Dulceturi si papanasi de 3 ani, sept-oct2007 (412)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Sa ma laud si eu cu flacaul
http://good-times.webshots.com/photo/2498740560102537454fIzlnV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Buna ziua tuturor, sper ca aveti un weekend frumos

Am ratat zilele acestea aniversarea Elizei si-mi pare tare rau. Urez acum cu mare drag La multi ani fericiti alaturi de fratior si parinti ! Multi pupici din partea noastra frumoasei zambarete si supermamicii ei
Am admirat pozele de la aniversare , am remarcat si ce mult a crescut Stefan si ce figura de intelectual are cu ochelarii

Bine ai revenit Andries, sper ca totul a iesit perfect la aniversare. La multi ani ! si din partea noastra, multa sanatate si fericire lui Mirciulix
Ne pare rau ca nu ne-am vazut la party, eu am incercat sa te contactez pe mail.

Alta revenire spectaculoasa, ca sa zic asa : urmy si Tudor cel-frumos-ca-din-reclame-scos
Ne-ati lipsit si voi la petrecere, din pacate se pare ca nr de telefon pe care il am eu salvat nu mai este de actualitate, pt ca nu am reusit sa va contactez in august, sa va anunt. Sper ca acum nu veti disparea din nou si o sa mai treceti macar din cand in cand pe aici.

L-am vazut ( si placut ) si pe Vladut de moldoveanca , ne bucuram sa citim vesti despre voi. V-ati intors in tara ? ( na, ca pic extemporalul )

alinush, imi pare tare rau sa citesc despre problemele de sanatate . Sper ca de-acum va vor ocoli bolile , e de inteles ca esti epuizata

Off, nu ma mai lasa Maria sa scriu

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Buna si de la noi!

Erina, cum a fost petrecerea Dariei de Haloween?

Alinush, imi pare tare rau ca au fost copii bolnaviori. Am vazut pozele, doi frumosi amndoi, Doris e o scumpa, nu mi se pare deloc slabuta din poza, pai 9.3 kg e foarte bine la 1 an. Mi-a placut poza cu Teo stand pe covor si uitandu-se la motociclete.

Maruntzika, multi pupici pentru Puppi, tare m-am intristat sa aflu de episoadele de bronsite. Acomodare usoara la gradi, e clar ca ceva nu ii place acolo, probabil a fost marcata de metodele doamnelor de a o lasa 1.5 ore la masa. Poate sa afli ce o supara exact la gradi, ca sa ii oferi argumente pro. Uite iti povestesc cu experienta noastra:
Antonia nu vroia sa manance in a doua saptamna la gradi, desi in prima mancase. Eu am vorbit cu doamna si i-am zis sa nu o forteze, daca vrea mananca , daca nu sa o lase asa.Apoi intr-o zi doamna la plecare mi-a zis ca Antonia are multa personalitate si atunci acasa am intrebat-o ce s-a intamplat, daca a suparat-o pe doamna, si ea mi-a zis ca in timp ce copii mancau, ea statea la castelul papusilor si nu venea la masa. I-am explicat frumos si am rugat-o sa stea si ea la masa cu copii, daca vrea mananca, daca nu,nu, dar poate sa guste, si de atunci nu au mai fost probleme.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Moldoveanca, ce poze frumoase am vazut si la voi! Vladut e un flacau tare chipes!


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Sa va povestesc si despre noi: ieri Antonia a fost cu tati la Tandarica la Cei trei purcelusi, si ea a venit tare incantata. Tati in schimb a zis ca purcelusii si ursu si lupu si vulpea i-au facut capul calendar, ca era o galagie si pe scena si in sala. Cred ca e asa mai mult sambata si duminica, ca in timpul saptamanii cand a fost cu gradinita a fost foarte ok, din cate am inteles.

Azi dimineata am fost in parc cu copii si apoi pe la 1 au venit niste prieteni pe la noi, urmeaza sa aiba o fetita si le-am pregatit niste hainute de la Antonia. I-am servit cu pizza facuta in casa si o tarta cu struguri.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

luy - multumim de urari.
am mai pus cateva poze tot acolo de la petrecerea de ieri.
vazut tudor si vladut.
alinush - pupici dulci si sa va ocoleasca bolile.
maruntika - pupam printesa.sper sa-i treaca repede spaima cu masa de la gradi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna seara! Tocmai ce m-am indopat cu o felie mareee de placinta cu dovleac asa in spiritul sarbatorii.

Gabriela, Mandarinutza, petrecerea a fost foarte frumoasa. Tot felul de concursuri iar Daria a cistigat... cel mai frumos costum. Au votat mamicile-fiecare vota un costum exclus cel al propriului copil. Munca mea nu a fost in zadar, bine in primul rind pentru ca: Bucuria copilului meu,nepretuita. Premiul a fost o medalie si 3 ore bonus la locul de joaca.David a misunat peste tot, la un moment dat minca confetti de la pinata.

