Piticodromul de Sept - Oct 2005 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Codruta, eu stiu c-are un oscior atarnat de gat. Dar nu stiu cum e cu lesa, nu stiam sa aiba asa ceva... Sanatate Petrei!
Ege, imi pare rau, nu stiu pe nimeni care sa inchirieze...sper sa gasesti cat mai repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La multi ani Andreea si Andrei!

ege, succes cu reprofilarea. Si cu gasitul unei gazdei noi. Poate ne mobilizam la o intalnire, tie la ce ora ti-ar conveni in timpul saptamanii?
Zano, bafta la control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

La multi ani de ziua Romaniei! Azi stau acasa ca avem zi pedagogica individuala, fiecare se pregateste in stil propriu. Iar la noi e asa urat si ploua. Mi-am pus niste colinde si ma invart pe aici. Iaris e la scoala, sotul in delegatie....

Codruta, sanatate Petrei. Eu, cand Iaris e doar mucos sau tuseste nici nu bag de seama, pentru ca m-am obisnuit ca iarna sa ii vad pe toti asa. Deci, nu luam nimic. Daca tuseste ne tratam cu apa multa, nu siropuri, nu medicamente. De vreo doi ani experimentam asta si merge. Daca il duc la medic, fara febra, imi spune sa ii dau lichide multe, el nu bea decat apa si lapte, iar lapte, daca e racit, ii dau mai putin. Ii fac supica de pui, mananca cate un fruct, doua....ca stiti ca el e cu legumele mai mult si pana acum e bine si sper sa il tina.

Ege sper sa gasesti ceva pana la urma. Zilele trecute si eu bateau site-urile sa gasesc ceva in Cluj, soacra mea face chimio si nu avea loc in spital. Nu merge zilnic, dar avea nevoie de un pat, la hotel era destul de mult pentru ce avea ea nevoie. A facut naveta Bistrita- Cluj, acum aptamana asta a reusit sa stea in spital....dar iarasi urmeaza o pauza si iarasi nu stim daca va mai prinde loc tura urmatoare. O nebunie, deci inteleg nevoia disperata de a gasi ceva, ca asa eram si noi.

Dupa cum vedeti ne confruyntam pentru a doua oara in viata cu boala soacrei mele, trece printr-un al doilea cancer si e frustrant pentru noi sa nu o putem ajuta. Speram sa fie bine, prima data s-a operat acum 12 ani.

In rest, noi suntem bine, Iaris cu scoala....sunt putin cam suparata ca vine de acolo cu multa violenta si cuvinte urate pe care noi nu le folosim acasa. Are uneori o agitatie de-a dreptul enervanta. E foarte obositor pentru el sa stea atatea ore acolo, din pacate insa, deocamdata nu avem alta solutie. Eu ma straduiesc sa il iau cat pot de repede, cel mai tarziu il iau la 4 si 10, in fiecare luni, si totusi, toata rutina de acolo, copiii, care nu sunt toti din familii ca a noastra, nu ii fac bine. Cand e doar cu noi, sambata, duminica e un copil asa de dulce, iar in zilele saptamanii e de nerecunoscut. Dupa ce ajungem acasa si ne reluam viata noastra, il vad ca se linisteste, dar in momentul cand il iau si pana ajungem....abia ma inteleg cu el.

Noi inca sunem tot in plop cu cadoul de la Mos. Vrea ceasul lui Ben 10- nu a vazut nici un episod din desenul asta, a auzit de el la scoala si are un triocou din Romania cu el-si un elefant de plus. De Mos Nicolae va primi carti si ceva dulce, ca nu mananca decat la zile mari, poate si o jucarioara, un joc ceva, desi pana acum nu am gasit nimic interesant. Asa ca eu va astept cu idei, mamici de baieti.
Sper sa petreceti frumos azi...si sa va bucurati de spiritul de sarbatoare din fiecare an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Marinela, sanatate multa soacrei tale !!
Doamne ajuta sa fie bine !

Probabil ca stii, si cumnata mea a avut probleme de sanatate anul asta. Acum este ok.



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Multumim!
Ce ma ingrijoreaza e ca nu-i dispar punctele albe de pe amigdale, deja sunt 5 zile de cand i le-am vazut, si dupa 4 zile de bioparox.
Ca sa nu mai zic ca si eu de ieri sunt racita, cu dureri de spate, gat si am secretii intre nas si gura care nu le pot elimina pe nas, foarte ciudat si mai si tusesc din laringe cumva, offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Sanatate Petrei si tie Codruta.

Marinela la noi e invers, Vlad in we e agitat, in zilele de gradi e alt copil, au o super doamna acolo care ii "educa" de unde trag concluzia ca noi parintii lui suntem cam "incompetenti" , da asta e, incercam sa ne educam. Marinela bine ca nu a vazut Ben10 , Vlad a avut pasiunea asta anul trecut, am toti uratii aia acasa, colectie, in camera numai stickere cu personajele din film si la un momentdat s-a hotarat ca ii e frica de Ben10 si uite asa zac peste tot si eu a trebuit de dezlipesc stickerele toate si sa caut cu planete si extraterestri, pana ii trece si cu asta.

