograme in 5 ani si la toate medicii au spus ca e foarte buna calitatea. Numai caaaaaaa.....mi-a cazut in mana ultima spermograma facuta la spitalul din Utrecht si acolo aparea usoara Teratoazoospermie si sperma cam lenta. Nu stiu cum pot sa afirme tipii astia niste chestii cand pe hartie scrie altceva? E adevarat ca la IUI a avut 15 milioane dupa prelucrare si spalare si au facut FIV nu ICSI. Dar tot m-a pus pe ganduri cand am vazut spermograma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sisipisi, Profertil nu se gaseste in Ro. Cred insa ca se poate comanda online.
E bine de stiut ca Profertilul nu are efect la toti barbatii; cunosc cel putin 2 cazuri unde nu a ajutat deloc. La al meu sot insa, merge de minune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

balanta merci de raspuns. Ma uitasem si eu dupa aia pe net. Nu am gasit inca situl de unde se poate cumpara. M-am gandt. Cred ca astia de la spital au zis ca sperma e buna, pentru ca era buna pentru scopul pentru care ne duceam noi acolo. Adica FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sisipisi, cred ca aici poti comanda Profertil: http://www.internationale-apotheke.at/english/index.htm
Adresa lor de email este: internationale-apotheke@aon.at
Da, probabil ca cei din Olanda au zis ca spermograma este ok pt scopul de atunci; totusi, normal ar fi fost sa va fi spus starea spermatozoizilor independent de scop.

Mergi la inceput