Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Nu am mai scris de ceva vreme... fetele ma tzin in priza tot timpul... sunt atat de umblacioase si de bagacioase si de tragacioase de sertare, lucruri si altele...ca nu pot sa le scap din ochi ca si fac nazbatioara. Ma bucur ca sunt active dar ma si tem pt sigurantza lor... Mai le las uneori in patutzurile lor si atunci imi vad de treburile casei...in rest liber dupa ora 21-22 cand se culca ele si pana la 6-7 cand se trezesc.

Vorbeati de program deodata la gemeni... la noi nu prea functzioneaza. Cand erau micutze si pana la diversificare (dupa 6 luni) le-am hranit mereu la cerere (alaptat pana la 5 luni + supliment) si nu se suprapuneau prea des, iar somnurile tot cam decalate le aveau. Acum ca sunt mai marishoare (au 11 luni) incercam un program simultan de papica si somn dar tot nu ne iese mereu. Deshi avem 3 mese solide + 2 de lapte tot "la cerere" le hranesc, in sensul ca daca le apuca foamea urla iar daca nu le e foame inchid guritza si strang din buze sau intorc capul, deci tot ca ele se finalizeaza. Nici somnurile nu le au la fel. Chiar daca mai adorm deodata, rareori dorm tot atat de mult.



din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Sugubina, ai niste fetite superbe! sunt tare dulci si nu m-am putut abtine sa nu las niste comentarii la pozici

Viss, la fel si eu, am simtit foarte tarziu miscari concrete, dupa 20 saptamani... toata lumea ma intreba, i-ai simtit? mi-era si jena sa spun ca nu-mi pot da seama daca erau ei sau intestinele mele

Larisel, ma bucur ca ne mai dai vesti despre tine si gemenutele tale Nici eu nu reusesc sa-i sincronizez pe ai mei mereu, se mai intampla sa le dau si pe rand sa manance, iar de dormit rareori o fac in acelasi timp in ciuda tuturor eforturilor mele... dar macar noaptea dorm amandoi daca nu-i supara dintii sau nu sunt raciti.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Sa mai raspund si eu cate ceva din restantze...


Eu am nascut prin cezariana cu anestezie rahi fara nici un efect secundar, dar am si respectat toate indicatziile anestezistului...care de asltfel m-a ajutat pe tot parcursul operatziei stand la capul meu si tzinandu-ma de vorba ...


Am luat in sarcina 24 kg, cand am venit acasa din maternitate (dupa 6 zile) aveam cu 17 mai putzine iar de la 6 luni cu diete si eforturi am mai dat jos 6, numai ca de la o vreme am inceput iar sa cresc . Acum am 66 kg, cu 3 kg peste momentul II.


Am intrat in concediu prenatal la 28 de saptamani cu ajutorul unei scrisori medicale de la ginecolog catre medicul de familie.


Am facut baitza zilnica pana la 6 luni (in conditziile in care alaptam + supliment, dar nu a avut importantza modul de hranire). Acum la 11 luni in conditzii de toamna-iarna le facem baie de 2 ori pe saptamana in cada cu unul din noi (mami sau tati) dar pe rand. Ma gandsesc sa le iau covorash antiderapant si sa le balacesc deodata. Voi cum procedati la aceasta varsta?


Legat de parerile celor din jur vizavi de gemeni, daca la orash "lumea" in general ma compatimeshte (din sarcina pana-n prezent), la tzara (am stat acolo toata vara) "lumea" mai mult ma invidia. Si cred ca "tzaranii" gandesc mai sanatos cel putzin din punctul asta de vedere...


