Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 41 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sarrah spune:

salutare fetelor,

nu am mai scris de ceva vreme pentru ca nu am mai avut noutati. in nov incerc un nou FET.Daca nu reusim nici de data asta am hotarat sa infiem un bebelus. deci, ultima incercare !
trebuie sa incep tratamentul pentru trombofilie. imi puteti da si mie adresa de mail d-nei dr Uscatescu ?

multumesc !
multa putere si succes va doresc, tuturor !

MTHFR A1298C - genotip homozigot
BETA 2 GP1 IgM- 156, val de ref <20(sindrom antifosfolipidic)
Tiroida Hashimoto
1 sarcina obt natural, BB nascut in dec 2004 la 27s, placenta previa ... din pacate a murit la 2,5 luni
2 IA in 2008 nereusite
1 GIFT dec 2008 nereusit
1 FIV in dec 2009 - nereusit
FET intrerupt in feb 2010
urmez FET 28.11.2010




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarrah spune:

ruxandra- imi spui si mie , te rog, ce medicatie iei tu pentru tiroida autoimuna ?




MTHFR A1298C - genotip homozigot
BETA 2 GP1 IgM- 156, val de ref <20(sindrom antifosfolipidic)
Tiroida Hashimoto
1 sarcina obt natural, BB nascut in dec 2004 la 27s, placenta previa ... din pacate a murit la 2,5 luni
2 IA in 2008 nereusite
1 GIFT dec 2008 nereusit
1 FIV in dec 2009 - nereusit
FET intrerupt in feb 2010
urmez FET 28.11.2010




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

fetelor, dati-mi si mie adresa d-nei viorica

floaredemac, iarta-ma, tu mi-ai mai dat odata adresa d-nei uscatescu dar am avut prea multe msj in pm si am sters-o din gresala

asa ca fatelor, va rog mul, ajutati-ma cu adresele sa nu bat atata drum degeaba



Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

ajuta-ma sa devin o cu sanatos si la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

sarrah, iti tinem pumnii sa fie lipiciosi! cati embrioni ai?
lorena, caut si iti trimit adresa
miki, sa sti ca e bine sa ai si de acum catelul. pana se dezmeticeste bebe si incepe sa umble catelul e maricel si ii poate suporta copilului toate cele. e greu cu copil mic, mai ales pe la 5-6 anisori, si cu pui mic de catel, ca e copilasul foarte "agitat" si puiul de catel nu stie inca sa-i accepte "dragalaseniile" stiu din proprie experienta. masculul mare e de o varsta cu nepotelul, pe cand a inceput sa umble a fost deja obisnuit sa-l accepte. catelul mic l-am avut de cand avea nepotul 5 ani... uffff si acuma fuge catelul mic de nepot

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Lorena, ti-am trimis PM.

Sarrah, acum iau Euthyrox 100 1 tb/zi. La mine tiroidita asta blestemata a mers mana in mana cu PCOS, pentru care am facut tratament aproape 3 ani cu Metformin. Am mai luat, in diverse prize, Magneziu, Seleniu, dar Euthyrox-ul nu l-am intrerup niciodata ( si am ajuns la o doza maricica...)
daca te mai pot ajuta cu ceva, te rog sa-mi spui!

R. 23 fix
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarrah spune:

alla - multumesc ! am cativa embrioni 11. 9 la o clinica si 2 la alta !

ruxandra- eu nu iau inca nimic pentru Hashimoto. am luat o perioada enzime, seleniu, zinc...asta mi-a recomandat un medic din Germania care mi-a recomandat sa fac analiza respectiva dar este de alta specialitate. de cateva luni nu mai iau nimic si nici nu am mers la endocrinolog. tu la cine mergi ?

miki-

MTHFR A1298C - genotip homozigot
BETA 2 GP1 IgM- 156, val de ref <20(sindrom antifosfolipidic)
Tiroida Hashimoto
1 sarcina obt natural, BB nascut in dec 2004 la 27s, placenta previa ... din pacate a murit la 2,5 luni
2 IA in 2008 nereusite
1 GIFT dec 2008 nereusit
1 FIV in dec 2009 - nereusit
FET intrerupt in feb 2010
urmez FET 28.11.2010




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Sarrah, eu merg la Corina Neamtu de la Parhon. A fost norocul si binecuvantarea mea ca am gasit-o, altfel nu as fi ajuns pana la momentul asta.
Daca vrei, pot sa-ti trimit pe PM telefonul, sa o suni si sa te programezi.

