Dovleceii cresc cu spor! (sept-oct 2009)

Dovleceii cresc cu spor! (sept-oct 2009) | Autor: Dovlecimia

Link direct la acest mesaj


Dovleceii de septembrie-ocrombrie 2009 au crescut,s-au transformat din bebelusi in copilasi zglobii,se joaca ,mananca si canta,intr-un cuvant: CRESC.
Dupa o odisee de 233 de capitole in care s-a vorbit despre orice,s-a pregatit terenul pentru nastere,pentru inceperea unei vieti noi -de mamica,a urmat un an frumos,plin de impliniri,cu bune si cu rele,cu incercari,intalniri ,alaptare,schimb de retete si petreceri virtuale,desfasurat pe 204 capitole,pline de suflet ,de zambete ,de chiote de copil.

Dovlecei din toata lumea,va asteptam ,lista e deschisa!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Rugaciune pentru copilasii de pretutindeni

Inger, ingerasul meu
Ce mi te-a dat Dumnezeu
Totdeauna fii cu mine
Si ma-nvata sa fac bine.
Eu sunt mic, tu fa-ma mare
Eu sunt slab, tu fa-ma tare
Si-n tot locul ma-nsoteste
Si de rele ma pazeste.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dovleceii si mamicile lor
Dovlecei de august

20 august – Stefan de Raluca_u (DN 13.06.1981) + surioara Adina Andreea (12.11.2006)
29 august – Ebru "Ursulica" Fatima de selen80 (DN 24.10.1980)
31 august- Amalia Maria de crocodana(DN:30.03.1979)

Dovlecei de septembrie
12 septembrie - Darius Alexandru de daciana.ilie (DN:09.09.1971)
13 septembrie – Stefania "luta"Gabriela de iuliapapusa (DN 04.02.1988)
14 septembrie – Carol Ioan de Ioanna81 (DN 31.01.1981)
16 septembrie – Ioana Maria Alexandra de Danuta1979 (DN 02.11.1979)
19 septembrie- Ana Banana si mai nou "Macaroana"de NelaM(DN:18.09.1976)
22 septembrie – Alexandru "Praslea"Aurelian de crissbebe (DN 25.12.1983)
23 septembrie - Bogdan de pietricel si surioara Carmen (23.06.2002)

Dovlecei de octombrie
01 octombrie – Paul"ica fara frica" Iulian de Lali_mete (DN 13.08.1986)
02 octombrie – Loris "L" Stefan de Kemsy (Geanina) (DN 21.11.1980)
04 octombrie – Rares Costin de x_ggg ( Catalina) (DN 14.02.1982)
14 octombrie – Mihai Dragos de laura78nico (DN 30.10.1978) + surioara Ramona Cristiana (20.03.2007)
16 octombrie – Rares Andrei de monikus (DN 25.06.1983)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

mail comun : dovleceinoi2009@yahoo.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cum se schimba capitolul

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi capitolul curent la prima pagina, la primul mesaj, cel cu linkurile la capitolele vechi
3. Dai click dreapta pe Iconul 'Editeaza raspuns' si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai 'Subiect nou', buton care e jos in stanga paginii
5. Din fereastra de Edit deschisa copiezi titlul capitolului in noul subiect, schimbandu-i numarul astfel incat sa fie in ordine
6. Dai ctrl+A (select all) la body-ul mesajului, apoi ctrl+C (copy) si ctrl+V (paste) in fereastra cu capitol nou.
7. Dai 'Creeaza subiect nou'
8. Copiezi linkul noului capitol pe care il gasesti sus in bara de Address
9. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou.(scrii [ url="" ]nr. capitolului vechi[ /url ] fara pauze intre [] am scris asa ca sa se vada formula, iar intre "" se pune link-ul primei pagini de la cap. pe care il schimbam). Asta este practic invitatia catre noul capitol, incluzand linkul acestuia.
10. Te loghezi inapoi cu userul tau si gata !!! Capitolul nou este facut.

Pentru a modifica ceva in prima pagina (de exemplu adaugarea unor noi fete), cu Edit mesaj se adauga in listuta datele noi in exact acelasi format ca la celelate fete.
_____________________________________________________________________

Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.

Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dovlecei nastrusnici de septembrie-cotombrie 2009

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Neataaaaaa, am venit ca sa sparg gheata.

A venit randul meu sa dau cafeaua, asa ca poftiti va rog . Sper sa fie pe placul vostru.

Va doresc o zi excelenta, o saptamana minunata si dovlecei sanatosi tot restul vietii lor.

Hai va

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Neata!

Bine v-am gasit in casa noua! Sa dea Domnul sa fie o casutza linistita si sa reusim sa tratam veninul varsat in odisee cu capul pe umeri si cu bun simt.

Monikus, multumim de cafea, as avea nevoie pentru ca Rares nu s-a adaptat inca la noua ora si ne-am trezit la 6 jumate. Am bagat si o tura la kineto, acolo e distractie, ca-s multi copii, culoare, zambete, iar acu ne pregatim de primul nani pe ziua de azi.

Lali, multumim de capitol, de casuta, felicitari pentru primii pasi ai inginerului.

