Licurici de ianuarie - februarie 2009 (124)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Fetelor, nu am apucat sa citesc din urma, doar capitolul asta, dar stiu ca v-ati gandit la noi, stiu ca ati avut ganduri bune pt noi

mamici si licurici

Am o din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!



Cum sunteti? Cum e puiul? Va imbratisam


de baietel nazdravan (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

cristi felicitari maxime!


micola sunteti bine?

patricia,sanatate multa lui Mircea..si barbata-miu cu picioru si mai si conduce toata ziua,numai k la el fu taietura in talpa..

va pupam..am pus poze noi la semnatura..

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar pt copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Fetelor, nu am citit decat capitolul asta, dar stiu si am simtit ca v-ati gandit la noi, asa ca va multumesc mult!
Multumesc si tie,cuscra, am vazut pe telefon, pe mail, ca mi-ai trimis un mesaj cu "ganduri bune"! Nu am putut citi decat titlul pe telefon, dar m-a bucurat f tare..
Alexutu a fost operat marti dimineata, a durat 45 de minute operatia, timp in care eu incercam sa ma rog, desi nu prea reuseam sa imi tin gandul unde citeam..aveam emotii..Operatia a reusit, doar ca testiculul nu este inca la locul lui, mai trebuie sa coboare singur vreo 2 cm, mi-a explicat drul ca a tras de el la maximum, dar ca sunt niste vase de sange acolo si nu le poti forta ca se rup...Vom merge anual la control, pana la 7 ani, sa urmarim coborarea totala. Cand mi l-au adus de la operatie, abia trezit din anestezie avea un plans...eu nici nu m-am dus, ca ziceam ca nu e el, ca el nu plange asa..ragusise, mititelul..Ajunsi la reanimare mi l-au pus pe picioare, pe perna si asa l-am tinut aproape tot timpul, pana seara si, cum se trezea un pic, il leganam la loc si adormea..mai plangea in somn, dar il leganam usor si adormea la loc..intr-un fel, am avut noroc ca ii place leganat pe picioare, ca mai era un baietel operat de fimoza, care adormea numai in patul lui, cu ursuletul lui,neleganat.. si a plans foarte tare si foarte mult timp pana sa adoarma, ca ii uitasera si ursul acasa si leganat nu vroia..
Spre seara s-a trezit, a baut apa, a mancat o banana, l-am mai tinut treaz vreo 2 ore ca sa doarma noaptea,dar numai in brate sau la orizontala, in pat, ne-a vizitat tati(singura bucurie din ziua respectiva pt Alexutu, atunci a si ras cu el), a baut lapticul si ne-am culcat...mai mult el, ca eu mai mult l-am pazit..nu a dormit f bine, nici nu ma asteptam, de fapt, in nicio noapte nu a dormit bine, ca doar nici acasa nu doarme...
Miercuri dimineata a fost in picioare, foarte vesel, foarte el, asa cum venise la spital, energic si pus pe joaca si pe cercetare..eu nu prea il lasam,dar medicul mi-a zis sa-l las sa faca ce vrea. Ziua era cel mai vesel, dar noptile plangea..se uda pansamentul de pisu si il ustura... doarme pe burta si se uda f repede...ziua il controlam eu des si nu avea timp sa stea ud ca mergeam cu el la pansat imediat, dar noaptea era o problema, pana cand observam eu..
Vineri am venit acasa, azi am fost la pansat. si maine. apoi luni ii soate firele de jos si joi pe cele de sus..
Ii multumesc lui Dumnezeu ca am trecut si peste asta si ca am ajuns din nou acasa!
Numai ca, sa nu venim cu mana goala de la spital, am adus cu noi si o tuse...noaptea tuseste si plange, abia doarme..
Acasa e vioi, ne mai "certam" cand trebuie sa schimbam pampersul si implicit pansamentul, dar nu plange ca in spital..

Bebelusi, multa sanatate si putere sa treceti peste toate!
Cristi, felicitari din suflet! I-ai spus lui Carol de bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

s-a trimis gresit prima parte,nu inteleg de ce...ca eu tot scriam la mesaj..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Micola, ma bucur ca sunteti bine, m-a emotionat f tare mesajul tau, am simtit ca traiesc parte din ce spuneai tu acolo avand in vedere si experienta noastra din spital, macar noi nu am suferit o operatie. Sunteti puternici si tu si Alexutu, el este un mare curajos si totul o sa fie bine pana la final! Recuperare usoara sa aibe, dragul de el si sa uite repede aceasta experienta. Si fireste ca nicaieri nu-i mai bine ca acasa. Va pup cu drag.

de baietel nazdravan (09.02.2009)


