Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

va pupam
neam trezit si ne pregatim sa plecam la vaccin
pa

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolett2445

Lena mersi

varianta pe care o incerc eu astazi de iaurt va fi asa ,am 2 l lapte proaspat de aseara,direct de la vacuta din care voi face branza jumatate si iaurt din cealalta jumatate

fierb laptele bine 5 min dupa ce a dat in fiert la foc mic mic,il las sa se raceasca ,cand e caldut adaug 1 iaurt zdravan de napolact cu 6 grasime,mestec si astept sa se faca iaurtel
CE PARERE AVETI?
va scriu ce-mi iese oricum

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)


daca il pui intr-un vas de lut smaltuit si il pastrezi caldut cat mai mult timp (eu il pun in cuptor cu lumina aprinsa), iese o nebunie . mai fac si eu din cand in cand, pt mine, imi vine sa mananc cate o juma de kil odata.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

mary, scaunel bumbo mai ieftin gasesti pe ebay.uk, am vazut si la 9-10 lire, cu tot cu masuta.
ma tenteaza si pe mine, insa incerc sa ma stapanesc, nu mai vreau sa cheltui aiurea pe lucruri care nu-mi sunt indispensabile. mai bine investesc in jucarii.

(eu am acasa agatat la tocul unei usi un leagan, in care se da de obicei david. ii pun o paturica sa mai captuseasca locul si il distrez si pe cel mic. asa ii place acolo ).

bia, 8 kile???? uaaau, felicitari, ai vointa nu gluma.
sorana, la fel si tie, felicitari. n-am inteles pana la urma care e secretul? ce regim tii?
eu in ultimele zile am dat iama in de toate, aseara pe la 9 mancam crema de zahar ars, pe la 11 jumate o pizza . nu stiu de ce, dar a dat foametea peste mine, parca n-am mai mancat de o luna. si asa o tin de vreo saptamana.
dar de azi mi-am propus sa-mi revin cumva, ca nu-i sanatos deloc ce fac.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Vivela pai sa ne luam de mana, nu stiu ce foame a dat si-n mine! Mananc tot ce prind.
Bia 8kg? in 4 s?? mama, dar ce dieta tii? Oricum felicitari, tot inainte!
Sorana mi-e rusine! AM fost si eu nasa, dar nu m-am ocupat asa meticulos de tot, ma gandeam ca deh, am copil mic si chiar nu vedeam cand ar mai fi timp de ceva. Dar si tu ai doi!felicitari! sa ne pui poze cu hainutele. Sac de care i-ai luat? de dormit??

Galusca mea e constipata, dar nu prea vrea sa pape, ii var si eu lingurita cand o fac sa rada si deschide gura, am incercat para azi. O sa iau si struguri sa-i dau zeama. Stiu ca si la Mirci am patit la fel la diversificare, s-a constipat f tare. Dar macar el manca, ea zici ca cine stie ce-i dau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

mary, scaunel bumbo mai ieftin gasesti pe ebay.uk, am vazut si la 9-10 lire, cu tot cu masuta.


Traiesc in Orasul Alandala


Si eu de pe ebay l-am luat, astept sa ajunga la noi.
Am dat 12,5 lire, plus 12 transportul. E folosit, cu tot cu masuta.
Am iesit cam de 2 ori mai ieftin decat unul nou de la noi.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Fetili, multumesc tare mult pentru raspunsuri referitor la scaunul de masa. Am notat si voi lua in considerare sfaturile voastre


Corina, mami de Maria (14.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata si de la noi,

Iar am lipsit o zi si am un capitol de recuperat...
Am reusit si eu sa le fac mazarichilor album, pe contul comun...De luni de zile aveam in plan, iar aseara m-am mobilizat, in sfarsit. Ca daca si-asa mi-e toata casa intoarsa invers, de ce sa nu ma ocup de orice altceva in loc de curatenie!


Am un anunt pentru voi, daca sunteti careva interesate: am achizitionat de pe Bazar doua fasulete-cosmonaut... de la doi vanzatori diferiti. Cand le-am primit, am constatat ca unul e mai mare si unul mai mic, iar cum fetele mele oricum sunt sub dimensiunile normale ale varstei lor, nu-mi sunt de folos. Intre timp tati ne-a cumparat altele noi, sa avem cu ce iesi afara.

Cele doua fasulete de la Bazar as vrea sa le revand, daca va intereseaza.

Unul e roz, foarte gros, dintr-un fas impermeabil, este pentru 6-9 luni, cu botosi si gluga. A costat 13 lei + taxe. Aici e produsul. VANDUT.


Celalat e alb, tot intreg, cu botosi, pe el scrie 2 ani, dar tipa ce mi s-a vandut mi-a zis ca ea l-a folosit in prima iarna la baietelul ei de 9 luni... deci e bun, zice ea, pentru 6-12 luni. Mie mi se pare maricel, dar eu n-am simtul proportiilor, asa ca s-ar putea sa fie bun pentru bebeii mai bine dezvoltati. Aici e produsul. A costat 32 lei + taxe.

Amandoua sunt in stare excelenta si isi merita banii. Daca sunteti careva interesate, dati-mi pm...




Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Buna dimi si de la noi....

Ieri a implinit Tudor 5 lunite si ca sa tinem bine minte aceasta data....s-a gandit ca e bine sa cada din pat..... L-am lasat dormind in patul mare, in centrul patului si pt ca stiam ca atucni cand se trezeste el mai intai maraie, caraie si apoi deschide ochii, si stiam ca il aud inainte sa inceapa el sa se miste....de data asta nu stiu cum a facut...ca l-am cules de pe jos. Nu cred ca s-a lovit tare pt ca a cazut pe covor dar oricum.....s-a linistit imediat cand l-am luat in brate. Asa ca fetelor, NU FACETI CA MINE!!!!!!, sunt la panoul cu Asa NU!!! Am tras o spaima...mama, mama.

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dienutza spune:

Lenabum si eu o imbrac pe eva tot in fasulet "cosmonaut". Mi se pare frig la 7 - 10 grade. Eu ma intorc de afara inghetata. Si ma misc, ma plimb. Dar ea sta saracuta nemiscata in carut. Ieri am vanit amandoua cu mainile inghetate si cu obrajii rosii. Eu ies pe la pranz - 13 - 16:30. Parca e mai caldut.

Am gasit si eu pe odiseea iepurasilor (martie-aprilie) un link cu diverse retete de diversificare, inclusiv iaurt. Mi s-a parut interesant si l-am bagat in favorites. Poate va este si voua de ajutor.
http://sclipiciosi2010.blogspot.com/2010/10/iaurt-de-casa.html
Cred ca fetele de acolo nu se supara ca le-am preluat link-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

am venit de la vaccin
am facut infatrix
nu am plans si suntem foarte cuminti
legat de fasulete doar ce neam achizitionat la fel ca cele din imagini

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput