Dovleceii cresc cu spor! (sept-oct 2009) cap 2

Dovleceii cresc cu spor! (sept-oct 2009) cap 2 | Autor: Dovlecimia

Link direct la acest mesaj


Dovleceii de septembrie-ocrombrie 2009 au crescut,s-au transformat din bebelusi in copilasi zglobii,se joaca ,mananca si canta,intr-un cuvant: CRESC.
Dupa o odisee de 233 de capitole in care s-a vorbit despre orice,s-a pregatit terenul pentru nastere,pentru inceperea unei vieti noi -de mamica,a urmat un an frumos,plin de impliniri,cu bune si cu rele,cu incercari,intalniri ,alaptare,schimb de retete si petreceri virtuale,desfasurat pe 204 capitole,pline de suflet ,de zambete ,de chiote de copil.

Dovlecei din toata lumea,va asteptam ,lista e deschisa!

Capitole: cap.1


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rugaciune pentru copilasii de pretutindeni

Inger, ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Si-n tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dovleceii si mamicile lor
Dovlecei de august

20 august – Stefan de Raluca_u (DN 13.06.1981) + surioara Adina Andreea (12.11.2006)
29 august – Ebru "Ursulica" Fatima de selen80 (DN 24.10.1980)
31 august- Amalia Maria de crocodana(DN:30.03.1979)

Dovlecei de septembrie

01 septembrie – Theodora Ioana de doris_79 (16.04.1979) + fratior Andrei Gabriel(23.07.2003)
08 septembrie – Maria de Roxxy80 (DN 01.08.1980) + fratior Matei(29.01.2007)
12 septembrie - Darius Alexandru de daciana.ilie (DN:09.09.1971)
13 septembrie – Stefania "luta"Gabriela de iuliapapusa (DN 04.02.1988)
14 septembrie – Carol Ioan de Ioanna81 (DN 31.01.1981)
16 septembrie – Ioana Maria Alexandra de Danuta1979 (DN 02.11.1979)
17 semptembrie – Sophie Amelie de andraiulia (DN 10.07.1987)
19 septembrie- Ana Banana si mai nou "Macaroana"de NelaM(DN:18.09.1976)
22 septembrie – Alexandru "Praslea"Aurelian de crissbebe (DN 25.12.1983)
23 septembrie - Bogdan de pietricel si surioara Carmen (23.06.2002)

Dovlecei de octombrie
01 octombrie – Paul"ica fara frica" Iulian de Lali_mete (DN 13.08.1986)
02 octombrie – Loris "L" Stefan de Kemsy (Gianina Monalisa ) (DN 21.11.1980)
04 octombrie – Rares Costin de x_ggg ( Catalina) (DN 14.02.1982)
14 octombrie – Mihai Dragos de laura78nico (DN 30.10.1978) + surioara Ramona Cristiana (20.03.2007)
16 octombrie – Rares Andrei de monikus (DN 25.06.1983)
21 octombrie – Mattia Gabriel de danangie (DN 08.02.1977) si fratior Alessio Michele (07.06.2008)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

mail comun : dovleceinoi2009@yahoo.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Formula magica de ascuns linkul : [ url =" linkul catre pagina dorita " ] denumire dorita [ / u rl ] fara spatii.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cum se schimba capitolul

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi capitolul curent la prima pagina, la primul mesaj, cel cu linkurile la capitolele vechi
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza raspuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou', buton care e jos in stanga paginii
5. Din fereastra de Edit deschisa copiezi titlul capitolului in noul subiect, schimbandu-i numarul astfel incat sa fie in ordine
6. Dai ctrl+A (select all) la body-ul mesajului, apoi ctrl+C (copy) si ctrl+V (paste) in fereastra cu capitol nou.
7. Dai 'Creeaza subiect nou'
8. Copiezi linkul noului capitol pe care il gasesti sus in bara de Address
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam). Asta este practic invitatia catre noul capitol, incluzand linkul acestuia.
10. Te loghezi inapoi cu userul tau si gata !!! Capitolul nou este facut.

Pentru a modifica ceva in prima pagina (de exemplu adaugarea unor noi fete), cu Edit mesaj se adauga in listuta datele noi in exact acelasi format ca la celelate fete.
_____________________________________________________________________

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dovlecei nastrusnici de septembrie-cotombrie 2009

Dovlecei nastrusnici de septembrie-cotombrie 2009

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna

Multumesc de ajutor moderatorului.


Sa avem un capitol plin de vesti bune si copilasi sanatosi.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009)
Copiii sunt singura bogatie terestra pe care o putem lua cu noi in cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Felicitari, Monikus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Multumim pt. capitol Monikus.

Noi am fost vreo ora jumate prin parc si a fost tare fain si calc. Au pus astia in Cismigiu si o zona cu aparate fitness pt. adulti, super tare. Super ideea. N-am mai vazut in nici un parc. Asa ca ne-am facut de cap .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

yuhuuuuuuuu bravo Monikus



Ioana mama lui Carol Ioan Trazbβtii

Am facut, probabil, ceva deosebit candva ca sa merit un fiu ca tine!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=14" target="_blank"> Carol participa la concurs cu foto io-1 si io-2. Va multumim ca ne votati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Bineinteles ca a trebuit sa o sun pe Lali ca ma impotmolisem.

Fug sa culc copilul ca a stat sa fac capitol nou.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009)
Copiii sunt singura bogatie terestra pe care o putem lua cu noi in cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuta1979

Multumim pt. capitol Monikus.

Noi am fost vreo ora jumate prin parc si a fost tare fain si calc. Au pus astia in Cismigiu si o zona cu aparate fitness pt. adulti, super tare. Super ideea. N-am mai vazut in nici un parc. Asa ca ne-am facut de cap .

Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)





Danuta daca e frumos, si eu asa sper, venim in Cismigiu sambata sau duminica in jur de ora 10.30-11.00. Eu as vrea sa ne vedem asa ca zi-mi tu daca ai putea in una din zile.

Cine mai vrea sa ne vedem acolo sa imi lase nr de tel pe PM si ne auzim la un tel sa stabilim locul.

AAA si zona din aia cu aparate de fitness gasesti in Herastrau. Ne-am prostit si noi vara asta pe acolo un pic. Nu mai tin minte daca si in Moghioros. Acolo sigur am vazut leagane si balansoare.

Pe afara am fost si noi 2 ore. Tare frumos a fost. A si dormit aproape 1 ora, ne-am dat in leagane, ne-am catarat pe banci si pe garduri. Bine, eu tot zic ne-am... dar de fapt Rares a facut toate astea si ma-sa il pazea.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009)
Copiii sunt singura bogatie terestra pe care o putem lua cu noi in cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Monikus, abia astept sa ne vedem. Sincer, duminica ar fi mult mai bine deoarece sambata deja am programate niste treburi si niste drumuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danuta1979

Monikus, abia astept sa ne vedem. Sincer, duminica ar fi mult mai bine deoarece sambata deja am programate niste treburi si niste drumuri.


Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)





Atunci daca nu ploua sigur venim duminica. Rares are intalnire cu Ioana.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009)
Copiii sunt singura bogatie terestra pe care o putem lua cu noi in cer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monikus

Citat:
citat din mesajul lui Danuta1979

Monikus, abia astept sa ne vedem. Sincer, duminica ar fi mult mai bine deoarece sambata deja am programate niste treburi si niste drumuri.





Atunci daca nu ploua sigur venim duminica. Rares are intalnire cu Ioana.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009)
Copiii sunt singura bogatie terestra pe care o putem lua cu noi in cer.


Da, pustii au intalnire. Poti sa-i spui Alexandra, noi asa o strigam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Daciana ti-am trimis invitatie pr facebook ca sa ne vezi mai des.

Danuta acum am vazut ca mergi la coafor. Sa iti fie bine. Sper sa te mai recunosc duminica. Uite acum citesc si de invitatia de azi dar chiar nu am cum sa ajung. Ar trebui sa iau autobuzul 336 si sa merg cu el aproape de la un capat la celalalt asa ca....sorry dar nope. Duminica insa ne scoate tati cu masina si o sa fie ok.

Ioana mama, eu tre sa imi iau notite cu cata mancare faci tu. Ia sa ii fac si eu maine niste dovlecei la cuptor lu' fi-miu.

Criss dar tu ai un mancau in toata regula acolo. Al meu cred ca mananca cam pe jumatate sau chiar mai putin decat al tau. Poate sa se ia de mana cu Andrei al Irinei. Sper sa nu te supere asemanarea.

Cat despre laptele de vaca, eu am incercat sa-i dau atunci cand l-am trecut pe Milumil lapte de vaca Dorna bio. Ei bine, a luat 2 guri si apoi nu a vrut sa mai puna gura pe el. In concluzie am esuat lamentabil. Poate ca o sa mai incerc totusi.

Pietricel sa stii ca al meu mananca numai pasat tare. Intradevar si eu imi fac griji dar decat sa nu manance, am decis ca mai bine ii pasez si la un moment dat va renunta el si la obiceiul asta. Acum ca sa fac haz de necaz, as zice la o sa duc la gradi un blender cadou cand il voi duce pe Rares ca sa ii poata pasa si acolo. Acum serios vorbind, sunt sigura ca pana la 2 ani o sa se obisnuiasca si cu maruntit doar ca nu chiar acum asa cum imi doresc eu, si fiecare mamica. Te sa iti mai treaca panica un pic.

Catalina si al tau papa foarte bine si arata foarte bine pt cele 13 luni.

Si al meu mananca biscuitei si pufuleti si covrigei daca ii dau doar ca mancarea nepasata bine ii sta in gat

Deocamdata atat am reusit sa recuperez. Ne mai auzim pe seara sper ca acum aveti unde scrie

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009)
Copiii sunt singura bogatie terestra pe care o putem lua cu noi in cer.

Mergi la inceput