Deshi fetele au avut de la inceput camera separata si patuzturi separate, am dormit cu ele in camera pana la 5 luni aici acasa (ele fiecare in patul ei si eu intr-un fotoliu extensibil), si intre 5-10 luni tot ele separat si eu cu ele in camera (la tzara) dar astea erau conditziile...Practic m-am mutat in dormitorul matrimonial abia la 10 luni si le supraveghem cu interfon. Noi am avut monitorul de la inceput si ne-a ajutat foarte mult, dar nu noaptea ci ziua, cand ne vedeam de treburile casnice si inchideam usha la camera lor ca sa doarma in linishte mai bine. Deci eu ash opta din nou pt interfon de la inceput. Inca il folosesc zi si noapte cu succes si sunt super multzumita de el. www.angelcare-monitor.com/International/en/products/angelcare-monitor-AC420" target="_blank">Acesta este modelul pe care-l avem noi.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Ash avea si eu o intrebare pt ariadna. Ziceai ca nu vrei sa faci vaccinul ror pt ca faci prevenar. Dar de ce nu amandoua, se exclud unul pe altul? Pt ca nu protejeaza de aceleashi boli si ar putea fi decalate cu cateva saptamani...

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Larisel, eu am o retinere in a face ROR-ul, am citit atatea lucruri nasoale despre efectele adverse incat am decis ca nu-l fac. Cel putin nu acum, am inteles ca se poate face si mai tarziu... Cat despre prevenar, nu-l fac in locul ROR-ului, caci ele sunt pentru boli diferite, il fac pentru ca mi se pare necesar. Aveam posibilitatea dupa infanrix ipv sa fac la o luna ROR si dupa inca o luna prevenar si apoi rapelul la prevenar dupa inca doua luni. Dar eu am exclus ROR din schema si asa ca dupa o luna de la infanrix fac prevenar.

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Dragutele multumesc pentru urari! Ma faceti sa rosesc. Kiss!

viss ..Asa e a meritat efortul si statul in spital ce parea interminabil.Ce ai simtit sunt cu siguranta miscarile bb.




sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel


Deshi fetele au avut de la inceput camera separata si patuzturi separate, am dormit cu ele in camera pana la 5 luni aici acasa (ele fiecare in patul ei si eu intr-un fotoliu extensibil), si intre 5-10 luni tot ele separat si eu cu ele in camera (la tzara) dar astea erau conditziile...Practic m-am mutat in dormitorul matrimonial abia la 10 luni si le supraveghem cu interfon.




se pare ca eu sunt sotia cea mai denaturata...inca nu m-am mutat in domnitorul matrimonial...doar in vizite .Musai trebuie sa fac ceva in acest sens; o sa-l iau pe Dragos frumusel deoparte si o sa-i spun ca nu se cade sa se mai trezeasca noaptea sa manance ca nu mai e bebe,ca vrea si mami sa doarma linistita...langa tati

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara,
Nici nu pot sa va spun cat de tare ma bucur ca v-am gasit. De fapt ariadnei33 trebuie sa-i multumesc pentru asta, pt ca singura nu am fost in stare:). Am in burtica gemenasi, baiat si fetita, si suntem in saptamana 18. Am reusit cu FIV2 la medlife, si cred ca am fost tare norocosi. La inceput m-am speriat f tare, am avut si ceva insomnii cum ca nu stiu cum o sa ma descurc cu doi bebici deodata. Apoi singura m-am imbarbatat ca trebuie sa ma descurc. Nu va mai povestesc si eu ( am citit ce ati scris inainte) cat ma enerveaza disperarea mamicilor de bebelusi unici, care se dau de ceasul mortii ca nu ma voi descurca si sa-mi iau ajutor. Mi se urca la cap cand aud. pana acum m-am stapanit sa le raspund mai taios, insa nu stiu cat o voi mai face. Citindu-va m-am linistit si mai mult,in sensul ca stiu ca va fi greu, insa nu imposibil. Tot astept sa-i simt si eu prin burtica, uneori mi se pare ca-s ei, insa nu sunt sigura. Mai la inceput imi doream sa se vada burta odata, si de vreo 2-3 saptamani am inceput sa am un burtoi...nici nu stiu dar parca pe nepusa masa nu ma mai incape mai nimic din imbracamintea mea. Inca mai am greturi si vome, insa nu ca la inceput cand eram in deznadeje. Doctorita mea nu este adepta cerclajului preventiv, si asta ma cam pune pe ganduri pentru ca prea mult timp pt asta nu mai avem. Nici sa-i cer cu forta nu prea vreau. In rest as merge la ecografii din doua in doua saptamani daca s-ar putea, numai sa-i mai vad . Serviciul ma oboseste si abia astept sa intru in concediu prenatal, insa pana atunci mai este destul.
Data perconizata a nasterii este , conform ultimei ecografii, cam pe 9 Aprilie 2011. Ma primiti si pe mine si ma treceti pe prima pagina, in rand cu voi?

