Ghiocei de martie-aprilie 2009 *** 273 ***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns curea spune:

Seara buna dragelor nu am recuperat ce ati scris in ultimele 2 zile dar am intrat sa va anunt ca azi am fost in cora si au lansat colectia de jucarii sunt superbe pt sarbatori. Revin mai tarziu.
Va pup

http://family.webshots.com/album/578687175WgUzWF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Mai, ceva nu e in regula cu mine, m-am dilit, m-am senilizat sau am trait ceva viatza anterioara?! Ca eu atat pe Benone cat si pe "Teta" i-am mai vazut, cu sigurantza, nu le-as fi putut uita moacele! Sabian, cand gati cu ucenica, te rog sa-mi spui: asa-i ca nu-s nebuna, asa-i ca i-ai mai postat candva, in trecutul mai mult sau mai putin indepartat?!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata


Imi pare rau, esti nebuna

Glumesc: mai demult, albumele mele erau publice, asa ca, atunci cand oi fi dat un link cu Gulia, ai aruncat tu privirea si pe la copiii cu blana!

Mada, acolo sunt doar cativa dintre "copilasi", ca matze am avut de cand ma stiu. Acum nu mai am, ca prea au avut o soarta tragica ultimele dintre ele

Pe primul meu caine il chema Burcush, era al unor vecini ( ei i-au pus si numele!), dar ma iubea mai mult pe mine si i-a parasit. Ma ducea si ma lua de la scoala, toti copiii il cunosteau.

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

DE dim ma pusesem voiniceste la scris si am ramas fara baterie...

Simply - ma facusi sa caut un calendar lunar si abia pe 21 e luna plina, dar scotocind dupa el am dat si pe asta http://www.gerbeaud.com/jardin/calendrier/calendrier-lunaire.php care m-a distrat teribil: cum sa-ti planifici trebile in gradin in funstie de luna. Sunt si zile in care se recomanda sa stai degeaba.
Sper ca Luca sa nu aiba nimic...Bine c-ai reusit sa-i convingi sa va dea analize-asta-i lucru marea&@

Anaan-mi-ar placea mie sa sporovaim despre Deda, dar amintirile mele de acolo sunt din alea tip "Nica"...cum m-am dus la raul din spatele gradinii lui "tanti" singurica si dupa ce am inghetat in apa bine in chilotei(rau de munte, na) m-am imbracat. nu-mi venea sa ma duc in casa si tot priveam de pe o piatra cu jind la apa de la picioare, asa ca m-am lasat sa alunec usurel pana m-am trezit...ghici? inapoi in apacu haine cu tot...numa ca socoteala n-a fost buna ca tot gheata era apa, etc...dar ce-am mai fost rasfatata si oblojita apoi. Duca cum vezi, io am facut cercetare stiintifica serioasa acolo-glumesc, dar tare mi-ar mai placea niste poze cand o sa ajungi in zona.

Fetelor, eu as fi nitel precauta cu aromoterapia asta ca nu se stie cand poate aparea o alergie...Nimeni nu zice sa nu incercati, dar eu prima oara cu esenta/uleiul X as face un test ziua ca in caz de "ceva" sa putem merge repede la dr.
Cauzele tusei seci pot fi diverse si poate fi chiar mai periculoasa decat una grasa.
M-am bagat in vorba, fiindca am avut o experienta destul de aiurea cu Alex cand avea 1 an si 2 luni...Tusea sec destul de enervant, dar in rest nu avea alt simptom.eu nu-s panicoasa de felul meu si in mod normal nu m-as fi dus la dr, dar cum era vineri am zis ca nu strica o vizita ca nu aveam chef de complicatii in we...De fapt, Alex avea o criza de astm infantil (dr baga sub denumirea asta generica toate pb de genul asta la copii)si cum Ventoline n-a functionat am sfarsit la spital tot we respectiv...Se pare ca e, de fapt, nu e un astm "pe bune" ci o alergie la un polen ca-l apuca numai in martie-apr (i-am facut si teste, dar n-au fost concludente), iar anul astachiar nu a mai avut nimic in per respectiva.
In sf, m-am lungit si sper ca nu am scris ceva aiurea din punct de vedere medical (Mada, corectezi tu daca e cazul)... Eu am vrut doar sa trag un semnal de alarma cu tusea asta seaca ca pentru mine ala a fost primul soc cu "copilu"...

Revin ca tr musai schimbat scutecul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Bravo Anaan, sa dai lectii si de arta culinara, nu numai de... (ce predai?)

Ilinca, vreaaau si eu reteta la "lapte de pasare"

Monnvas, nici Ianis nu prea mananca la pranz... Cred ca depinde si de mancare, preferatele sunt pulpe la cuptor+piure de cartofi, macaroane cu branza, ardei umpluti, ciorbe; dar nu pot sa-l hranesc numai cu paste, trebuie sa manance si spanac/broccoli (bjork! dupa parerea lui), azi din peste la cuptor+legume a gustat doar cateva lingurite. Ciudat e ca aceeasi mancare (salata cu ou fiert) a avut mai mult succes seara decat la pranz Cred ca se plictiseste, de fapt, sa baloteze cu furculita si sa mestece, seara in schimb e mai multa activitate/galagie si nu se concentreaza doar pe mancare.

Cu desenele inca n-are treaba, de fapt nici eu nu l-am deprins cu TV/calculator, pentru ca citisem undeva ca pana la 2 ani TV este interzis (de preferat sa-i citesti carti), iar dupa 2 ani desene animate non-violente potrivite varstei lui in reprize de 15 min (cam atat ii capteaza ceva atentia) max 1 ora/zi. Ii mai pica telecomanda in mana si da la Cartoon/Animal Planet, dar nu se uita, doar ca sa se mai bage si el in seama




Elena, fericita de Ianis Cezar (04.04.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ela, laptele l-am facut conform retetei de aici:
http://www.gustos.ro/retete-culinare/spume-si-creme-dulci/lapte-de-pasare-cu-vanilie.html cu precizarea ca mie nu mi s-a ingrosat maglavaisu' (cica-l tii la baine-marie pana se ingroasha, haha).
Si eu eram mare si tare ca n-o s-o las pe Sophiphi nici la TV nici la calc, ca-si strica ochii, isi zdruncina creierasul etc. Nici n-am adus-o in preajma calcului pana pe la vreo 7-8 luni cand i-am pus un baby einstein si a fost fascinata, iar eu ma uitam la ea ca la desene animate, ca nu-mi inchipuiam ca un bebe poate fi captivat de asa ceva (dar stiu aia cu baby einstein ce fac). In fine, acum v-am zis ca e mare fan Tom si Jerry; care 15 minute, ca ea se uita la cate un volum intreg, stie dinainte ce urmeaza, are cate un gest pentru fiecare episod si mai nou ne pune si pe noi sa facem (are o scena unde i se pare ei ca trebuie sa faca cu mana, desi nimeni nu face gestul ala; ei, la faza aia face "tai-tai" si verifica daca facem si noi, trebuie sa fluturam mana ca prostii, ca altfel e bai). Nu ma pot pune impotriva ei, da, o fi nociv, nu intentionez s-o las cu ochii-n ecran cu orele, iesim la plimbare, ne jucam, dar cateodata pur si simplu imi cere, nu vrea nimic altceva decat Tom si Jerry, n-o pot momi cu nimic altceva. Si cand o vad ce incantata e cand ii pun, ce freamata toata, ce transpusa e...cum sa nu cedez?
Anaan, clar, m-am uitat eu in toate albumele, ca asa fac de obicei, cand da cineva link la un album eu ma holbez la toate. Tin minte perfect animalutele (chiar n-oi fi comentat de ele? is sigura ca ba da!) si titlul albumului mi-l amintesc acum.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:

Simonapro, La multi ani mamei tale! Sa iti traiasca si sa te bucuri de ea. L-am admirat si noi pe ginerelul meu cel harnicut. Asa trebuie cuscro invata copilul sa calce haine. La-am admirat si pe Sebi cel smecheras . Pupam pe Lucian sa ii treaca.

Pisik, multa sanatate!

Simplyana, bine ca Luca nu are nimic. Cred ca nici analizele nu ii vor iesi rele. Eu nu stiu ce sa zic cu infectia urinara, am o amica care si-a facut un control de rutina, i-au iesit leucocite multe in urina dupa care si-a facut urocultura si bineanteles i-a iesit infectie urinara dar ea nu avea niciun simptom.

Anamariame, sa stii ca mama mea a avut probleme cu alegria din cauza unei camere umede (una dintre camere era pe colt, la parter si nu prea batea soarele) ea sustine ca de acolo i s-a declansat alergia si din cauza bibliotecii lui taica-meu care are carti vechi, vechi.

Olga, cum e David, mai tuseste? Am auzit ca si Plantusin e f bun pt tuse. Acum ... mai stiu si eu. Eu numai Eurespal i-am dat.

Anaan, ce de animalute ai tu pe acolo!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditapop spune:

Chiar nu va plac pozele noastre? Nici una?

VOTATI, VA ROG, adi-1 adi-2 MULTUMIM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.Anamariame, nu e teatru de papushi, e teatru cu actori costumati, am zis ca huzband a fost un vajnic iepure de mare succes, s-au distrat bine pruncii pe seama luimami de Sophia-Diana (Sophiphi)17 luniManole foreverSovata
Eu intelesesem de la inceput ca nu e teatru de papusi, dar m-am exprimat eu gresit. La teatru de papusi intentionam eu sa o duc pe Eva. In timp ce scriam mi-am dat seama ca nu ma exprim cum trebuie, dar mi-a fost lene sa mai modific Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!

Am venit din plimbarile noastre, am fost la clatite (romanesti nu asa deosebite ca ale Anei si ne-am jucat cu Tudu, prietenul Adei cu care incredibil dar nu s-a certat pe jucarii decat f putin de data asta

Monnvas si Alexandra vrea lapte destul de mult in perioada asta adica dimineata si la pranz mananca ok cu mama cum apar eu in zona isi aminteste ca am ceva bun bun cum zice ea
Cu desenele inca nu e pasionata , cere sa-i pun dene si sa-i aduc ulgi ca sa stea si ea la tv dar se plictiseste repede, totusi daca sunt cele cu Thomas sta putin mai mult

Excursionistele vesele anunt dezumflarea contului meu prin transferul catre turcu'

Cred ca ma retrag la ca maine e ziua mea favorita !!)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Aditapop, dar eu am votat pozele tale, nu apare votul meu in lista? Multumesc fetelor pentru sfaturi, sa stiti ca si eu banuiesc o alergie, de altfel am inceput sa ii dau Zyrtec de azi, sa vedem ce-o mai fi. Nu a mai tusit deloc in seara asta, acum doarme foarte linistit. Sper sa fie bine, caci nu mai am energie si optimism in mine sa mai suport o viroza/raceala/bronsita sau orice altceva pana la anu'!Ilinca, Eva nu e atrasa deloc nici de Baby Einstein, nici de Tom si Jerry. Ea se uita doar la filmuletele de pe youtube cu Pim si Pimba, rareori Egg birds si Il gatto. Cat de diferiti pot fi copiii!Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput