Regasiri (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Acu ce fac altii la gradinita, nu stiu, stiu doar ca fiecare-si lauda odrasla la greu!

Am imortalizat pe www.flickr.com/photos/dbunny/5126206382/in/photostream/" target="_blank">Dracula

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Dbunny, nu te lua dupa ce SPUN parintii despre odrasla lor, cand era Oana mica am stat de vorba cu mamica unei fetite cu 1 sau 2 luni mai mare ca Oana care atunci cand a vazut ca Oana se balanganea pe picioruse si nu mergea singura inca- avea vreo 11 luni- mi-a spus ca fii-sa si-a dat drumul la mers de la 7 luni ....dar ca a cazut la un moment dat si ca a prins frica, de-aia nu mergea atunci. Initial intrasem in panica...adica aia mergea la 7 luni si a mea avea aproape anul si nu mergea????? Apoi am stat si m-am gandit si de atunci cand mai aud ceva de genul....spun si eu ca al meu copil stie sa vorbeasca in 3 limbi la pefectie de la 1-2 ani, dupa caz

In afara de pozele facute de mine pe telefon nu mai am niciuna dar trebuie sa primesc, deci ma duc sa vad daca le pot descarca si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nu pot descarca pozele, trebuie sa-l pun pe Marius, deci poze cu Spiderman...poate maine.

Dbunny, l-am vazut pe Dracula , restul copiilor au fost imbracati ptr Halloween sau ptr carnaval, ca la Calin?


Si mai mi-am amintit ceva: am gasit undeva noua lege a invatamantului, uitati si voi aici, nu am apucat sa o citesc, dar singurul lucru bun e ca daca l-as da pe Calin la 6 ani si 10 luni la grupa pregatitoare care din 2012 se va face la scoala, am sansa ca sa pice in clasa invatatoarei fetelor, ceeace ar fi super .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DBUNY nu a zis nimIC Sofia cand nu amdus-o,a vazut ca ebolnava,dar zicea dimineata ca ea e bine ,nu e bolnava...(ca sa o duc)
apoi se simtea bine dar facea kk de abia ajungea la baie,si i-am spus ca nu poate sa mearga ,sa faca pe ea peacolo ..si intr-o zi m-a chemat fericita:mami,mami,nu am mai facut kaki moale !!!
Si a doua zi am dus-o la gradi,fericire mare !!(a stat acasa vineri inclusiv pana marti inclusiv)

la Andres nu se mai termina,sunt 2 sapt de cand a fost la urgente cu respiratia,aerosoli,etc...si de 3 zile febra ,antitermice,gat rosu cu bobite rosii,azi bobitele sunt ALBE !

de ce masca ziceai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Vad ca la toata lumea a inceput sezonul problemelor, sanatate multa la toti puiutii!
A mea pitica se agita in ultimul hal, nu am mai intalnit asa ceva, aseara chiar m-am speriat. Ori am uitat eu de la Ana, ori ceva nu e in regula. Sta si 3 ore si se arcuieste, da din maini, picioare, tipa, se inroseste, parca e in priza si nu am cum s-o linistesc. Se opreste cand oboseste f tare si adoarme. Sa fie de la colici sau? Se vede ca ceva o deranjeaza, o enerveaza, nici nu stiu cum sa ma exprim.
Apropo de chestia cu lucrul acasa, eu am observat la Ana ca atunci cand nu are chef nu se concentreaza deloc si nu se descurca la chestii simple, evidente desi pare ca se uita pe caiet. De-abia dupa ce observa ca ma scoate din minti se uita si ea atent si da raspunsul corect imediat. Cred ca nu e varsta potrivita totusi pt atatea exercitii, oricum nu o stresez, o las mai mult la joaca. Acum nici nu prea mai am timp de ea, daca facem juma de ora e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Neata, poftiti la cafea, ceai, lapte...dupa caz

Maya, la colici stiu ca se strange, nu se arcuieste. Cred ca altceva o supara, nu ( numai) colicii: pampersul prea strans, caciulita...in camera e cald? Ai mei dormeau bine daca erau infasati, nu strans, dar...in burta stii ca ei stau inghesuiti si am citit undeva ca o perioada dupa nastere prefera sa stea tot asa, mai inghesuiti, ca in burtica. Si sa fie cald in camera, gandeste-te ca in corpul mamei erau 37grade. Incearca si infasoar-o intr-o paturica dupa ce mananca si dupa ce scoate gazele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Roxana caciula nu-i pun, am inteles ca nu e recomandata, ei prin fontanela isi regleaza temperatura corpului. De asemenea infasatul nu mai e nici ala recomandat, favorizeaza displazia de sold si tot asa. In casa e cald de scoti limba, desi ni se spusese maxim 23 grade in camera, dar apartamentul e spre soare si e f calduros, ziua opresc centrala dar tot e cald. Eu raman la parerea ca tot colicii sunt de vina, e ceva la burtica dupa cum face si trage si vanturi cand papa.
Azi m-am trezit iar cu durere de sani, imi venea sa urlu, adevarul e ca de la oboseala nu m-am mai trezit decat la 5 dimineata, de obicei ma mai trezesc la muls noaptea. Al meu nu m-a trezit ca i-a fost mila si uite asa m-am trezit varza. Imi vine sa urlu cand ma mulg sau cand se umplu sanii cu lapte, azi i-am muls la o ora cred, numai sa imi treaca. Thea da semne de trezire, ma duc la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Maya, nu ma refeream la infasatul ala strans , eu spuneam doar sa o bagi intr-o paturica - mai subtire daca-i cald in camera- sau un scutec, sa stea mai "inghesuita", nu stiu cum sa explic, in costumas daca o lasi la somn e mai libera, n-are senzatia aia de "inghesuit". Incearca o data doar sa vezi daca e vreo schimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimi
sunt in urma rau de tot cu cititul,cred ca pe la pag 16 a cap trecut
sa vad cat apuc sa recuperez

