Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***275***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Essea, daca medicul v-a tot intrebat despre familia voastra, program etc, eu te-as intreba despre firea vostra, a fiecaruia dintre adulti, voi 2 si parintii vostrii. Pentru ca, feelingul meu imi spune ca la Damian nu este vorba de autism, ci de un caracter mai introvertit, ceea c eeste fff diferit de autism. Un om introvertit este ff normal, si multi dintre adulti [mai ales barbati] sunt asa, si, printre randurile tale, am observat ca ai scris ca voi 2 sunteti mai tematori, mai ipohondrii.. De aici, mie mi s-a aprins un beculet, pentru ca, n-ati crede, pe la anul 5 de facultate si primul de servici am avut si eu tendinta de ipohondrie. So, as spune ca ipohondria apare pe un fond de nefericire, dar nu nefericire dramatica, nuuu, ceva la granita intre nemultumire, deprimare, oboseala, blazare. Dar acest fond se creaza, in cel mai dese cazuri, la oameni introvertiti, de aceea am suspectat la voi [sau unul din voi], o astfel de tendinta. De aceea, eu cred ca pur si simplu, Damian este mai interiorizat, mai analitic [nu orice copil analizeaza jucaria pe toate partile!!!] si este un pic autosuficient. Nu cred ca este vorba de autism, dar, desigur, colectivitatea il va ajuta mult, si pe el, si pe voi, in temerile voastre. Ce nu am citit si m-ar fi interesat, este relatia lui cu sora sa. Incearca ei 2 sa se joace impreuna? De multe ori [de cele mai multe ori], un copil asculta/e receptiv/preia de la un alt copil infinit mai repede o ACEEASI informatie/indemn/rugaminte venita de la un adult. Incearca sa o implici pe surioara mai mult in lumea linistita si ganditoare a lui Damian. Desigur, nu la schimbat pampersi.., la joaca, la alergat prin casa.. poate chiar si la facut prostii... [off, cine vorbea de facut prostii ??]
Eseea, .

O salut cu mare admiratie pe magdy, cat de bine a reusit in aceasta mare aventura a lor, bb2, si cat de tonice sunt mesajele ei!

Gianina, am citit cu tanar si nelinistit, te rezolv asap :).

Si mai vorbim si despre amor? Vreti?

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!

Intru rapid la raport ca de cand cu vremea ploioasa de la noi suntem tot in deplasare seara, ieri si astazi am fost toata dupamasa la Tudor unde am bucatarit diverse bunatati pt copii si nu numai

Ilinca, feliciatri proaspatului sofer !! inaugureaza permisul cu un drum de Moeciu ?!


Bianca, chiar vroiam sa zic si eu de piscina, abia astept sa ne balacim putin duminica !!


Chatonel, schimbasi apa-n butoi ?


Anaan, super surpriza ucenicilor tai !!


Eseea, ma bucur ca v-a mai linistit doctrita cat de cat, sunt convinsa ca pana nu auzi inca o parere nu te linistesti complet si sper sa fie totul in ordine asa cum banuiesc ca este


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Haha, cica daca e mult sau putin, magdyi:)))
E putin! Daca nu spune si Verkäuferin, transcendental si mirobolant...n-ati facut nimic!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata




www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Haha, cica daca e mult sau putin, magdyi:)))
E putin! Daca nu spune si Verkäuferin, transcendental si mirobolant...n-ati facut nimic!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
Manole forever
Sovata


Ha, Ilinca, mi-ai dat idei. Am sa-l invat si asta...


Magdy, de Gabriel (05.03.2009), Maria (17.09.2010) si Theodora (23.12.2005-25.12.2005)

Minunile Palmierilor

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Am uitat: Chatonel, sa faci tu pipi in butoiul nostru?!!! Eu am iesit degraba! Gige si Mada, nici voi n-aveti ce cauta pe-acolo, ca Chato asta ne-a stricat culcusul!

Novus, iar vizite, iar bucatareala cu prietenii, iar distractie?!! Ce viata faina ai, tufata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela78
Magdyi, dar Gabitzu e fff vorbaret, stie atatea cuvinte si in romana si in germana Voi in ce limba vorbiti cu el?






Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)


Eu vorbesc romana si restul germana. Cel mai mult a invatat cat am fost eu in spital si a stat maica-mea cu el. Mai fetelor, femeia asta vorbeste non-stop. Face pauza numai cand mananca si doarme. Pe mine ma durea capul cand am venit acasa, numai ascultand-o. Si s-a mai plans si fetei care imi face curat in casa ca nu vorbesc. Pai ce sa mai zic si eu cand ea vorbeste cati trei la un loc. Lui Gabriel i-a prins tare bine caci ii canta, ii spunea poezii, ii povestea tot ce face ea. Copilului meu daca ii recit o poezie care i-a spus-o ea si fac pauza la ultimul cuvant, el mi-l spune automat.
La fel si la un cantecel pe care il canta tot timpul barbate-miu...
Toata lumea imi spune ca am un copil destept, chiar si bona la care merge mi-a zis ca el fiind cel mai mic, vorbeste cel mai mult.
Ce sa zic, are si cu cine semana...

Magdy, de Gabriel (05.03.2009), Maria (17.09.2010) si Theodora (23.12.2005-25.12.2005)

Minunile Palmierilor

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Eseea, noua ultima oara cand ne-a facut un test de auz, am mai povestit pe aici, mi-a pus copilul pe masa cu fata la mine, iar asistenta a venit din spate cu nu stiu ce zornaitoare deloc zgomotoasa si a facut mai intai in dreapta lui, dar putin mai in spate ca sa nu intre in campul lui vizual, apoi in partea cealalta. Instinctiv copilul se intoarce sa vada de unde vine zgomotul. Incearca, dar cu ceva fin, zgomotul de tv, muzica, aspirator sunt zgomote puternice.

Nepotu-meu in schimb, a avut de vreo 3 ori probleme cu auzul, avea apa in urechi sau ceva de genul.

Mababei, pupam cu drag Calin vorbaretul si tinem pumnii sa iasa bine analizele!

Simply, aveti deja rezultatele la analize? Eu urasc sistemul ala de liste facute de toti...nu mai zic. Asa a fost in ro prima oara cand mi-am facut pasaportul. E vina institutiei ca permite asa ceva! Eu as scrie un mail institutiei respective, as spune ca am copil mic si locuiesc la nu stiu ce distanta de ei si as ruga sa-mi faca o programare. Nu ai nimic de pierdut, incearca!

Magdy, ce frumos zambeste Maria si ce dragastos e Gabitu cu ea!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

eseea hai ca nu plec fara sa-ti raspund si tie; mutzu meu daca n-are chef sa raspunda.... pai putem noi sa ne punem si-n fund si-n cap in fata lui ca ne da un maaaaare IGNORE!!!!!!!!!!!!!!!! daca e absorbit de vreo reclama, sau de muzica, sau de jucarie... nici nu-l intereseaza daca suntem langa el; putem sa tipam si sa-l strigam pana ragusim; la fel cu chematul din alta camera ; pai de ce ar raspunde?? eu asta chiar nu inteleg; si eu il mai strig dar foarte rar are el chef sa raspunda; cu siguranta nu sta degeaba acolo, mai ales lasat singur, exploreaza cate ceva... deci de ce ar raspunde si si-ar intrerupe cercetarile????
incearca sa te relaxezi putin, mie chiar mi se pare absolut normal ceea ce face puiutul tau; si sunt sigura ca un strop de stimulare o sa-ti confirme ce copil destept si perfect ai; profitati si voi de chestia asta si petreceti timpul impreuna distrandu-va... si ia sa vezi tu rezultate fenomenale; la varsta asta chiar sunt convinsa ca joaca este cea care-i formeaza si-i stimuleaza.


Diana- mami super fericit de mutzunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
MINUNEA MEA in OCTOMBRIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdyi2001 spune:

Anca mersi tare mult .
Aventura mea de abia acu incepe si sa te tii frate cand o mai creste si Mariuca, ca nu am sa stiu dupa care sa alerg...
E greu dar e si frumos in acelasi timp sa-i vad pe amandoi unul langa celalalt, atat de frumosi, atat de...copii. Si cand ma gandesc ca Maria este ultimul bb pe care l-am purtat in pantec si pe care il port in brate, ma face sa savurez si mai mult clipele astea care trec atat de repede...

Magdy, de Gabriel (05.03.2009), Maria (17.09.2010) si Theodora (23.12.2005-25.12.2005)

Minunile Palmierilor

Povestea ei,povestea lui,povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Pentru ca voi acum dormiti, si "si tacerea e un raspuns", eu zic ca e da , asa ca...