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

mICOLA MA BUCUR MULT CA SUNTETI BINE, AM ASTEPTAT VESTI CU SUFLETUL LA GURA. iMI PAre rau pentru tuse, si noi ne luptam cu ea, in special eu

Mai fetelor eu l-as fi intrebat pe medic daca as fi stiut ca e ceva in neregula cu operatia mea dar nu am stiut, am crezut ca si ale voastre sunt la fel. O sa il intreb in 15 cand ma duc

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si samburel mic de 29 saptamani



"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Cristi, felicitari ptr sarcina. Ce de bebei vin iara in grup!
Micola, ma bucur ca ati trecut cu bine peste operatie, recuperarea e intotdeauna mai grea, dar toate trec. Sper sa treceti si peste tuse. Si Victor a inceput sa tuseasca si i-am dat sirop de la plafar cu ceva ridiche neagra si i-a trecut aproape de tot. Si miere cu lamaie, tare ii mai place.
Bebelusi, insanatosire grabnica lui Mircea, stiu ce greu e cu barbat in ghips, al meu si-a gasit sa-si luxeze piciorul cu cateva ore inainte sa-l nasc pe Victor, de ne-au luat aia la maternitate pe amandoi in scaune cu rotile, ca nici unul nu putea sa mearga. Sora ta nu te poate ajuta?
Anuc,mult curaj iti doresc. Nu e usor sa te duci la cezariana daca ti-ai propus nastere naturala, dar in final tot sanatatea copilului e mai importanta.
Fetelor, am o intrebare. Voi cum faceti cu periatul dintilor? Ii fortati pe copii daca nu le place sau ii lasati sa se joace cu peria? Al meu se joaca cu ea, dar cand e de periat fuge si trebuie sa-i desclestez dintii cu forta. E cam nasol, dar mi-e frica de dentist...
In alta ordine de idei, are cineva o reteta buna de cremes? a fost ziua sotului si i-am gatit o gramada, am avut party dupa party, dar nu i-am facut nici un tort...am zis ca-i fac mai incolo, si m-a prins pofta de cremes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, o rugaminte umanitara am la voi:

Raluca Trusculescu (Neli_ra) este unul dintre cazurile de pe blogul meu (Neli), mamica de fetita si graviduta iar. Este in scaun cu rotile, dupa un accident rutier, acum a fost propusa pentru ajutor, insa are nevoie de voturi.

http://www.incluziune.activewatch.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=37&Itemid=36

Derulati in jos pe pagina, pana la Raluca Trusculescu, si apasati Voteaza.

Multumesc!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Am citit vestile...

micola, bine ca s-a terminat totul si sunteti OK!

cristi, felicitari! Sa fie cu noroc de data asta!

bebelusi, tre' sa se sparga ghinionul cumva! Pupici!

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Pantofiori de vanzare - noi, frumosi!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Micola imi pare tare bine ca ati trecut peste experienta asta si ca a reusit operatia! M-am gandit la tine, mai ales ca stiu ce stres este cu anestezia si restul.


Letitita, am vazut pozele cu David, este un scump si jumatate, cum isi imbratiseaza soricelul (e soricel nu?). Ce de par are!, bretonul arata f bine sa stii:))

Crisspoliss, Aidan a avut o perioada in care l-am spalat cu forta. I-am zis ca e alegerea lui, calea usoara sau aia grea. a durat vreo 2 saptamani pana si-a dat seama ca nu are sens sa se impotriveasca si inca vreo doua pana cand a inceput sa ii placa, acum imi cere el sa il spal, ii dau si lui o periuta (si chiar se freaca f bine pe dinti, i-am luat periuta electrica cu thomas the engine si se spala el singur, iar dupa aceea il frec eu pe masele din spate cu o periuta obisnuita). Chiar ii iese o maseluta acum, mai are doua si gata, dentitia completa. Saptamana viitoare ii fac si programare la dentist, sa vedem cum sta.

Cum procedam cand il spalam cu forta, ma asezam in spatele lui si cu o mana ii apucam de coltul gurii si ii tineam cumva capul fix si cu cealalta ii periam dintii. e cam traumatizant, dar am strans din dinti si am insistat la sfatul dentistului.

Am o prietenea a carei fetita (are trei ani acum) are deja 4 carii si trebuiesc tratate neaparat, o sa trebuiasca sa o adoarma cu gaz, plus ca o costa enorm, nu au nici dental insurance. Ea nu prea a spalat-o pe dinti si in plus fetita a baut lapte noaptea pana aproape ani.

Nu vreau sa ajung aici!

Mi-a fost teama sa nu dezvolte vreo aversiune dat fiind faptul ca l-am spalat cu forta, dar am avut noroc, acum isi perie si limbuta singur, m-a vazut pe mine:))

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput