Greva foamei de 63 de zile?(2)

Greva foamei de 63 de zile?(2) | Autor: stockholm

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



da cine zice ca iai 30 de copii sunt diferiti ?sau cine zice ca trebuie sa te ,,mulezi,, pe ei iin 5 min fix ; toti profii mei au stiut ca s mai isteata ca restul si toti ma ridicau in slavi insa nimeni nu sa mulat pe comportamentul meu sau sa si rupa 3 min din pauza sa vina sa am intrrebe auzi ami copile tu ce ai vrea sa afci in timpul orei mele ca vad ca materi ao stii deja ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui stockholm

da cine zice ca iai 30 de copii sunt diferiti ?sau cine zice ca trebuie sa te ,,mulezi,, pe ei iin 5 min fix ; toti profii mei au stiut ca s mai isteata ca restul si toti ma ridicau in slavi insa nimeni nu sa mulat pe comportamentul meu sau sa si rupa 3 min din pauza sa vina sa am intrrebe auzi ami copile tu ce ai vrea sa afci in timpul orei mele ca vad ca materi ao stii deja ?


Era o clasa slaba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Ilinca concluziile le-ai tras singura.

Prejudecatile mele sunt adanc infipte de pe la 7 ani cand am inceput scoala. Le-am ignorat o vreme, dar anul trecut am fost pusa in situatia de a cauta o scoala pentru fata mea, si am iesit traumatizata din experienta asta


Dar nu te intrebi de ce unii ca mine sunt inversunati asa? E doar simpla rautate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

mai, nu stiu cum se face cum se drege, da' la topicul asta au luat castane doua din cele mai faine si destepte tipe de pe DC: Mihaelka si Ilinca.
Va gasirati cui sa cereti socoteala pt. treaba proasta pe care o fac profii slabi...
Ia sa le cereti scuze, ati auzit??



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui stockholm

da cine zice ca iai 30 de copii sunt diferiti ?sau cine zice ca trebuie sa te ,,mulezi,, pe ei iin 5 min fix ; toti profii mei au stiut ca s mai isteata ca restul si toti ma ridicau in slavi insa nimeni nu sa mulat pe comportamentul meu sau sa si rupa 3 min din pauza sa vina sa am intrrebe auzi ami copile tu ce ai vrea sa afci in timpul orei mele ca vad ca materi ao stii deja ?

Q.E.D

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

Marina la momentul ala e consideraat creme de la creme clasa respectiva ; din punctul meu de vedere era insa o clasa ok nici cu copii prosti nici slabi nici super destepti copii ok insa cativa dintre ei erau mai isteti

ce povestesc eu aici nu e numai cazul meu si iata cum o mana de copii care puteau ajunge departe s au pierdut prin balarii doar pt ca cineva nu a avut ochii si mintea luminata destul .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Ilinca concluziile le-ai tras singura.

Prejudecatile mele sunt adanc infipte de pe la 7 ani cand am inceput scoala. Le-am ignorat o vreme, dar anul trecut am fost pusa in situatia de a cauta o scoala pentru fata mea, si am iesit traumatizata din experienta asta


Dar nu te intrebi de ce unii ca mine sunt inversunati asa? E doar simpla rautate?

Marina

Ei, asa si cineva caruia un tigan i-a shutit portmoneul in piatza, apoi alt tigan i-a tras o flegma-ntre ochi, apoi doi tigani i-au injurat copiii iar alt tigan i s-a kkt pe presh, ajunge sa urasca si sa-i stigmatizeze pe toti tiganii. Nu e simpla rautate, nu? Daca el n-a vazut/ n-a intalnit/ n-a cunoscut tigan cumsecade, e clar...nu exista asa ceva!
Nu tin eu sa dovedesc nimic aici pe forum, imi cunosc eu valoarea si ce e mai important mi-o cunosc elevii mei (pentru mine sunt cei care conteaza in primul rand; stiu ce parere au elevii despre mine si sunt foarte mandra de mine din cauza asta), dar unele chestii spuse pe-aici chiar mi s-au parut deplasate. Si nu interventii gen userul stockholm, care-mi pot starni cel mult zambete pline de compasiune, ci ale unora care chiar au impresia ca detin adevarul absolut in toate domeniile...
Denizel, stai linistita, n-am primit noi nicio castana...unii-si dau castane singuri prin ceea ce debiteaza.

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
17 luni
Manole forever
Sovata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stockholm spune:

Ilinca ma bucur ca te amuzi e super tare de aia e internet sa ne mai clatim creierii nu ? stii ce e funny in chestia asta eu povestesc din prisma unui om care a fost acolo tu povestesti de unde?ca te ma intrebat dac ai intalnit un asemenea copil si ce ai facut cu el ?si nu mi ai raspuns

de unde deduc fie ca nu ai intalnit(ceea ce mi e greu sa cred)fie ca l ai intalnit da nu la i vazut (ceea ce e mult mai plauzibiil)

ti as propune sa tragi aer in piept si sa te imbarci din nou pe norisorul roz acolo uunde sunt copii super si salarii profesorale extraordinare

in esenta tu rami cu rasul eu rad la urma ca rad mai bine nu de alta da topicul asta nu e despre ce iau eu al final de luna pe post de leafa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

o nu acum nu avem nici dreptul sa ne dam cu parerea! daca nu suntem profesori cel putin, ne dam cu parerea aiurea, nu stim ce vorbim. Pune si dupa mesajul tau Q.E.D. pentru ca demonstreaza fix atitudinea pe care o tot discut aici.

opinia mea despre tigani este destul de buna! culmea nu am nici o prejudecata despre ei :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Stockholm invatamantul de stat e pentru mase. Se adreseaza mediei. Stralucesc in el, de obicei, exact copii mediu dotati si constinciosi. Atat cei cu deficiente, cat si cei supradotati nu se simt foarte bine si nu beneficiaza exact de ce ar avea nevoie. Dar nu din vina profesorilor. Din vina sistemului care nu ii identifica si nu face clase speciale cu ei. Si eu sufar din cauza asta, dar nu ajung la pretentii aberante.
Si inca ceva, un copil supradotat, chiar fara stimulare speciala, isi gaseste drumul destul de bine. Mai devreme sau mai tarziu. Se autoeduca. Si ar fi dragut daca am crede ca nu are vederi atat de inguste.

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui stockholm

Marina la momentul ala e consideraat creme de la creme clasa respectiva ; din punctul meu de vedere era insa o clasa ok nici cu copii prosti nici slabi nici super destepti copii ok insa cativa dintre ei erau mai isteti

ce povestesc eu aici nu e numai cazul meu si iata cum o mana de copii care puteau ajunge departe s au pierdut prin balarii doar pt ca cineva nu a avut ochii si mintea luminata destul .....


Nu cred ca exista copil franat de sistem, poate doar temporizat. Daca se sufoca in interiorul acestuia, isi/i se gasesc solutii.
Ce nu inteleg eu este care ar fi legatura intre "istet" si "materia o stiu deja, nu mai am ce face la ora astuia" (intre capacitate si acumulare propriu-zisa).

Mergi la inceput