Albinute & bondari de mar-apr '07 (151)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

Rugaciunile noastre pentru Alexandru si pentru medicii care il au in grija!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Tzuna, am inteles.....asta care o faci tu, o fac si eu, dar ii zic varza scazuta, normala. Aia de ii zic calita, e din varza murata stoarsa, eventual tinuta la desarat in apa, taiata marunt si calita in ulei mai multicel decat la prima si o las asa pe foc pana scade. Mai pun cate o picatura de apa din cand in cand, daca nu s-a inmuiat suficient varza. Ca sa nu fie prea greoie mai fierb paste, de obicei spirale, si amestec cu varza calita. Dupa plac se poate pune boia dulce sau iute si piper.

fitzoasele mamei Caterina 22.03.2007 si Andra 20.11.1995

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

ziua buna....

un gand bun pt Alexandru.


Laina, scoate dom'le fata afara, mergeti la plimbare, ocoliti copiii ca ei sunt sursa virusurilor si aerisiti-va. si tuuuuu... ce esti asa prapastioasa...(ma rog nici nu stiu intregul tablou)...ia gandeste-te cum e pt parintii care tre sa isi opereze copiii la inima de ex....sau cine stie ce grozavii.
Antonia o sa fie bine si o sa treaca rpd peste. Ai grija ca psihicul tau influenteaza f mult copila si felul in care e ea.


Ela sanatate si voua!

Tzuna, intrebai de bronhovaxom printre altele. rares ia toamna asta, chiar e in timpul curei acum. Inafara de pneumonia micuta de la sf lu sept nu s-a mai intamplat nimic....a trecut o luna fara raceli....la noi e eveniment. Nush daca e de la el sau faptul ca e al 2-lea an la gradi.... chestia e ca a rezistat.


curcanul....io il tratez ca si pe pui...doar e un pui mai mare si mai ingamfat, nu?!


noi aproximativ in grafic, rares la gradi, horic a plans vo cateva seri, inca nu stiu motivul exact...banuiesc niste dinti...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

gabi, ne rugam si noi ptr nepotul tau, sa si revina.
tine ne la curent cu ce se intampla, te rog.
am o prietena a carei fetita a suferit anul trecut cumplit, i s au dat 5% sanse de supravietuire si traieste sanatoasa.
doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

biky, mama baga la cuptor varza calita, si i pune si carne de porc.
eu nu fac, asa ca nu stiu reteta, dar de cuptor stiu la sigur ca asa i.

am luat un amestec de ciuperci crude, nici nu stiu cum se numesc toate, ca noi nu am consumat decat champignion, doar astea s comune la noi.
aveti vreo idee ce pot face cu ele, ca mi a placut mult cum arata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

pisik - si eu am luat, dar la noi se numesc ciuperci de padure, cred ca de astea sunt....le prepari la fel ca orice ciuperci dar sa le fierbi in prealabil in apa cu sare de vreo 10 minute. Calesti ceapa in ulei, pui ciupercile taiate (eventual si gogosar, ardei, morcov daca vrei sa fie ca o tocanita). Se fierbe vreo 15-20 min dupa care se adauga rosii, piper, eventual usturoi. Daca nu pui legume, poti sa le faci si ciulama punand la final smantana.

fitzoasele mamei Caterina 22.03.2007 si Andra 20.11.1995

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

Multumesc, fetelor, pentru incurajari!

Acum revin cu explicatii: nu, nu sunt ingrijorata in legatura cu operatia, si nu, nu imi plangeam de mila singura. Pur si simplu a fost un mesaj in care mi-am deschis o parte din suflet si mi-am permis sa nu mai tin totul in mine si sa nu mai maschez totul. Daca a parut ca sunt prapastioasa, va asigur ca nu este cazul. Dincolo de usoara si normala, cred eu, grija a parintelui pentru orice interventie asupra copilului sau, totul este ok.

Acel mesaj a fost generat din oboseala, din faptul ca nu sunt obisnuita sa fiu atat de mult singura, sotul meu nu a fost niciodata plecat doua saptamani incheiate. In altcineva nu prea am sprijin, si mi-am permis sa ma descarc aici. Sorry.

Nu o scot afara acum pentru ca bate un vant foarte rece, mi-e rece si mie daca ies numai sa duc gunoiul. Abia de zilele urmatoare s-a anuntat o incalzire...numai bine cand trebuie sa plecam.

pup stupul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

biky, sar'mana. nu vreau ciulama, cealalta reteta e perfecta.

azi i am povestit nanei de serbarea copiilor de la gradinita de mos craciun, nu cred c a inteles mare lucru. cine se ndura sa ne puna un filmulet de a nul trecut, sa i pot arata ce inseamna? gradinarii de anul trecut, se ofera careva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

BIKY- in cazul asta varza calita ca a ta nu fac niciodata si mi s-ar parea f greoaie.

pisikuta- ce ciuperci? De alea din padure? Si mie imi place cum arata dar nu ma risc desi eu copil fiind mergeam la cules ciuperci si ghebe cu ai mei si mancam cu mare pofta.
Te pot ajuta cu poze de la serbarea de mos dar filmulet nu am din cauza gripei porcine- noi parintii nu am fost deloc prezenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzuna

BIKY- in cazul asta varza calita ca a ta nu fac niciodata si mi s-ar parea f greoaie.

pisikuta- ce ciuperci? De alea din padure? Si mie imi place cum arata dar nu ma risc desi eu copil fiind mergeam la cules ciuperci si ghebe cu ai mei si mancam cu mare pofta.
Te pot ajuta cu poze de la serbarea de mos dar filmulet nu am din cauza gripei porcine- noi parintii nu am fost deloc prezenti.



nu stiu ce sint, le am luat ambalate din carrefour. e un amestec, dar sint in el niste ciuperci pe care le mananc lamunte, predeal, brasov, pe acolo, murate. pe astea le am recunoscut dupa forma, doar. amestecul e proaspat si de asta nu mi e teama.
multumesc ptr oferta de poze, e bine si asa, cum sa nu!


Mergi la inceput