Mai - Iunie 2010 (35) - Murdarirea este buna :-)!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

uite www.knitpicks.com/patterns/Mango_the_GiraffeD10373220.html" target="_blank">aici carla o girafa la doar 1& ..dar trebuie tricotata:)

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Buna seara,

Hai ca nu va mai gaseam. Eu ma uitam dupa floricele si cand colo s-a schimbat denumirea. Citesc acum din urma - poate aflu si de la ce vine noua denumire de odisee.

Laurita - imi pare rau ca este bolnava Ilinca! Sa se insanatosasca cat mai repede.

Crissy_c sau Ancuzica - ce este aceea "floricica de fiert la aburi de la Ikea"?

Eu stiu ca dovleacul se poate coace felii (bucati), cu coaja, direct pe grilajul de la cuptor, iar apoi pastrezi numai miezul. Eu nu i-am dat inca fetitei. Dar, daca i-as da, asa as proceda. Cred ca asa se pastreaza mai bine vitaminele.

Ancuzica - eu am o prietena care a diversificat copilul la 6 luni si jumatate in conditiile in care manca lapte praf. Ea a fost plecata in concediu si a preferat sa mai amane decat sa faca lucrurile haotic. Si pediatra i-a spus ca este OK. Dar tu de ce vrei sa incepi mai tarziu? Ai un motiv anume?

Bilica - stai linistita cu greutatea Suryei. Parintii nostri ne-au crescut pe ideea "grasa si frumoasa". Acum principiile sunt cele ale unei alimentatii echilibrate.

Meniul zilei: suc de morcovi (pe care astazi l-a mancat ceva mai bine)

Apropops de mancare: as vrea sa nu ii mai dau suc de morcovi si sa trec la supa de legume. Am mai citit pe net si vad ca unii copii au probleme sa se adapteze la gustul legumelor dupa ce se obisnuiesc cu fructele dulci. Nu as vrea sa se intample asta. O fi OK daca schimb? Sau o ametesc?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Buna seara si de la noi!

Din motive de bebe miriit pe aceleasi motive gasite si la voi- dintisorii - nu am reusit sa intru pe la voi.

De simbata seara e miriit... duminica am fost intr-o vizita si nu ne-am recunoscut copilul.
Luni seara pur si simplu TIPA (a se citi RACNEA:) ) din cind in cind... am verificat starea gingiei, nu mi-am dat seama daca este inflamata sau nu, am aplicat gel Dentinox cit un bob de mazare si am dat la "ros" degetul cu care il masam - moment in care am simtit ca inteapa.
La scurt timp a vrut apa: poftea vazindu-ma ca beau eu; i-am oferit si am ... "auzit" dintele:). Da, l-am auzit lovindu-l de pahar... insa nu a evoluat in aceste 2 zile precum ma asteptam...deci asa greu poate sa creasca?

Am vazut pozici cu Adelina dulce: Bravo mamica relaxata!:)

Urez la multi ani sarbatoritilor de pe 7 noiembrie incoace:) - si celor de astazi si multa sanatate puiutilor bolnaviori!

Legat de BLW: in joaca, absolut, simbata i-am oferit lui Mateo, cam inopinat si fara sa il protejez prea mult, 2 felii de avocado: i-a placut foarte, a fost moment de mare amuzament, insa nu ma grabesc; de altfel de simbata nu i-am mai dat nimic pina acum... si nici nu stiu cind ii voi servi o noua portie... pentru ca am decis sa incep diversificare zilnica dupa ce voi primi bumbo-ul:) - deci in jur de 20 decembrie...
Asa ca, Ancutzica, nu mi se pare tirziu nici in cazul tau - in joaca insa, sunt convinsa ca vei fi curioasa sa ii dai cite ceva.

Artu- este oare absolut necesar sa ii mentii ritmul de 4 alimente in fiecare zi?
SAu le oferi din dorinta de a testa preferintele Sabinei?

Va pupic aici si va las! Sper sa scapam cu dintisorii si sa am si eu timp de forumeala mai mult.
Noapte buna!

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Buna dimineata!

www.yewtreeworcester.co.uk/art/rotating/bed_and_breakfast_coffee.jpg" target="_blank">Cafea?


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

eu as vrea o cafea mareeeeeee mareeeee.....

sunt chiauna de cap, dupa ce ieri toata ziua Vic a dormit la fiecare 1 h 30min cate 30-40 min, aseara dupa baie a adormit la 22, s-a mai trezit sa pape la 00, la 4 si la 5 si de la 5 ce sa mai doarma, nimic...numa radea, si chiuia, in final a adormit cu o broasca cantatoare pe la 6:30 si la 7:30 ghici cine se distra de mama focului..... stiu ca fata de alti bebei care nu dorm deloc noapte al meu e sfant, dar in conditiile in care ieri toata ziua am stat cu el in brate si eu am adormit numai pe la 1,...mie mi tare somn....


La multi ani sarbatoritilor de azi !!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Adelina Ioana de n_a_n_a
Maia Alexandra de mommy_to_be
Ema de remy_mv
Andreea Miruna de aka


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Neata, multumim de cafea, Corina! Eu fara o cana zdravana dimineata nu functionez!

Diana, Mary, Ioana - multumesc pentru rapunsuri.

Diana, nu am un motiv anume, dar la sfarsitul lui noiembrie ne mutam si cel putin o luna vom fi cu fundul in sus, nemaivorbind de sarbatori. De aceea, as fi asteptat sa ne instalam, sa ne linistim si dupa aia sa incepem.

Floricica de fiert la aburi e un fel de sita cu picioare care se pune intr-o cratita cu putina apa pentru a prepara alimentele la aburi. Este varianta economicoasa a steamer-ului!

Sa aveti o zi faina, noi vom fi pe drumuri, ma duc la serviciu sa imi iau adeverinta de venituri ca sa imi depun, in sfarsit, dosarul pentru indemnizatie.

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata


Noi suntem ceva mai bine, tusea s-a rarit considerabil si e rupta, asa ca speram sa scapam repede si sa facem vaccinul peste 2 sp.

Dienutza pai de ce sa o ametesti ca si supa de legume tot cu morcov incepe. Asa ca incepi sa adaugi langa morcovel: patrunjel, telina, dovlecel, fasole verde, ardei gras, conopida, cartof, apoi dupa 6l si pieptul de pui si gata.
ii dai supa de legume.

ioana 1234 si Ilinca mea la fel e frate, nu ma lasa ziua deloc, sta numai in brate, nu doarme deloc, e mereu obosita, incerc sa o culc si ea vrea sa se ridice, nu mai are stare deloc. afara ce-mi mai doarme, hatanata, luata in brate si reculcata de 1000 de ori. ce sa fac>?? asa au fost copii mei, mai lipiciosi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

si o sarbatoritilor de 11!

Corina, ti-am facut fwd la un mail care te-ar putea interesa!

Anca, mamina fericita a lui Luca 04.03.2008 si a Mayei Sofia 10.06.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

am gasit o girafa la 35 lei http://dinobebe.ro/detalii/girafa-sophie-sonora-cu-vibratii/2789/?utm_source=lady4ever&utm_medium=pagina_produs&utm_campaign=lady4ever

Mergi la inceput