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Bine ai venit printre noi, Monas! Ma bucur ca ni te-ai alaturat! Felicitari pentru perechea de gemenasi, v-ati gandit la nume? noi mai aveam putin si nasteam si stateam cu lista in fata, i-o citeam sotului in fiecare seara si degeaba, nu ne hotaram deloc.
Eu am fost foarte categorica in a cere cerclajul medicului meu... a incercat sa-mi explice ca am colul lung si inchis, dar stia ca sunt capoasa, asa ca nu a insistat. A zis "cand doriti sa va internez?". Ma gandeam Mona ca doctorita ta nu ar trebui sa te supuna niciunui risc, cerclajul preventiv nu are efecte adverse. E o sarcina pretioasa si ar trebui sa fie precauta. Din pacate, daca Doamne fereste se declanseaza contractiile si colul se deschide, cerclajul nu se poate aplica pe col deschis...

Cred ca toate am avut ceva temeri la inceputul sarcinii, cand am aflat ca vom avea gemeni, dar bucuria care-ti inunda sufletul o asemenea veste nu se poate compara cu nimic si risipeste orice teama!

Eu la prima echogarfie m-am dus foarte devreme, la 5 sapt de sarcina si s-a vazut un singur saculet gestational, stiam ca sunt insarcinata ca aveam beta pozitiv, si sincer am sperat ca vor fi doi la valoarea pe care am avut-o... m-am dus eu la a doua ecografie peste cateva zile si surpriza! doua saculete, doi embrioni si unul avea activitate cardiaca... am fost atat de emotionata ca-mi venea sa-l imbratisez pe doctor... am iesit de acolo si zambeam pe strada la oameni, a fost cea mai frumoasa zi din viata mea! apoi am stat cu inima cat un purice pana la urmatoarea ecografie ca sa nu cumva unul sa fie oprit in evolutie... ei bine, la urmatoarea ecografie pulsau amandoua inimioarele! hai ca m-a apucat nostalgia acum

Eu in prenatal am intrat prin sapt. 28 dar practic nu am mai mers la serviciu din sapt. 26 pentru ca am avut concediul de odihna si l-am efectuat integral. Era vara, foarte cald si incepusem sa ma descurc greu cu burta (care era foarte mare, eu la 6 luni aratam gata sa nasc), cu sofatul, cu aglomeratia, mi se umflau picioarele... Va sfatuiesc sa va menajati cat mai mult in trimestrul 3 mai ales, asta e secretul de a duce o sarcina gemelara cat mai mult. Eu am dus-o pana in sapt.37.




www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank"> votati rasaritul

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Sugubina, felicitari pentru Pufice! Adorabile.... Mult noroc si fericire!

Ladies, m-ati pus pe ganduri... cred ca trebuie sa ma odihnesc mai mult. Vreau sa ajung in luna a 9 a si deja stau acasa, fac si jumatatea de ora de plimbare zilnica - reco de la medic - dar nu stau suficient in pat, ma cam invart prin casa, ma mai agit si cu alte chestiuni gospodaresti.

si pe mine multa lume ma 'compatimeste', "nici nu stii ce greu iti va fi etc. etc."

in fine, eu ma simt norocoasa abia astept sa le vad pe porumbitze

aproape zilnic am niste contractii usoare, nedureroase, cateva secunde, probabil celebrele "Braxton". voua vi s-a intamplat din saptamana 27?

cu bine, Adishor + 27 Ioana Mara

Mergi la inceput