Viata acestui om incepe sa se deruleze din ce in ce mai mult si mai intens sub ochii mei, cum va povesteam data trecuta. Desi sunt din ce in ce mai clara ca prioritara lui "atractie" pentru mine este speranta pe care i-o produce fiinta mea in dorinta lui de emigrare [si deci, rezolvare a situatiei financiare], totusi, pe zi ce trece, se apropie tot mai mult de cunoasterea si descifrarea fiintei mele. Si imi spune tot ce gandeste, de fapt gandeste vorbindu-mi si explicandu-se, imi spune mereu ce descopera la mine, si ce e pozitiv, si ce e negativ. Partile negative [alea total opuse cu prototipul lui] sunt fara numar, fara numar :))). De ex, penultima anormalitate a mea e stilul de condus, a zis ca NICI UNA FEMEIE din viata lui, iubita ori simpla cunostiinta, nu conduce ca mine, adica mai ceva ca un barbat [cand mi-a zis m-am gandit la ilinca :))] si ultima anormalitate e din seara asta cand m-a vazut band apa direct din sticla. I-am zis ca tata mereu ma certa ca beau ca betivanii, nu ca o lady, si arabul zice: "eee, ce lady visezi?? cand eu DEJA imi pun problema ca daca mi-as da eu voie sa fac dragoste cu tine poate devin homosexual??? " Dar, partea distractiva e cand isi incheie analiza despre mine cu: "ce ma ingrijoreaza nu este cat de unica [dintre toate celalate iubite] in sensul negativ esti tu, ci ca, de fapt, toate deviatiile tale de la normal eu am ajuns sa le gust, sa le accept, sa imi placa.. ASTA ma ingrijoreaza cu adevarat.. ca eu chiar o sa ajung sa te iubesc cu totul". Nu-i dulce cand spune asta? Inca tot nu il iubesc, inca nu am incredere in el prea mare [privind profunzimea vs entuziasm nefondat, NU ca nu am incredere sociala in el ca om, nuu, ca om/medic e ok], inca e sub lupa mea. Dar imi place timpul petrecut cu el, asa, picaturi printre atatea alte preocupari, ba mai imi spune/aminteste vreo poveste [ieri mi-a zis-o pe aia cu omul care lipeste un vas cazut, asa de bine ca nu se cunoaste spartura, dar alt om intinde bratele sa prinda vasul, sa nu se sparga deloc], ba mai imi fredoneaza cantece... Cum e la volan, cum ma suna, si din vorba in vorba, ajunge la frumoasele emisiuni "o melodie pentru fiecare" [cine le-a gustat, cine si le mai aminteste???]. Nu-i frumos ca tu, fiinta ce mergi pe un drum ca un shantz, ba mai mergi, ba mai cazi, sa auzi un glas fredonand, de pe un alt drumeag, ba un vers, ba un cantec drag, o romanta cu parfum la lumina unui geam, nestiind de esti treaza sau visezi, la vreun gand, un gand pribeag?

Ieri am fost amandoi sa ne facem pasapoarte. Asa a vrut el sa ne facem in aceeasi zi. La ghiseu, tipul zise catre arab: la dvs e o problema [eu eram atenta brici], pe buletin aveti tara de nastere palestina, dar pe pasaportul vechi aveti Israel. Cum e de fapt?" [uups, ma gandeam, evreu nu are cum sa fie, asta sigur-sigur, v-ati prins, da? , insaaa, ce-o fi totusi cu chestia asta?] Si arabul explica: domne, eu sunt nascut in palestina, orasul gaza, dar, pe pasaportul trecut mi s-a trecut israel pt putea intra in israel, altfel, cu palestina, nu aveam voie sa merg, si eu trebuia sa ajung la un congres medical.." [ma gandeam, o fi asa, nu o fi..] Apoi, arabul adauga: "dar puteti sa treceti orisice, nu ma mai intereseaza, acum vreau sa plec in ORICE tara din Europa, si atat. Poate fi si un nume de sat romanesc!" Si tipul de la ghiseu cauta pe calcu, da telefon si adauga: "noi nu putem trece israel, daaaar nici palestina!!!, pentru ca nu este recunsocut ca stat [asta stiam, vazusem prin mailurile lui actul prin care i s-a dat cetatenia romana, si figura ca apatrid], asa ca vom trece TOP." Arabul intreaba cu speranta: "adica este un sat romanesc?" Si tehnicul raspunde: "Nu , este Teritoriul Ocupat Palestinian!". Si arabul, cu durere in suflet zise: "... offf, dar asa de urat suna teritoriu ocupat... nu puteti totusi un sat romanesc? ORISICARE!" Si tehnciul zise: "dar stati linistit, nu va intelege nimeni, pt ca e prea lung si nu incape, asa ca vom scrie T.O.P" Si arabul: "aaa, bun, daca nu intelege nimeni ca suntem ocupati, atunci e bine si asa, multumesc." Si privind spre mine zice: "dar oare chiar nu e vreun sat romanesc TOP?" Si eu, instant, ii zic: "ba da, un fel de Toplita-Deda" Si el fericit,: "da, da, asa e cum spui tu.., sunt din Toplita-Deda, chiar trebuie sa mergem acolo in vizita!!! Si suna si frumos!!!" Rad eu rad, daar, fara sa-i zic nimic, plecand de la pasapoarte, imi aminteam cum ii vazusem printre mailuri, un mail de la un prieten arab, cu un powerpoint despre: "Palestina, lacrima mea". :(...

Noapte buna.

Poze cu noi

Veronica-Elena 12 ani, Tudor-Iulian 10 ani, Robert-Adrian 1 anisor

Mergi la inceput