Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Raul doarme bine noaptea. Se trezeste doar o data sa manance, si apoi il pun in patut unde adoarme in maxim 5 minute. Dar am observat ca noaptea si seara mananca mai bine, papa tot din sticluta...poate si pt ca se trezeste la 5, 6 ore. Dar ziua plange la 4 ore, ii dau si nu mananca mai mult de 120 ml
Eu ma tot chinui sa beau 2 l de apa pe zi...e tare greu
Mergem si noi azi la pediatru, sa vedem cum mai stam...
Eladea, frumoasa masina v-ati luat!! Mie imi place mult. Sa o folositi sanatosi!
Belufetele ce iti fac? Intra mai des sa pove cu noi
Rodyka cum mai esti cu maseaua? Te lasa una si te ia acum degetel de la picior...
La multi pt cele 2 Sara si Bianca!!


Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
poze
poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

neata si de la noi

Intr-un final am reusit sa recuperez ultimele 2 capitole.

Multumim de urari.

Cand va aud cum va chinuie delfinasii! Rebeca e tare cuminte comparativ cu ai vostrii. E adevarat ca am facut compromisuri, adica i-am introdus LP la mesele 3,4,5 - intai LM cat e apoi completare LP. De cand am facut asta suntem amandoua mult mai linistite, toata ziua rade si se joaca. Pe zi nu manca mai mult de 250ml de LP, dar sa stiti ca atunci cand e satula e tare fericita. Noapte avem o singura trezire de papa pe la 4-5. Sincer nu stiu daca merita sa iti sacrifici sanatatea fizica si mentala doar pentru a hrani bebele doar cu LM, mai ales ca majoritatea se apropie de 4 luni.

crispro, parerea mea e ca trebuie sa iei decizia care ti se potriveste tie, nu care ti-o sugereaza altii. Sa iti spun ceva: cand Rebe refuza sanul la fel mi-au spus - fara LP, fara bibe - si am avut 4 zile si nopti albe, urlete si agitatie. Am sfarsit prin a avea si mai putin lapte dacat inainte si un copil flamand. Si am lasat-o sa isi faca nervii, cand accepta sanul papa cu placere. Cand nu, muls si dat asa. E mai greu, dar merita. Acum accepta sanul aproape la fiecare masa - seara mai face nazuri.

dragaica, 200 ml din fiecare san. uau! Niciodata nu am avut asa productie. Bravo!

btz_ovi, ma intrebai de socrii! @#%$##$%@@@ Cand o sa apuc o sa va spun ce ne-au facut cu botezul!

Maine dimineata mergem si noi la vaccin. Ma asteapta o zi grea - nici la cel de 2 luni nu a reactionat prea bine.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010

Are mami fata frumoasa cu 2 dintisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

LA MULTI ANI SI DIN PARTEA NOASTRA PENTRU FETITELE ZILEI:
SARA MARIA
BIANCA MARIA
SARA ELENA


am vb cu pediatra, cica e o viroza si trebuie sa continui cu sinupret, oscilo, apa de mare, ser (mai bine cald) si aspirat la nevoie.

si mi-a mai zis de colargol. e un preparat facut in farmacie, se amesteca cu ser in parti egale si se dau max 2 pic dim si seara. cica murdareste, asa ca mai bine se pune babetica.

si sa incep sa ii dau imunobaby, cate 3 ml de 2 ori pe zi

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

LA MULTI ANI SI DIN PARTEA NOASTRA PENTRU FETITELE ZILEI:
SARA MARIA
BIANCA MARIA
SARA ELENA

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010


La multi ani si de la noi!!! Sa fiti sanatoase, sa cresteti mari si cuminti! Asteptam tortulet!!!

Aelita, Adriana, asa e, tre sa vad cum fac... Incerc sa mai rezist un pic, vreo cateva zile macar...Tot sper ca isi revine piticul... Mi-e dor de o noapte cu o trezire, sa ma pun seara mai linistita in pat, langa sot... Ca acum, dupa ce adoarme piticul, ma arunc in pat direct la somn, si ma bucur de cele 2, maxim 3 ore legate- singurele, de altfel...

Racusor, of, viroza.. Sa se faca bine Andrei cat mai repede...

Giorgia, de la ce a facut Antonia febra? E racita?

Eladea, nu e greu cu combi deloc- io combi am si nu il schimb, imi place de numa... Eventual il schimb cu un minivan, ceva, sau un monster truck (ala chiar mi-ar place). E faina si masina sotului, super!
Atatea mai vroiam sa zic, dar am uitat, din nou... am aspirat un pic, mai curatat baile... si cam atat pt azi, ca nu mai am nervi... Maine sterg praful si fac bucataria... noroc ca nu gatesc... Apropo, ieri m-am enervat ca face piticu figuri la san, si am mancat usturoi, ca am zis ca oricum nu ii place lapticu meu... nici o treaba nu a avut... deci, mai repetam...

Acum doarme in patutul lui... sa vedem cat tine minunea... De obicei doarme cate o juma de ora in fisher, dar in patut sta si cate o ora... sa vedem... merg sa iau pranzul ca deja mi-e foame... Am mancat de dimi cereale cu lapte (apa de ploaie), si acum merg sa bag ciorbica de cartofi cu ciolan afumat (facuta de soacra)... Ar merge si o ceapa rosi batuta, dar ma abtin...

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Buna fetelor!

Multumesc pentru urari!
La Multi Ani Bianca, sa fii sanatoasa si fericita!
La fel si Sara Elena!