Cadou de craciun Vlad isi doreste spalatoria de trenuri chugginton si trenulete cat mai multe, asta deja l-am luat, ii vom mai lua si un "star finder" asa se cheama, proiecteaza constelatii pe pereti, mai nou e pasionat de asta, toata ziua ma pune sa stau cu patura in cap si sa ne imaginam ca vedem constelatii si planete, ma gandeam si la un telescop de jucarie si microscop are cineva? sunt bune de ceva?
In rest nu stiu inca, cred ca jocuri, desi anul trecut nu am avut succes cu ele. Daca aveti idei astept, as vrea ceva sa jucam impreuna, nu foarte complicate.

Cred ca am mai spus ca vlad e pasionat de spalatoriile de masini cu perii, avem, mai vrea si altele care le vede pe youtube in filmulete, vrea una de la lego aparuta prin 1998 parca facuta pentru shell, tata mare o gaseste pe aia, si mai nou ma batea la cap cu una dintr-un filmulet care era facuta de cineva si i-am zis ca o sa cresca, se face inginer si isi face singur ca tati nu stie sa faca ca nu e inginer e economist. Intr-o zi copilul se chinuia sa construiasca din cuburi o spalatorie si ceva nu ii statea bine si tipa " am nevoie de ajutor!!!!!! sunt nepriceput! nu stiu sa fac nimic, sunt economist!!!!" hehhe, ne-am amuzat teribil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ege spune:

ioana,sper sa imi gasesc ceva,desi sansele sunt minime:(eu in general am cursuri pana la 13,de luni pana vineri.tare mult mi-as dori sa va cunosc personal.
marinela,multa sanatate soacrei tale.offf,cancerul asta e boala secolului.dar nu va pierdeti speranta,daca l-a invins o data cred ca se poate si a doua oara.Doamne ajuta!
codrutza,multa sanatate Petrei!Dr ce zice de punctwele albe care nu trec?i-ai facut si un exudat ceva?sa nu fie vb de vreun stafilococ.sanatate multa!
si eu sunt racita de cateva zile ,exact ac si codrutza,dureri de spate... sper sa nu dau si copiilor.efe cam are probl la putzulica ,cred ca in decembrie ii fac circumcizie.stitzi ca la noi oricum este obligatoriu,dar in general se face mai la 5 anisori.
va pupicmele dragi,eeee de acum sunt si eu pe jumate bucuresteanca,de,fata de capitala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Marinela, sanatate multa soacrei.
Nu stiu daca v-am zis, ca in septembrie mi-am pierdut soacra, la 55 ani. Off ce ti si cu viata asta.
L-am sunat ieri pe doctor sa-l intreb de Petra si a zis ca sa stau linisita ca poate punctele alea sunt de la secretiile ei din gat. Daca nu are febra si in rest e ok, sa nu-i fac nici exudat. Desi tare as duce-o sa fiu eu linistita. Iar pe mine ma doare gatul de 3 nopti, ca noaptea cred ca se pun secretiile si dimineata ma trezesc ca si cum as fi batuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Astazi i-a cazut Mirunei primul dinte! Si l-a scos singura cu mana, se clatina de ceva vreme.

La multi ani de ziua Romaniei cu intarziere. Noi am sarbatorit-o la Viena, mi-a placut orasul, multe palate si muzee.

Marinela, sanatate soacrei. Stiu ce spui cu oboseala de la gradi... Miruna sta de 1 an si jumatate doar pana la 12 la gradi, si e mult mai linistita, e alt copil.
Codruta, sanatate tie si la Petra.
Ege, sanatate.
Zano, cum a fost la control? Daca ai timp de o intalnire, da-mi de stire.
Alina, am cumparat si noi microscopul, luneta si proiectorul cu constelatiile din carrefour, dar nu le-am dat inca, peste 1-2 saptamani (la noi va veni mai repede mos craciun).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_lucia spune:

Salutam piticodromul!

Miruna, sa iti creasca dinti frumosi si sa fie tari ca otelul!
Alberto primul dinte l-a pierdut cu o saptamina inainte de a implini 5 ani in timp ce se juca a dat cu limba si cum se misca tare dintele, l-a scos singur. Al doilea l-a pierdut muscind dintr-un mar, dintele se misca tare si muscind din mar a cazut. Isi stringe dintisorii cazuti intr-o cutiuta speciala primita de la nasii sai.

Noi azi suntem in plina febra a pregatirilor de Mos Nicolae (Sinterklaas) care se serbeaza aici in aceasta seara (pakjesavond, seara cadourilor de Mos Nicolae). In jurul orei 17.30 avem pe Mos Nicolae cu doi Zwarte Piet (conform traditiei locale) la noi in vizita si abia asteptam..... sacul cu cadouri, yupiii......
Va spunem si ce cadouri o sa primim in seara asta daca intereseaza pe cineva desigur.


Salutari, sanatate si Mos Nicolae bogat tuturor!

Mergi la inceput