dar din ce imi amintesc
Roxana nu am gresit cand am trecut pretul de la stomato pt Daria
dr pe care o avem am stiut dintotdeauna ca are preturi mai mari dar am fost f multumita de ea(dupa mai multe "colaborari "nefericite cu alti stomatologi)
daca ma crezi habar nu aveam cat costa una sau alta din operatiile pe care mi le facea.Acu ce-i drept nici nu m-am bagat la cine stie ce interventii supersonice care sa stiu din start ca sunt o avere.Dar sotului i-a facut si operatii(2)
Ideea e ca suntem si oarecum rude(la a 7 spita) dar mai ales cunoscuti asa ca atunci cand ne spunea scorul final daca nu dispuneam pe moment de toti banii ii duceam cand aveam.Doar ca povestea asta s-a desfasurat in vremuri mai bune cand nici nu dadeam cu banii in caini dar nu eram nici pe departe asa stramtorati ca acum
mai e si problema ca la daria ma asteptam sa fie doar 2 plombite si au fost 4.Oricum am platit abia jumatate si sa vedem cum rezolvam cu diferenta

Angi tu parca intrebai cum e tortul in interior?
normal cu 3 foi si 2 randuri de crema de ciocolata
mai incerc tortul ala si maine ca marti e ziua mea.Doar ca am sa incerc varianta cu glazura pe deasupra in loc de frisca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

gata am citit
acu sa vad cat am retinut si cat timp am ca sa raspund
dbunny nu prea stiu eu bine ce trebuie sa faca un copil la 4 ani
eu lucrez cu cei de gimnaziu
in privinta activitatilor pe care le facem cu fulguletii nostri
eu reusesc tare putin in ultima vreme si imi tot reprosez asta
statul impreuna la masuta este un lucru rarisim la noi in ultimul timp si nu pt ca nu ar vrea.De ex m-a rugat o multime sa decupam si sa lipim si abia spre seara am reusit sa-i decupez cate ceva.Si ea ar fi stat si jumate de zi sa faca asta
in momente de astea ma gandesc intotdeauna la Mirona-cum reusea sa faca atatea activitati cand cu unul cand cu altul..
Daria nu recunoaste cifrele necum sa le mai si scrie
dar in ultimul timp am fost prea ocupata sa ma stresez cu Miruna asa ca pt Daria a mai ramas putin "loc"
de fapt ma stresez si pt ea dar nu ca nu scrie/citeste ci pt ca stam tare prost la cap interactiuni sociale/curaj sau stiu eu cum sa-i mai spun
la gradi nu s-au schimbat lucrurile substantial dar n-as da vina prea mult pe educatoare
le-am mai rugat si cred ca mai intervin in integrarea ei dar problema este la Daria.Stiu ca multi copii sunt un piuc timizi fata de persoanele care nu le sunt cunoscute dar la ea timiditatea asta este exagerata.De ex am fost intr-o vizita la o fam care avea un baiat de varsta ei si o fata in cl 2 .Si chiar daca m-am oferit sa merg eu sa ma joc cu ei nu a vrut sa scoata nasul din umarul meu vreo ora si jumate.Dupa aia si-a dat drumul si la sfarsit nu mai voia sa plece
.Dar nu orice intrevedere poate dura 4 ceasuri
taicasu a fost un super timid pana la terminarea liceului deci o explicatie ar fi
deci mie aici mi se pare ca trebuie lucrat dar nu prea stiu ce ar trebui sa fac.Daca aveti vreo idee ....
cat despre "lucrat" cu ea pot spune ca reusim cate ceva pe partea orala cat suntem doar noi doua mai ales cand venim de la gradi (ca dimineata e prea frig/somnoroasa sa aiba chef de conversatie).Si cum timpul asta inseamna 1-1,5 ore cu tot cu plimbare/cumparaturi incerc atnci sa mai fac cate ceva
de ex ea imi certe"hai sa ne contrazicem"-adica eu spun un neadevar si ea spune "ba nu..."si varianta corecta.Asta e un prilej sa ii bag in fata f multe inf noi pe care le absoarbe pt ca jocul il facem la cererea ei
sau in autobuz ii dau sa rontaie biscuiti sub forma de litere.Si asa mai invata si ea.Plus ca imi cere mereu sa-i spun cuvinte cu litera aia.si desi nu este inca in stare sa zica singura cuvinte care incep cu o anumita litera stiu ca toate se inmagazineaza undeva si vor folosi candva
si zic si eu ca Laura ce daca nu face inca una sau alta dar a facut de curand un puzzle de 250 piese (in vreo saptamana) iar ajutorul ext a fost de max 10%- mai mult indicatii verbale si impulsionari cand era gata gata sa cedeze.Si as mai gasi si alte ex dar m-am intins...

Angi cum a fost petrecerea?

o dumineca frumoasa sa aveti

editez ca sa completez ca lucrul nostru oral consta si in povestirea desenelor( daca nu imi spune cat de cat ceva despre un desen pe care l-a vazut are interdictie o perioada)

Mergi la inceput