Eu nu prea am mai intrat decat pe sarite, sa vad ce mai faceti, dar de scris nu mai am timp, timpul pe care il am il ocup cu munca pentru birou, si intentionez sa ma duc si la servici cate 2 ore, intr-o pauza de alaptat.

Racusor de unde a luat Andrei viroza? Am citit cand a cazut de pe masuta, mititelul, bine ca si-a revenit!

Sara a avut controlul de 3 luni, este bine si doctorita e multumita de ea, i-a zambit tot timpul si doctorita ne-a intrebat de cateva ori daca plange vreodata pai cum sa nu planga!
Greutatea e un pic la limita, 4.80 kg, probabil uneori nu se satura la san dar a zis sa mai asteptam o luna sa vedem daca ii baga vreun supliment, pentru ca ea este bine, vioaie, fericita.

Micheleam admirat-o pe Bianca cum se joaca cu manuta, e grozava! Tu ai invatat-o, sa singura a inceput sa le atinga? Sara le loveste, dar nu le priveste cand le atinge, mai mult le nimereste



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

azi cred ca si-a revenit mititica mea... m-a tot chemat ea o vreme, daca a vazut ca nu apar si-a facut joaca cu plapuma... pana m-am dus la ea era pe spate, cu plapuma impinsa pe picioare... si cum mami intra in camera si zice "buna dimineata, isabela", inceteaza orice miscare o secunda, apoi incepe galopul cu viteza, strigate, chiuituri, rotirea capului sa ma gaseasca... e o dulce . ne-am tot jucat si acum ma gandesc daca sa-i dau san si apoi sa-i fac o lingurita de suc de portocale, sau sa-i dau intai suculet...

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

da, cris, cam asa e, cu cat cresc, cu atat e mai greu cu ei.
acum Stefan se plimba toata noaptea..doarme cateva ore la el in camera, apoi vine la noi.
dc eu plec din pat, ma simte si vine si el..in aceeasi camera cu micu nu poate dormi, ca se trezeste la fiecare scancet si nu adoarme bine, ca asta mic iar scheauna..
acum ma gandesc sa ma mut eu, sa dorm in birou, si de vine Stefan noaptea la mine, macar nu il mai trezeste asta mic. iar sotu...apoi nu se trezeste el la fiece scancet ;)

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)




Paula, vezi daca ne-au trebuit 2 copii... asta ca incurajare pt celelalte mamici...glumesc, mai...e ff 'usor' cu ei...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

TINA, mersi draguta de urare...saantate imi doresc cel mai mult, mai ales cu pb mea...mi-e si groaza cand va trebui sa raman cu amandoi acasa,....de ma apuca iar vreo criza...ma arunc de pe balcon...

PAULA, nu-ti inchipui ca e masina noua, nuuu....e mai veche ea, dar merge bine...si sotul o vrea pt plimbari la munte si pe drumuri nasoale...ca cica a ochit el cateva locuri superbe prin zona, pe unde nu poti merge decat cu masina de teren... asa ca in weekend am asigurata linsitea...el si cu Eric merg hai hui prin zona, la munte...

CRISPRO, da, stiu ca e mai bine combi, vad diferenta... aveam nevoie de o masina de fam acuma cu 2 copii...si parca nici asta n-ajunge intotdeauna... desi mie tare draga mi-a fost Alfa mea si am tinut la ea...na, o sa ma invat io si cu asta... de parcari mi-e frica...

RACUSOR iubita, auzeam ieri la stiri, ziceau ca a inceput periaoda virozelor... de Colargol am auzit inca de cand era Eric mic si racit iar eu cautam remedii... nu i-am dat pana la urma din acelasi motiv, ca pateaza...sanatate multa...trebuie sa ne imunizam si noi si bebeii de acum incolo...

aaaa.....azi noapte mi-am pus si eu tel langa mine, sa vad la ce ore papam noaptea...a papat la 22, 1, 5, 6.30, 8..... si cam asa in fiecare noapte... cu mici variatiuni...

RODI...uf mami...mi s-a ridicat parul pe mine cand citeam de unghia ta...valeuu....cred ca e f traumatizant....sa-ti treaca repede 'bibica' (cum zice Eric la buba)...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Rodyka cum mai esti cu maseaua? Te lasa una si te ia acum degetel de la picior...


daca nu ma mai plang, sunt bine! azi e ultima zi de tratament. ma tot gandeam ca, daca merg s-o rezolv pe asta si nu mi-o scoate, dureaza cam o luna pana ma tot programeaza sa-mi lucre la ea, si un car de bani... oare as mai putea rezista cu ea pana prin martie-aprilie sa fac in tara toate cate mi le-a adus sarcina asta?!

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

racusor, dragul de Andrei! sa treaca raceala...

eladea, nici nu vreau sa ma gandesc in ce situatie ai fost tu, singura cu Filip si cu dureri... ca la mine era doar o masea si-mi venea sa urlu in strada!

ilinca, vazut pozele de dimineata

eladea, ce m-ai distrat ca ti-ai luat tel cu tine sa vezi ora. si eu il puneam sub perna si dimineata il gaseam pe sub pat sau pe sub mine... asa ca i-am spus sotului sa-mi puna proiectia orei pe tavan deasupra mea, de la radio al lui cu ceas . asa, si cand deschid un ochi, vad cat e ceasul si ma intorc pe partea cealalta

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput