Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

wow ce progrese Ioana in timp asa de scurt
vreau sa ma alatur si eu gastii blw, mai ales ca Matei inca nu a primit nimic altceva dar am unele neclaritati
cate mese de legume/fructe se dau pe zi? una, doua? cate vrem?
marul copt se decojeste, dar se scot si semintele nu?
vad ca le dati brocoli, am citit ca e dupa 6 luni dar in multe alte recomandari e peste 7, fetele voastre au peste 7 luni, necorectat, de aceea le dati brocoli?
daca majoritatea legumelor se dau gatite aburi/copt de unde isi iau vitaminele?
aaa..si mai am o intrebare nu e mai usor sa digere hrana in bucati mici, mici de la blender, decat ce "mesteca" ei
(am citit ca prin mestecare se amesteca cu saliva, deci probabil e o mai buna dugestie)
de abia astept sa incep...sper sa nu se inece si sa renunt
da, am citit ca e mai usor sa se inece cu hrana pasata decat cu ce mesteca el..dar am niste emotii
cred ca sambata incepem

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

vero, sper sa nu zic o prostie, dar la aburire se distruge doar vit. C, nu se distrug toate. oricum, pana pe la 1 an, tot laptele e baza, mancarea solida e doar ceva adiacent, nu neaparat nutritiv.

eu stau si ma intreb, oare alte mamifere se ineaca cu mancarea? ca doar toate (mai putin omul) incep sa manance direct bucati, mai mici sau mai mari. in mod normal, cred ca si omul are un instinct de a mesteca si inghiti fara sa fie o problema asta.



Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Corina, Carla, Nana, (si sper sa nu fi uitat pe cineva)multumesc de raspunsurile cu fierul!

Vivela, perfect de acord cu ceea ce spui! Si eu incerc sa decodific de ce Matei a inceput iar sa faca pe el, si clar nu vrea sa spuna, nici inainte si nici dupa, iar daca il intreb daca a facut pe el spune ca nu, desi e clar neadevarat. Off, el nu stie sa-mi spuna multe, eu nu inteleg totul Mi-am luat si 2 carti de psihologia copilului pe care le voi studia, vreau si la psiholog, la cursuri de parenting (chiar de par o prostie), aici simt ca am mai multa nevoie de ajutor.

Am cumparat niste cercelusi frumu rau pt finuta, sunt rosii, capsunele Daca tot n-am fetita macar asa sa-mi fac nebuniile cu rochite, cercei, bentite, etc..

Fug la sala, revin mai pe seara!

Sorana
Matei (21.02.2008) si Tudor (24.04.2010)



iti recomand "mami, tati, ma auziti?" de j. salome, daca nu ai citit-o deja. daca n-o ai, ti-o pot da in format electronic, am citit-o de cateva ori si mereu descopar cate ceva in plus.

artu .

inca n-am vazut poze, abia astept sa ma liberez un pic.


Traiesc in Orasul Alandala


Vreau si eu, in format electronic... pls...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Corina, Carla, Nana, (si sper sa nu fi uitat pe cineva)multumesc de raspunsurile cu fierul!

Vivela, perfect de acord cu ceea ce spui! Si eu incerc sa decodific de ce Matei a inceput iar sa faca pe el, si clar nu vrea sa spuna, nici inainte si nici dupa, iar daca il intreb daca a facut pe el spune ca nu, desi e clar neadevarat. Off, el nu stie sa-mi spuna multe, eu nu inteleg totul Mi-am luat si 2 carti de psihologia copilului pe care le voi studia, vreau si la psiholog, la cursuri de parenting (chiar de par o prostie), aici simt ca am mai multa nevoie de ajutor.

Am cumparat niste cercelusi frumu rau pt finuta, sunt rosii, capsunele Daca tot n-am fetita macar asa sa-mi fac nebuniile cu rochite, cercei, bentite, etc..

Fug la sala, revin mai pe seara!




iti recomand "mami, tati, ma auziti?" de j. salome, daca nu ai citit-o deja. daca n-o ai, ti-o pot da in format electronic, am citit-o de cateva ori si mereu descopar cate ceva in plus.

artu .

inca n-am vazut poze, abia astept sa ma liberez un pic.


Traiesc in Orasul Alandala


Multumesc de recomandare, nu am citit-o asa ca ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea-o trimite pe mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

wow ce progrese Ioana in timp asa de scurt
vreau sa ma alatur si eu gastii blw, mai ales ca Matei inca nu a primit nimic altceva dar am unele neclaritati
cate mese de legume/fructe se dau pe zi? una, doua? cate vrem?
marul copt se decojeste, dar se scot si semintele nu?
vad ca le dati brocoli, am citit ca e dupa 6 luni dar in multe alte recomandari e peste 7, fetele voastre au peste 7 luni, necorectat, de aceea le dati brocoli?
daca majoritatea legumelor se dau gatite aburi/copt de unde isi iau vitaminele?
aaa..si mai am o intrebare nu e mai usor sa digere hrana in bucati mici, mici de la blender, decat ce "mesteca" ei
(am citit ca prin mestecare se amesteca cu saliva, deci probabil e o mai buna dugestie)
de abia astept sa incep...sper sa nu se inece si sa renunt
da, am citit ca e mai usor sa se inece cu hrana pasata decat cu ce mesteca el..dar am niste emotii
cred ca sambata incepem

