Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

neata fetele
m-am cam fript cu cafeaua dar pana va treziti voi o sa fie buna
noi astazi facem vaccinul de 4 luni, cel gratuit
noi deja am trcut la diversificare,si puiutul meu mananca piure de fructe, nu legume ca nui plac, iaurtele,ieri am facut iaurt de casa si a mancat,
laptic mai avem putin la tztz si pentru ca nu a vrut niciun lapte praf,asa am patit si cu cristi,bem laptic de vacuta pe care il diluez la fiert cu apa plata si il indulcesc tot la fiert cu 2 linguri de zahar la 3 litri de lapte
bea cam 600 ml pe zi
se simte foarte bn si este foarte vesela si sanatoasa pana acum
sper sa fie si mai tarziu


fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

poftiti la cafea

semnam prezenta ca nu prea avem nimic de adaugat
David intra in vacanta o sapt cu gradinita,azi zi de curatenie ne pregatim de weekend.
mi-a venit menstra,credeam ca am ramas ,am fost in stare de soc doua zile,dar nici test nu vroiam sa-mi fac,am zis ca ce o fi sa fie,singurul lucru care m-ar fi dat inapoi ar fi fost amiocenteza cu rez negative pe care eram ferm hotarata sa o fac ,m-am organizat ,simteam ca fac fata ,ma incurajam ca asta e cursul vietii ,ca Dumnezeu ar fi vrut sa fim 5,dar nu a fost sa fie cand am vazut ca mi-a venit m-am simtit dezamagita un pic,am dar nu stiu daca de fericire sau nu,oricum ufff

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Cafea fierbinte pentru toata lumea,sa ne mai incazim
Sorana pe 13 mergem si noi la un botez...poate esti tu nasicaSuper gestul de ai broda numeleVreau si eu o nasica asa atenta
La noi e un succes diversificarea,e innebunit dupa dovlecel ,il papa pe nerasuflate. Iar la capitolul fructe am ajuns deja sa le combin,ieri mar+banana+zeama de la o pruna,i-am facut castronelul plin,m-am gandit ca mananc eu ce ramane,ca era delicios..da de unde?a papat tot tot,cred ca ar mai fi vrut daca mai era.Si de cand am inceput diversificarea papa mai bn si laptele(150 ml-care el nu depasea 90)
Sunt tare happy.
M-am informat cat am putut,dar cate articole atatea pareri,in unele scrie ca bananele sau piersicile de la 8 luni,in altele de la 5.In schimb,m-am uitat pe borcanelele de mancare de bebelusi din comert,mar+piersica+banana dupa 4 luniFiasco total.
Ma ghidez dupa instinct,si coincidentele din maldarul de informatii



Cristina,mamica implinita de sufletel mic Sebastian Mihaiwww.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">(14.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lenabum

neata fetele
m-am cam fript cu cafeaua dar pana va treziti voi o sa fie buna
noi astazi facem vaccinul de 4 luni, cel gratuit
noi deja am trcut la diversificare,si puiutul meu mananca piure de fructe, nu legume ca nui plac, iaurtele,ieri am facut iaurt de casa si a mancat,
laptic mai avem putin la tztz si pentru ca nu a vrut niciun lapte praf,asa am patit si cu cristi,bem laptic de vacuta pe care il diluez la fiert cu apa plata si il indulcesc tot la fiert cu 2 linguri de zahar la 3 litri de lapte
bea cam 600 ml pe zi
se simte foarte bn si este foarte vesela si sanatoasa pana acum
sper sa fie si mai tarziu


fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010


cum faci iaurtul?

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

am vrut sa vad pozici dar nu mai merge parola pe care o am eu
ati schimbat iar?
daca da va rog imi mai dati si mie............
legat de fular, pt ca noi iesim si pe ploaie si pe vant, il pun in dreptul guritei, dar nu legat ci doar asezat acolo ca sa nu intre vantul direct in gura
nu stiu cum va imbracati voi dar cand este frig afara noi ne imbracam in combinezon, iesim dimineata si seara intre orele 9.30-10.30 si 4.30-5.30


fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

'neatza ......
va invit sa sorbiti un cappuccino delicios........
aici a cazut bruma....este din ce in ce mai frig. ieri am reusit sa stau cu tony afara cateva ore....apoi a cazut lata la caldurica
eu iar in barlog stau.....si inplicit pe forum......mai am putin si termin cap 29....foarte harnicute ati fost
trebuie sa caut pe net leagan si premergator pt ca printzesa mea se cam plictiseste in casa......si nici nu mai are stare.a descoperit ca se poate intoarce (asta pt ca am tot facut intoarceri cu ea) si-i place, dar isi mai prinde manuta sub ea si se enerveaza.
am vazut ca in cap 29 vb de sterilizare.eu am stricat multe biberoane pt ca le sterilizam prea des, asa ca acum am 10 , si le vine randul greu la sterilizat .suzetele le spal cu pur si le sterilizez doar daca au cazut in noroi.
de calcat hainute m-am lasat cand am venit la tara, din lipsa de spatiu si timp(stateam toata ziua afara in curte ). si hainutele noastre sunt sifonate dupa spalat....dar cand le impaturesc pt a le pune in dulap, le netezesc bine cu mana, iar cand imbrac fata zici ca sunt calcate ....cam asta e secretul meu
cereale am din toate felurile, cu morcovi, cu roscove si bio.la 150 ml ii pun ori 2 ori 3 masuri direct in bibe si apoi agit.nu mi sa intamplat sa faca cocoloase....
hainutele mai nou i le cumpar din dragonul rosu......in spania le cumparam de la zara sau h&m.....aici nu am avut cum sa o imbrac in ele......asa ca acum am optat pt hainute mai ieftine.vreau sa va spun ca sunt in dragon (mall)cateva standuri cu hainute turcesti de calitayte si super frumusele.....pt mine nu conteaza de unde le cumpar atata timp cat sunt de calitate si frumoase.dar.....de abia astept sa ajung prin c&a sa-i cumpar ceva cu kitty

atat deocamdata....mai citesc si revin
tuturor.....

MARIA SUPER FERICITA cu ANDREEA ANTONIA 06.06.2010

GALERIA ZAMBETELOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

iaurtul
la 1.5 l laptic caldut se amesteca o cutiuta de cremoso, se pune in bocanele si se tine acoperit bn la caldurica vreo 2-3 ore apoi l-am bagat la frigider
pentru ca lapticul este deja indulcit de cand l-am fiert,a iesit iaurtelul bunut ca cel de cumparat
l-am servit cu fructe blenduite din copot facut de mine pentru iarna
cred ca este mai sanatos decat cel vopsit din comert

fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Neata,


Tot la o cafeluta si eu. ieri am fost in parc Alex e ok dar pe mine m-a cam batut vantul. Sa vedem azi cum o sa fie.
Cristina la fel e si la noi de cand cu diversificarea papa si laptele mai bine. Noua ne plac marul, prunele, para cu piersica, portocala si combinatiile de la ele. Cu legumele nu stam prea bine dar daca le pasam si le adaug in bibe cu lapte le papam pe nerasuflate. Cerealele ne plac toate. De obicei ii pun in lapte si il fac mai gros dar cat sa curga. Seara papam un bibe de 220 ml lapte cu biscuiti de la Plasmon. Am reusit sa vb cu un prieten din Anglia sa-mi aduca de acolo produse Plasmon nu de alta dar sunt si cu 10-20 Ron mai ieftine..
De cand cu cura am dat jos 8kg in 4 saptSper ca pana in Ian sa dau jos tot ce am de dat. Mama lor de Kg cat de greu e sa le dai jos
Va pup si o zi faina,

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

Lena mersi

varianta pe care o incerc eu astazi de iaurt va fi asa ,am 2 l lapte proaspat de aseara,direct de la vacuta din care voi face branza jumatate si iaurt din cealalta jumatate

fierb laptele bine 5 min dupa ce a dat in fiert la foc mic mic,il las sa se raceasca ,cand e caldut adaug 1 iaurt zdravan de napolact cu 6 grasime,mestec si astept sa se faca iaurtel
CE PARERE AVETI?
va scriu ce-mi iese oricum

Nikol ANTONIA MARIA(06 MAI 2010)
DAVID(15 MAI 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

ce bn ca doarme puiul meu
sunt plina de nervi,de azinoapte mi sa stins central,e pe lemne ,si ma chiniu sa o aprind
miros mai rau ca un hornar
parca e nebuna scoate fumul in casa nu pe horn
nu cred ca va interesa dar ma descarc si eu.......
eu sunt singura,sotul meu e aprope de timisoara pe undeva cu munca si vine la 6=7 saptamani acasa,imi spunea ca a visato pe bianca mergand,asta pentru ca rad mereu de el ca nu o sal cunoasca copilu cand vine acasa


fericita mamica cu mica, BIANCA MARIA
09.06.2010

Mergi la inceput