O zi buna va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Bine v-am gasit fetelor,Monikus strasnica a ta cafelutza ,buna de tot!
Lista cu dovlecei si mamici o facem la al doilea capitol?
Cine se vrea trecut acolo sa lase un mesaj cu numele,data nasterii a copilului/copiilor si trecem la catastif.Cred ca asa e corect,sa o luam de la capat cu listuta ,asta neinsemnand ca cele care nu vor fi acolo nu vor fi in gandurile noastre .



Lali mami de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
Poate le puteti da un banut de ajutor : Siluan; Robi; Alexia; Alex; Bogdan; David;Ema; Ionela; Marius-Andrei; maria_rubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Buna dimineataaaaaa

Bine v-am gasit la scutece. Multumim, Lali, pentru caputolul pe care il deschizi.

Sa fie intr-un ceas bun



Ioana mama lui Carol Ioan Trazbβtii

Am facut, probabil, ceva deosebit candva ca sa merit un fiu ca tine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Lali, eu as prefera sa nu fie nici o lista, dar daca se vrea, o facem si pe asta.

Catalina deci voi mergeti la kineto? Se vad progrese? Si eu l-as duce pt ca merge pe varfuri.

Eu de regula nu beau cafea dar cred ca azi chiar iau una pt ca Rares iar a facut febra. Abia am terminat antibioticul sambata si acum iar e infundat si cu febra 38,7. Eu nu stiu ce sa mai fac. Stiti ceva pt imunitate? Ca la altceva nu pot sa ma mai gandesc.



Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Monikus, avem 5 sedinte de kineto pe care o facem pentru ca duce varful de la piciorul stang spre interior cand merge plus tibiile usor curbate. Progrese momentan nu vad, desi dr zice ca da,mai avem 5 sedinte si ne ducem la ortoped iar, sa vedem daca mai continuam. In legatura cu raceala, si noi suntem cu muci de vreo 2 saptamani, am facut si febra la un moment dat pe care am tratat-o cu panadol 7 ml la 8 ore, 3 doze si nu a mai facut. Doar multi muci pe care momentan ii aspiram. Noi am fost toti raciti pe rand, sunt multumita ca Rares a scapat cel mai usor.

Am vazut chiar aici pe DC o reclama la un sirop Immunomix, daca vrei sa cauti si sa vezi. In rest, asta e sezonul,lui Rares parca ii curge nasul mai mult cand iesim din casa, la aerul mai rece, in casa mai putin, noaptea deloc. Eu il imunizez cu lapte(de mama) si vitamica C, picaturi 9-10 pic/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna dimineata si bine v-am gasit.

de multe ori mi-a fost dor de voi si am mai deschis cate o pagina am citit cateva mesaje si am inchis apoi cu un zambet pe buze. imi incarcasem putin inima cu voi.
sper ca in noua casuta sa va gasesc bine, sanatosi si voiosi.
noi suntem bine si crestem mari si nazdravani.
Adina merge la gradi dimineata si dupaamiaza avem fie balet fie inot. mereu suntem pe drumuri. in curand incepem si stimularea inteligentei emotionale, o sa fie foarte interesant...
Stefan e un flacau deja, a crescut asa de mult si e asa de nazdravan. e plin de zgarieturi, vanatai, oricat stau eu langa el, face ce face si o comite, asta este pana la urma. are muci de 7 saptamani deja, cand sunt apa si curg mereu, cand sunt grosi si verzi. bine ca ramane doar cu ei, cel putin pana acum. a inceput sa aiba si nopti in care doarme mai bine adica se trezeste doar de 2, 3 ori, cand se intampla este super.
papam in continuare titi dar mananca bine si mancare in general.
am fost 3 zile intr-un curs de terapie prin arte combinate si a trebuit sa stau departe de el cate 7, 8 ore pe zi si a fost ok. s-au descurcat cu el, a papat mancarica, cu apa a fost mai greu dar cand ajungeam acasa nu se mai desprindea de mine.

acum vad ca da semne de trezire. va pup si va doresc o saptamana frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Xggg ,ce frumos arata Rares cati ani are ,eu pe al meu nu il fac nici sa ma pupe cand vreau eu ,e tare independent si incapatanat.
Eu lista as vrea-o mai mult pentr udatele de nastere decat asa,pentru nominalizare .

Lali mami de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
Poate le puteti da un banut de ajutor : Siluan; Robi; Alexia; Alex; Bogdan; David;Ema; Ionela; Marius-Andrei; maria_rubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Buna fetelor

Ce emotie...
Lali, multumim frumos pt. deschiderea subiectului, capitolului si pt. sufletul tau bun si intelegator. Esti deosebita!
Nu am recuperat decat f. putin, caci sunt cu oaspeti in casa plus medicale, bisericesti, sarbatori peste sarbatori etc dar promit ca de miercuri ma relansez.
Azi facem 2 ani de la casatorie si maine fac 31 ani, deci multe sarbatori in casa noastra.
Va pup dulce si mai intru cand pot pana miercuri cand revin in forta (promit).
Sa nu uit ceva f important. Monikus, bine ai revenit. Bine ai revenit si tu Raluca_U.

Mergi la inceput