R. 23 fix
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

Buna dimineata,
Am venit cu o cana mare de cafea, ca sa ma trezeasca bine pentru ca azi se anunta o zi plina si fooarte lungaaa.
Nu v-am povestit dar saptamana trecuta am dus-o pe cumnata mea la ginecoloaga mea, ea e din alta localitate, a facut un papanicolau si i-a iesit urat, a luat tratament si a mai facut un teste si a iesit si mai urat, asa ca eu am decis ca nu mai e de asteptatsi ami ales nu mai e de mers la ginecologul care nu a stiut ce sa-i faca, dei de la primul test a avaut indicatie de biopsie;in consecinta dupa vizita la ginecoloaga mea :azi merg cu ea la chiuretaj biopsic, ea e foarte speriata si de cand am auzit de povestea asta am decis sa-i fiu alaturi, sper din tot sufletul sa fie bine si orice ar fi sa se trateze usor...mi-am promis mie ca nu o sa am ganduri negative asa ca inchei aici povestea asta cu promisiunea ca o sa imi fac si eu o programare pentru un papanicolau.Ce pacat ca destul de putine femei fac testul asta.
Ruxandrada ma bucur ca ai revenit si ca esti bine, chiar ma gandeam la tine
Miki subscriu la cele spuse de Ruxi catelul e mai bine sa fie deja matur cand copilasul e micut, ca sa fie mai tolerant si mai cuminte, un catel mic are nevoie de grija si atentie ca un copil si are perioada cand musca pe toata lumea de glezne si face toate prostiile de pe lume asta dureaza cam pana la 2 ani, asa ca parerea mea e ca mai bine te bucuri pe rand mai intai de nazdravaniile cateluli si apoi de minunile copilasului
Iti doresc sa fie totul bine si sa ai un bebe sanatos si un catel jucaus
Fetelor va pup pe toate si va urez o zi minunata!
O sa revin mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Miki-Miki, multumim pt capitol si lista! Cred ca tu l-ai facut. Daca l-a facut Denisa, atunci multumiri ei!
Eu am fost ieri plecata de pe la ora 13, mi-am recuperat sotul de la aeroport ca a fost plecat, si am ajuns seara tarziu, fiindca am tras si o partida mica de shopping. Apropo - AM GASIT CREVETI!!!! Am luat 6 cutii!!! Azi-noapte crantaneam la ei si ma rugam sa nu se trezeasca baiatul
Ruxandra, multumesc! Nu sunt suparata, poate dezamagita un pic, dar asa e viata, asa sunt oamenii din pacate. Nu ma mai supar pt nimicuri, cand vezi cate lucruri dramatice se intampla in jurul tau, maruntisurile nici nu merita bagate in seama....
Daca ajungi vineri la d-na dr, hop si eu acolo! Poate ne intalnim!
Mie nu mi-a raspuns la mail, nu stiu de ce... sper ca nu am suparat-o cu ceva
Lorena, asa este, uneori ne grabim cu testele si suntem dezamagite - dar cine stie de cate ori nu se intampla asa ceva (avort menstrual) si nici nu ne dam seama... Daca nu ai ciclul regulat e foarte greu de urmarit asta. Lasa ca data viitoare va fi bine, vei avea tratamentul corect si Doamne Doamne iti va ajuta sa ai un bebe sanatos si la termen!
Intr-adevar, si eu am sunat la Fundeni si mi-a confirmat cineva (de la hematologie, dar nu stiu cine) ca d-na dr va fi toata saptamana. Daca mai ai nevoie de adrese, da-mi PM si iti trimit eu, desi cred ca pana acum fetele au sarit sa iti trimita.
Anna_leah, asa este cu testul citologic, trebuie facut. Eu l-am neglijat dupa ce a aparut baietelul meu, si rau am facut. Intre sarcini nu m-am invrednicit sa il fac, iar acum ca sunt insarcinata nici gand! Oricum la varsta asta a sarcinii mi-a zis medicul la care merg acum si cu care am si nascut ca nu se mai face testul ca e periculos, dar i-am spus ca nu am vrut sa il fac nici la inceputul sarcinii fiindca ar fi insemnat sa renunt la copil daca era vreo problema care trebuia tratata. Dar dupa ce nasc si trec vreo 2-3 luni e musai sa il fac!
Ii urez sanatate cumnatei tale! E norocoasa ca te are langa ea, conteaza mult sprijinul cuiva in momente ca acestea!



16+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_leah27 spune:

floaredemac tare draguta mai esti tu!
Si eu ma consider o norocoasa ca pot sa scriu aici unde am intalnit persoane minunate si deosebit de apropiate de mine sufleteste
O zi minunata si pofta buna la creveti!

Mergi la inceput