Gabriela, sper sa ramina fetele doar la statiul de infundate. La noi, incredibil dar dupa 2 saptamini tot le curge nasul...

Mandarinuta imi place mult ca o duceti pe Antonia la multe activitati. Pupam frumosul Filip.

Luiza spune-ne despre fetite.

Moldoveanca, frumos Vladut!!! Vad ca anul acesta a fost foarte la moda Mc Queen. Daca stau sa ma gindesc si prima masina a lui David tot asta a fost.

-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Buna dimineata, va ofer cate o aburinda si aromata, sa va incepeti bine saptamana !

Maria este deja la gradinita, am avut emotii cu trezirea de dimineta si cu protestele impotriva mersului acolo dupa o saptamana de stat acasa. Dar totul a fost ok, tati s-a descurcat de minune
Acum au ramas emotiile privind felul in care va decurge respectarea regimului alimentar la gradinita - cei din conducere au fost de acord sa-i aducem noi mancare de acasa. Asa ca in fiecare zi va merge cu caserolele dupa ea, daca ceea ce are in meniu la pranz contine gluten. De ex, azi i-am pus ciorba de perisoare si budinca de branza, asa cum avea in meniu ( numai ca noi am facut perisoarele fara faina, iar pastele la budinca sunt din acelea fara gluten ). Nu stiu cum va reactiona ea cand va constientiza ca nu mananca aceleasi lucruri ca ceilalti copii. De asemenea, i-am dus paine si cereale.
Sper sa fie totul ok si cei de acolo sa inteleaga cerintele regimului ei si sa le respecte.

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Luy, multumim de cafeluta..,

Eu sunt in urma cu pozele asa ca o sa va spun doar ca noi nu suntem in vacanta, Cristi a mers la gradi vesel, mai ales ca i-am spus ca o sa se joace cu copii de la grupa mare.
Am fost la tara la acest sfarsit de saptamana, Cristi venea si-mi spunea mereu ca nu ramane la mamaie ca vrea la gradi(ii era frica ca il las acolo...dupa o dicutie cu el despre vacanta si bunici)...in rest frumos pt el si obositor pt mine....dar macar am uitat de supararea de vineri.

Roxana, am vrut sa-ti raspund vineri dar, nu am avut timp...nu cedez eu asa usor, dar sunt ffff dezamagita ca nu le pasa de elevi/profi, ci doar cum sa mai scoata ceva foloase...si cum sa arunce pisica in ograda vecinului.....o intreaga poveste.

gata am fugit la treaba.......o zi buna.



Cecilia si Cristian Matei
(07.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Marunzika, tare rau mi-a parut de voi cand am citit ca ati inceput iar cu bronsitele . Saracuta Yannisa, nu mai scapa de problemele astea ! Offf !
Si nici vestile de la gradinita nu mi s-au parut mai vesele - cum s-o lase singura 1 ora si jumatate la masa ? Asta clar i se parea o pedeapsa si bineinteles ca a suferit mult, mititica . Este si normal sa nu mai vrea sa stea acolo unde a fost tratata asa . Imi pare tare rau, mai ales ca ea s-a dus cu drag la inceput - acum va fi foarte greu sa revina la sentimente mai bune.
Nici Maria nu a mancat la gradinita la inceput, de cate ori mergeau la masa o apuca plansul. Insa incet-incet, educatoarele au stiut s-o aduca pe calea cea buna, iar exemplul celorlalti copii a insemnat si el f.mult. A durat mai bine de o luna, dar aveam grija seara sa-i dau sa manance bine, sa compensez putin ce nu mancase in cursul zilei. In nici un caz nu au adoptat metode asa spartane ( vorba Mandarinutzei ). Ba dimpotriva... Pt ca incepea sa planga cand intra in sala de mese, o perioada i-au dat sa manance in vestiar, acolo unde se schimba si statea linistita. Au 'personalizat' putin conditiile de servire a mesei. Rezultatul: Maria mananca acolo de toate, ceea ce acasa refuza ( am mai povestit eu de asta ).

Mai multa blandete din partea educatoarelor nu ar strica si la voi... Sa nu o mai forteze sa manance, sa o puna la masa cu ceilalti copii, dar sa fie alegerea ei daca mananca sau nu. Cred ca incet-incet va urma exemplul celorlalti, eventual la inceput cu mancare de acasa...

Tin pumnii sa revina la sentimente mai bune
O calda imbratisare pt tine, ca numai usor nu ti-o fi

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 aug 2007 ) si Irina Alexandra ( 21 sept 2010 )

Mergi la inceput