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010
bebe


Vero, o fi poate mai usor - in prima faza - sa digere hrana pasata... insa nu acesta e scopul! Hrana solida nu are propriu-zis rol nutritiv, laptele ramane regele pana la 1 an... Beneficiile sunt pe termen lung: placerea de a manca variat, eliminarea eventualelor probleme de constipatie, eliminarea riscului ca mai tarziu copiluls a refuze mancarea solida si sa ramana "fixat" pe chestii pasate...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Albumul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana1234 spune:

ioana ,....si eu vreau, te rog in format electronic cartea... poate daca nu e deranjul prea mare sa o pui pe mail , cred ca sunt mai multe fete iteresate..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Draga Vero,

nici ieri, nici azi si nici maine nu o sa fiu expert in autodiversificare; si asa cum fac cu orice alt subiect imi spun parerea proprie in urma experientei mele.

cate mese de legume/fructe se dau pe zi? una, doua? cate vrem?
- noi vom incepe de maine, cu 2 mese pe zi; fructele dimineata si legumele dupa-amiaza; 2 fructe si 2 legume; o tinem asa minim o luna; dupa care introducem galbenusul si cerealele; insa despre astea o sa iti zici atunci

marul copt se decojeste, dar se scot si semintele nu?
- nu am scos semintele; este f "piureos" adica daca ii dai bucati mari din el e ok; nu trebe sa ii dai si cotorul; sau i-l dai intreg insa urmaresti tu sa nu ajunga la cotor

vad ca le dati brocoli, am citit ca e dupa 6 luni dar in multe alte recomandari e peste 7, fetele voastre au peste 7 luni, necorectat, de aceea le dati brocoli?

- eu ii dau broccoli ptr ca tot asa, am gasit ca e o de la 6 luni desi pe site-ul care a inceput sa imi placa mie adica www.renaud-bray.com/accueil.aspx" target="_blank">acesta (de unde am tradus si despre avocado) scrie ca e ptr 8 luni.

- daca majoritatea legumelor se dau gatite aburi/copt de unde isi iau vitaminele?
cum spuneau si fetele, tot laptele ramane baza; in plus sunt destule legume si fructe care se dau crude; nu de la inceput; noi insa avem: avocado, banana, mar, pepene galben, toate crude

nu e mai usor sa digere hrana in bucati mici, mici de la blender, decat ce "mesteca" ei(am citit ca prin mestecare se amesteca cu saliva, deci probabil e o mai buna dugestie)
crede-ma ca Sabina nu lasa nimic intreg ptr inghitit; cum nu ii iese piure scuipa;
in plus, cum ai zis si tu, saliva ajuta;

tine-ne la curent; pe cat ma pricep de ajut si iti raspund




Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

uite, conform siteului respectiv, primele ar fi:

Stage 1 Fruits:
Apples | Avocados | Apricots | Bananas | Mango Nectarines & Peaches | Papaya | Pears | Plums & Prunes | Pumpkin

Stage 1 Veggies:
Beans (Green) | Carrots | Peas | Sweet Potato | Squash

Stage 1 Grains:
Rice | Oatmeal | Barley




urmate de la 8 luni de:

www.wholesomebabyfood.com/stage2-baby-food-recipes.htm" target="_blank">acestea








Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

vero, sper sa nu zic o prostie, dar la aburire se distruge doar vit. C, nu se distrug toate. oricum, pana pe la 1 an, tot laptele e baza, mancarea solida e doar ceva adiacent, nu neaparat nutritiv.

eu stau si ma intreb, oare alte mamifere se ineaca cu mancarea? ca doar toate (mai putin omul) incep sa manance direct bucati, mai mici sau mai mari. in mod normal, cred ca si omul are un instinct de a mesteca si inghiti fara sa fie o problema asta.



Traiesc in Orasul Alandala


ca omul are instinct de autohranire e clar; ma uit la Sabina care habar nu are ca mai e varianta ca ea sa deschida gura si eu sa "livrez" in timp ce ea se joaca sau se uita pe pereti

ea intinde mana, se serveste, mesteca, inghite

ref la animale, oare nu se nasc cu dinti? seris daca stiu; vitelui, purcelul sau manzu' nu se nasc oare gata "utilati"?




Ioana & Arturicii'S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Sal

Masticatia declanseaza secretia de subtante (in stomac) care ajuta la digestie si saliva ajuta la lubrefiere dar contine si enzime digestive.

Ioana tu parca ai si ergo.....cum e? Eu am gasit o mamica care e in China si poate trimite ergo cu 50 euro plus transport. Pate mai vrea si alte mamici, ca doar pt mine e scump transportul.....

Eu sunt atat de fraiera...am uitat sa-mi notez cd i-a aparut dintele nr 3

Meniu:dimineata para - nu a vrut, suc de morcov si para- 10 ml
seara mar, morcov, dovlecel la abur - a gustat din fiecare

De constipatie nu am scapat...i-am dat milkzucher. Alumina nu am gasit....

Revin la portmanie....mi-am cumparat mei tai saptamana trecuta...azi am iesit la plimbare 2 ore cu Diana in mei tai si cu geaca de gravidutza s-o acopere si pe ea....la final am avut copil plimbat, cald la maini si picioare, dormit si zambaretz....si parinti fericiti.

Ergo vrea sa-mi iau pt sot si pt cand mergem la plimbari scurte/cumparaturi.

P.s. multumesc pt info despre fructe si legume



Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)

www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput