FIV cu ovocite donate(4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

miki..am vb cu dr ,dar mi-a spus ca facem FET in ianuarie si ca voi renunta la medrol(imi puteti spunepentru ce este dat..ca eu am auzit ca e pentru a nu respiunge corpul embrionul)in rest nu mi-a recomandat nimic..ma mai gandesc cam ce analize sa fac si poate voi face la anul , inainte de FET
nutzyca..noi suntem aici ca sa ne spunem problemele si daca putem sa ne dam sfaturi una , alteia;din cat ne pricepem si noi..acum nu trebuie sa te superi pe fete ca poate au sarit peste mesajul tau sau poate nu au avut timp sa scrie , unele citesc dar nu au timp sa raspunda , si scriu doar atunci cand simt nevoia..asa ca tine..toate simtim nevoia sa scriem (asa ne descarcam)asa ca daca ai probleme sau ceva de intrebat noi te asteptam cu drag , si iti raspundem daca ne pricepem..un pupic pentru tine si o strangere in brate..si te rog nu fi suparata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna fetelor

Sunt noua pe forum si am un FIV la activ cu ovocite proprii in Noiembrie 2010, in Austria, din pacate nereusit. Tin de fapt de capitolul FIV in Austria dar prin varsta (44 ani) sunt foarte aproape de cele mai multe dintre voi si de asta am intrat si la voi(sper sa nu va suparati pe mine si sa ma primiti printre voi.
La mine inca nu sunt ovocitele problema (austriecii cred ca sunt maestri la stimulare si obtinere de ovocite) ci uterul pare sa fie capul rautatilor asa ca s-ar putea sa am nevoie de purtatoare, dar momentan mai incerc cu forte proprii in ianuarie sau februarie 2011.

Va doresc din tot sufletul sa reusiti sa va impliniti visul iar 2011 sa fie anul in care va veti strange in brate.

Vape toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Monaramona ma bag si eu in seama-
Medrolul e corticosteroid si in FIv se da pentru efectul sau antialergic(asa cum ai zis pt a nu respinge sarcina; pt efectul sau antiinflamator dar si pt a bloca actiunea glandei hipofize care in ciclul natural regelaza cantitatea de FSH/LH, care la randul lor regleaza estrogenii si progesteronul.
La tine daca se face FET probabil nu e nevoie de aceasta inhibitie a hipofizei si va merge probabil pe ciclul natural.
Dar dr tau ce zice de ce nu iti mai da medrol? ai avut ceva ef secundare de la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nutzyca esti moderata si mesajele tale apar mai tarziu iar noi nu le-am vazut, dupa ce treci de 10 mesaje le vom vedea instant. Asa ca baga repede alte mesaje pana ajungi la 10. Legat de simptome, ac difera de la persoana la persoana dar si la aceeasi pesoana de la o sarcina la alta. Un semn la mine f evident era o sensibilitate f mare a sfarcurilor , durerea de sani o poti capata si de la utrogestan/duphaston. Un alt simptom al meu era durerea de spate.
Sunt fete care nu au avut nici un simptom si erau gravi, deci nu dispera.



Mona medrol ti-a fost dat la inceput pt ca ai facut hiperstimulate, pt ovarele f imflamate, ulterior pt a nu respinge embrionul. Problema e ca ac medrol coaguleaza sangele iar tu dc ai acum o problema de ac gen implantarea se produce mai greu sau deloc. Analize recomandate ar fi de trombofilie si anticorpi antifosfolipidici. Imunologice nu cred ca tb sa mai faci pt ca ai luat medrol iar dc aveai o astfel de pb tratam era medrol/prednison.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

probabil de aceea mi-a dat medrol (ptr hiperstimulare)de fiecare data cand am facut FET ( de 2 ori)mi-a dat medrol..(sper ca daca am avut cava (ceea ce ai spus tu) cred ca nu mai este (din cauza ,medrolului)dar acum mi-a spus sa nu mai iau medrol ..sa vedem daca se v-a prinde cei 3 blasto care mi-au mai ramas...ms de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui monaramona
..(sper ca daca am avut cava (ceea ce ai spus tu) cred ca nu mai este (din cauza ,medrolului)dar acum mi-a spus sa nu mai iau medrol ..sa vedem daca se v-a prinde cei 3 blasto care mi-au mai ramas...ms de raspuns

Stai, nu inseamna ca dc ai facut tratam cu medrol ai tratat o pb imunologica care acum nu o mai ai. Dc ai o pb de ac gen musai tb luat cortizon.
Insist ca tb sa-ti faci anal de coag sangelui, dc ai o sarcina dusa la capat nu inseamna ca nu ti s-au activat ceva mutatii de trombofilie intre timp care acum nu-l lasa pe bb sa se implanteze.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nutzyca spune:

ok fetelor am inteles....nu am stiut cum decurge acest forum si nu sunt suprata doar ca eram intr-un moment mai prost,din pacata eu nu v as putea ajuta cu nimic decat sa va incurajez,nu cunosc termenii medicali nu am habar de nimic cu toate ca am doua ET pana ac..stiu ca in tara mergi peste tot sa faci analizele si tot tu iti achizitionezi tratamentul,la mn nu a fost asa...ei mi au facut toate analizele la cabinet iar tratamentul din farmacia spitalului gratuite si asa am aj sa fiu la al treilea ET fara sa am habar de nimic...macar sa invat de la voi ptr a-mi fi de folos ....o sa intru maine sa va spun daca incep iar asa se mai aduna mes si nu tre sa mai astept sa fie moderate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Nutzyca aici nu e important sa stii (desigur nu e bine sa dai recomandari sau sa faci afirmatii care nu sunt corecte pt ca poti induce in eroare) dar e important sa imapartasim exeperinetele pe care le avem astfel incat invatam unele de la altele si ne ajutam de multe ori cu o vorba buna, o incurajare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Fetelor care v-ati pierdut speranta ca puteti face cu ovocite proprii sa stiti ca saptamana trecuta am descarcat de pe net o carte a unei doamne din Australia care a luptat 15 ani cu infertilitatea si dupa 3 FIV nereusite a reusit sa ramana gravida natural de 2 ori cu sarcini duse la termen, la peste 43 ani prin schimbarea completa a stilului de viata-fara tigari, alcool, cafea; alimentatie naturala si selectiva; acupunctura/presopuntura si fitoterapie
Atata timp cat mai aveti chiar si jumatate de ovar este suficient sa aveti si 2 ovocite si unul pt a va face mamici fericite.
Stiu pe cineva care nu raspundea la stimulare a facut decat un ovocit si acesta a fost bebele norocos. Acum e graviduta in luna a 7-a.
Va si va rog sa va pastrati speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Nutzyca tu unde ai facut FIV? Nu mia fost clar din mesajele tale?

Mergi la inceput