Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (35)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui rodyka


ref la suc de portocale, vad ca sunt multe diferente intre dr si zone ale lumii, precum si in functie de fiecare copil... mie mi-a dat urmatoarele indicatii: de la 4 luni SE POATE incepe cu cereale in biberon si apoi cu lingurita (la noi nu e cazul de cereale), de la 4 luni jumate suc de portocale, de la 5 luni pireu de 4 fructe: portocala, banana, mar, para. de la 6 luni legume. astea au fost doar informatii, ca recomandarea a fost sa alaptez exclusiv pana la 6 luni. nici eu nu insist pe inceperea diversificarii, ne mai prostim gustand portocala...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)


La fel si aici se recomanda alaptarea exclusiva pana la 6 luni.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Dragaica la masa e nasol in rest ma descurc si eu e ok,ne distram,vorbeste Mateo toata ziua fara sa exagerez de ma doare capul ,iar Carla tace si il asculta mor dupa ei!o sa-i filmez si vi arat.I-am pus dim fata in fata ,iar Mateo ii tot povestea surioarei timp in care ea a inceput sa-i zambeasca atat de dulce si il prindea de manuta!sa te topesti nu alta!!!!
dar aveai o femeie care te mai ajuta.nu o mai ai?




Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

sunt libera ca au adormit piticii de o ora aproape mai usor ca zilele trecute.

Eladeea merci de lamuriri cu sacii.
Btz-ule imi pare rau ca sunteti bolnaviori sper sa fie bine cat de repede!dar de unde a luat?ca e coli se transmite delfinasul cu febra sa-i treaca



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Dragaica ai mei vomita,regurgiteaza extrem de des,am 40-45 babetici,mai dau evident si pe langa babetici pe haine,in patut la cap au fineturi mici,si alea le mai vomita,cand ii pun la mine pe pat sa se mai joace pun un finet mai mare,si poate il vomita si pe ala.La baie am cate un prosop mare la fiecare si 2 mici,unul il pun pe burtica ud sa nu-i fie frigut si unul pe suportul pe care sta sa le fie mai moale.Eu toate le spal zilnic.Ei si le mai sortez hainutele la spalat,plusuri separat de cele de bumbac.Plus ma vomita si pe mine,hop top bluza sutienu la spalat etc....se aduna...innebunesc ,nici nu am unde sa intind atatea haine.Tocmai ne uitam pt un uscator electric ca nu se mai poate
Eu una NU INTELEG(te-am mai intrebat): ce face celalalt caruia ii e foame evident)cand la unul ii dai sa pape tzitzi si esti solo?ca la mine nu se poate,urla frate deodata amandoi de foame.Iar dupa papica se scalambaie ca nu ragaie destul(tre sa-i tin si ACUM 30 min la ragait)si vomita evident,amandoi.TU CUM FACI?sunt asa cuminti ai tai?nu-s fomisti?nu trebuie tinuti sus mult timp la ragait?



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana


Pai, mai, eu inca ii alaptez pe amandoi o data, apoi il iau pe Felix si-i dau biberon pentru ca el e mai agitat. Ii scot gazutele apoi il pun in leagan si il iau pe Seby totu dureaza o ora cu totu.
Da, am noroc de copii cumintei, Seby cel putin nu plange decat daca ii este foame dar ii stiu programul si cum vad ca sunge tare din suzeta stiu ce-am de facut.
Felix varsa in jeturi pana pe la 2 luni si jumatate dupa care s-a calmat. De regurgitat si ai mei mai scapa pe la coltul gurii dar nu ca inainte.

Am mare noroc de sot ca ma ajuta, dimineata inainte sa plece el pune masina la spalat, spala biberoanele, le pune la sterilizat, strange prin casa, spala vasele. Asta e ne impartim sarcinile pentru ca altfel nu am putea sa o scoatem la capat. Suntem doar noi doi si ne descurcam, nu zic ca e usor dar ne descurcam, pe mama, dupa lungi dezbateri, am hotarat sa o aducem cu noi cand ne intoarcem din tara in august. Nu vreau sa duc copii la gradinita devreme asa ca o sa stea mama mea cu ei in timp ce eu ma reintorc sa-mi termin studiile.

Am tot respectul pentru mamele cu copii Olivia, Aelita mes dames jos palaria.

Aelita esti un model pentru mine, ma minunez cum te descurci cu 3 copii, impletesti, gatesti niste bunataturi si te descurci singurica as vrea sa fiu ca tine cand ma fac mare .
A.... uitasem ....arati si al naibi de bine.


http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Dragaica la masa e nasol in rest ma descurc si eu e ok,ne distram,vorbeste Mateo toata ziua fara sa exagerez de ma doare capul ,iar Carla tace si il asculta mor dupa ei!o sa-i filmez si vi arat.I-am pus dim fata in fata ,iar Mateo ii tot povestea surioarei timp in care ea a inceput sa-i zambeasca atat de dulce si il prindea de manuta!sa te topesti nu alta!!!!
dar aveai o femeie care te mai ajuta.nu o mai ai?




Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana


Ba da, vine de doua ori pe saptamana cate 3 ore .

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

Sanatate, crestere usoara micilor sarbAToriti de azi:
Letizia, de CarmenAlbu
Radu Gabriel, de matusa77

La multi ani fericiti, scumpa noastra Tina! Sa fii sanatoasa, voioasa ca sa te poti bucura de familia frumoasa pe care o ai!


Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
Luna 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata

LETIZIA si RADU GABRIEL

LA MULTI ANI TINA

Si noi ieri am fost in plimbari...dim am fost cu Antonia la biserica si am impartasit/o...ce frumos a lipait ea vinul din lingurita...apoi dupa amiaza am fost la focsani la carrefour...am ajuns la 7.30 acasa...tare bine a fost...m/am uitat si eu dupa dispozitivul ala de care ziceati si nu am vazut....Antonia parca a dormit mai bine de vreo 2 seri...offf sper sa o tina tot asa

Btz offf iar probleme....-ici lui Paul sa se faca bine

Eu ii dau Antoniei suc de morcov cu mar si clementina...uneori si para in speranta ca poate si ea singura kk...dar tot la 3/4 zile cu supozitor face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

LA MULTI ANI PRINTESICA LETI!!!
LA MULTI ANI DRAGULE RADU GABRIEL
LA MULTI ANI TINA! SA FII FERICITA, SANATOASA SI SA TE BUCURI DE FAMILIE!! RADUCU E UN DULCE, AM VAZUT POZELE

GEORGIA ai incercat cu debridat? la noi a dt rezultate, din prima zi a facut kk singurel, i-am dat 10 zile, de atunci face zilnic, acum si de 2-3 ori pe zi

BTZ-ULE eu i-am dat oscilococcinum, sinupret 7 zile, colargol 5 zile (indoit cu ser, pentru mucisori) si apoi salvigol inc 3 zile pentru laringe.

sanatate multe lui Paul!!!

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

INTREBARE OFF-TOPIC

CAND TRIMIT INVITATIE DE PE PICASSA, CUM FAC SA SE TRIMITA MAIL SI CAND ADAUG POZE NOI?

LA PRIETENI ASA PRIMESC MAIL, CA AU ADAUGAT. EU AM PUS ACUM POZE NOI LA ANDREI SI AM VERIFICAT PE DELFINASI, NU S-A TRIMIS MAIL. AVETI IDEE? MERCIC

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

buna dimineata, delfinariu!

Leti de carmen

Radu Gabriel de matusa77

TINA, mamico, schimbare de prefix

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput