Abdomen extraplat (49)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

accept - foarte bine ca-ti prieste:-) fiecare ar trebui sa-si caute idealul in alimntatie fiindca nu suntem la fel si e mie imi cade bine tie poate nu-ti place:-)

alergatorii la maraton folosesc un principiu similar, pana la ora 12 la pranz orice, pana la 16 cu mare atentie si la cina care-i la 19 cel tarziu 20 mananca putin si light

mai am o ora de la 18 - inlocuiesc o colega asa ca azi cumulez 4 ore de miscare

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulix

Accept interesanta minidieta ta, dar la mine nu ar functiona (in primul rand nu imi plac ouale, iar omleta nici atat, si in al doilea rand urasc spanacul, desi stiu ca e bun, ca are fier, etc. .)



Adevarul e ca e atata spanac in dieta asta incat ai putea crede ca a fost cheia succesului. [:P] Totusi nu cred. Pur si simplu am gasit spanac frumos in piata toata saptamana si cum e sfarsit de sezon am zis sa profit. Saptamana viitoare daca mai gasesc o sa mai iau cateva frunze sa completez salata verde. Ouale intr-adevar sunt satioase si cred ca ajuta in dieta.


Citat:
citat din mesajul lui baby-boom

Eu as mai aduga doar fructe si seminte la dieta, pe undeva, eventual tot a doua zi ca mic dejun impreuna cu iaurt si eventual salate de verdeturi, tot ca varianta. In rest se pare ca ai scos zaharul, faina alba nu stiu daca de tot (parca in bechamel se pune, nu?) painea si cartofii si ca nu mananci dulciuri.





Cred ca eliminarea fructelor a fost printre principalele motive ale succesului acestei diete. Daca aveam in casa nuci as fi mancat cateva in loc de ciocolata neagra, pe la 4. Un fruct care stiu sigur ca e recomandat in diete e grapefruitul. Initial credeam ca va fi foarte greu sa tin dieta si-mi propusesem sa beau pe parcursul zilei suc de grapefruit...dar nu am simtit nevoia.

Eu mi-am insusit principii din mai multe diete. Dupa prima sarcina am slabit cu monti. De atunci am scos cartofii din dieta intregii familii, dar in rest mi s-a parut cam greu de tinut. Am slabit lent si sigur, nu s-a pus la loc. Acum mi se pare ca slabesc cam accelerat, o asa traznaie n-am mai facut vre-o data...tre sa vad cum fac sa nu le pun la loc. In legatura cu zaharul eu am renuntat la el acum vre-o 10 ani. Insa l-am inlocuit cu mierea care are un indice glicemic chiar mai mare, conform principiilor monti n-am facut mare branza. Insa din fericire nu gatesc dulciuri deloc. Indulcesc doar ceaiul si mancarurile in stil chinezesc (preferatele mele). In sosul bechamel am folosit amidon de porumb in loc de faina. Iese chiar mai bun, dar are cam aceleasi dezavantaje ca si faina. Din pacate painea de casa nu-mi iese deloc cu faina integrala, folosesc faina 650 si cateva linguri de tarate.

Recunosc ca am ceva simptome de hipoglicemie seara, de la aceasta dieta...adica sunt cam proasta. Am plecat intr-o seara pe la 8 cu masina in oras si m-am ratacit, am ajuns in pta Romana si cu greu am recunoscut-o, am uitat sa aprind farurile...ma rog...rusinica...de obicei sunt mai isteata. :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

iulix - spanacul are fier dar mai are o substanta care impiedica asimilare alui asa ca este doar un mit:-) fier de calitate gasesti in carnea de vita , inclusiv in supa de vita fiindca nu se pierde prin fierbere:-)
in schimb, spanacul este mai bun pentru ochi decat morcovul! Cercetarile arata ca luteina din spanac ofera mai multa protectie decat betacarotenul din morcovi:-)

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Accept daca toata lumea ar fi atat de bine informata ca tine si am manca sanatos cred ca ar trai 100 de ani. Cred ca o sa iau si eu exemplu de la tine si de la Allure cu ne mai mancatul dulciurilor, iar cu painea m-am prostit in ultima vreme pt. ca nu pot sta fara ea desi am avut o perioada caum ceva timp in care a lipsit cu desavarsire din alimentatie. (la M.D am sigur pe masa paine neagra ca sa mananc cu unt sau branza de regim. )
Daca stau bine sa ma gandec la mine ar merge de minune o dieta in care sa am cel putin 50% fructe in special mere, pere, kiwi, portocale, mandarine si carne putina de tot si sa fie de pui sau f. rar vita. Deci trebuie sa imi adun si eu gramul de vointa pe care il posed si sa ma apuc sa elimin dulciurile si painea si sa bag in mine multe fructe si legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus


accept - foarte bine ca-ti prieste:-) fiecare ar trebui sa-si caute idealul in alimntatie fiindca nu suntem la fel si e mie imi cade bine tie poate nu-ti place:-)



Multumesc si nu-mi mai incap in piele :))), ma asteptam sa ma certi ca e prea brusca scaderea in greutate. Sper ca daca nu mai mananc dupa 7 si continui sa fac sport sa ma mentin acolo unde-mi place. Berea e o mare problema. Peste iarna in mod normal n-ar trebui sa ma tenteze dar ne dau nebunii astia o caldura in calorifere de suferim de cald mai rau ca vara. Sper sa vina odata frigul, ca acu sunt 20 de grade afara si caloriferele ard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Cititi si va minunati:

Un medic nutritionist, Mark Haub, sustine ca a reusit sa slabeasca 12 kilograme in 60 de zile cu un regim bazat exclusiv pe preparate de tip fast-food. Gogosile, batoanele de ciocolata, chips-urile si hamburgerii, primele alimente interzise de orice nutritionist atunci cand te afli la dieta, i-au devenit americanului aliat in lupta cu kilogramele.
Haub sustine ca inainte de a incerca regimul fast food a testat si diete sanatoase, dar rezultatele au intarziat sa apara."Singura regula a acestui regim este sa mananci cu moderatie. Eu consum zilnic in jur de 1.800 de kilocalorii provenite din alimente de tip fast-food", spune americanul din Kansas.
Pentru ca un nivel crescut de colesterol in organism si al tensiunii sunt principalele efecte secundare ale unui astfel de regim extrem, profesorul Haub spune ca isi monitorizeaza zilnic indicele de masa corporala, tensiunea arteriala, precum si nivelul colesterolului si al glucozei din sange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


iulix la capitolul dulciuri sunt o norocoasa. Pur si simplu nu-mi plac, nu poftesc la ele. Aici nu e meritul meu. Dar stiu cat e de greu de renuntat la ele pentru ca le pun pe acelasi plan cu berica. Si asta daca nu ingrasa, in mod sigur impiedica pierderea in greutate.
Painea a fost un exercitiu de vointa pe care l-am inceput in liceu si deci acum mi-e usor.

Despre multe fructe intr-o dieta nu stiu ce sa zic. Poate ne ajuta Deus. Eu stiu ca nu sunt recomandate, dar carnea slaba da. Proteinele ajuta la pierderea in greutate. Eu acum fac o exceptie, de obicei nu mananc zilnic carne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

accept - toata viata de adulti suntem intr-o dieta vesnica:-) este la moda sa-i spunem stil de viata - este o dieta...

probabil ai pierdut si apa, ai avut scaune mai dese...nu conteaza, conteaza sa nu uiti ca metabolismul se regleaza in cateva luni bune si daca renunti la regim dupa cateva saptamani o sa te ingrasi!
grija,sport, apa multa, portii mici, seara f putin sau ioc


iulix - sa nu te mai vad la subiecte cu pastile/ceaiuri de slabit;-))) primul tau scop sa fie sanatatea si atunci poti sa urmezi un stil de viata pe termen lung/forever

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Deus la acel subiect doar am comentat si am spus ca intr-un trecut indepartat am incercat si asa ceva de curiozitate. Acum ca am descoperit cat de bine e sa faci sport si sa mananci sanatos nu as mai face aceasi prostie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am revenit de la sala si sunt franta:-)Dupa parerea mea, pentru un antrenor este mai mare consumul psihic decat cel fizic. Atentie, empatie, teatru (poti sa ai o zi nasoala dar nu trebuie sa se vada)...nu-i usor sa-i faci pe altii sa se simta bine:-)))

raportez:
am mancat ok, nitel cam repede...

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput