Calendarul gradinarului vesel (16)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Tala, poate-ti face o surpriza la primavara si da din el!
Eu ma ocup inca mai mult de florile textile decat de alea adevarate, vine martisorul si fac provizii ca la fecior la filologie-s douazeci de fete in clasa si doar 4 baieti!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Tala, poate-ti face o surpriza la primavara si da din el!
Eu ma ocup inca mai mult de florile textile decat de alea adevarate, vine martisorul si fac provizii ca la fecior la filologie-s douazeci de fete in clasa si doar 4 baieti!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Mi-e atit de dor de martioare !
In rest va citesc cit sunteti de harnicute, care cu rasaduri, care cu planuri. Eu nu indraznesc sa ma gindesc la primavara inca, dupa furtuna de zapada ce-o avuram zilele trecute .
Mai asteptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Alintaroma, martisorim ca-i prea ger pentru gradinarit. De rasaduri nu m-am apucat.
La plantele de interior am ceva nouatati. Am primit cadou o aloe mare si am mutat puiul de hortensie mai aproape de geam, ca era cam pleostit si vad ca s-a-nviorat. Puii de craciunita au facut mustati in apa si asteapta mutarea in ghiveci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Cu mare placere, Tala! Vrei din soiul cherry? Am o gramada!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Liviana asi vrea si eu semnite de rosii cherry . Copiilor le plac tare mult. Daca mai ai in plus sa ma anunti te rog .

Eu mi-am adunat seminte de mac salbatic si am uitat sa le seaman. Oare cand ar trebui sa le pun? La noi inca e zapada. Vreau sa pun pe terenul vecinilor

sper sa imi fac si eu timp pt cateva martisoare, dar asi vrea sa le mesteresc impreuna cu strumful

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

nma, gasesc si pt tine seminte de cherry, dar cum fac sa ti le dau?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Doar prin posta ai putea (am prietene in Buc dar cred ca ne-am complica). \nu imi trebuie multe asa ca merg intr-un plic, sa para o scrisoare.
Daca nu e prea departe posta sa imi spui si iti dau adresa pe PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Salutare tuturor!!!

Ma mai tineti minte?! Am revenit dupa o lunga absenta din cauza de ofticare ca furtuna de asta vara mi-a distrus aproape tot in gradina.

Astazi am pus samanta de busuioc in ghiveci. Afara e inca zapada, ai mei au fost si azi la schi dar am auzit ca vine primavara, ca gerul nu o sa mai tina mult.

Am cumparat seminte de flori, anul asta predomina albastrul fiindca am fost cu Dimitrie si el le-a ales pentru ca e culoarea lui preferata, asa ca preconizez o gradina albastra.

Am dus uneletele la ascutit, am adus lemnele pentru cadrul rasadnitei pe care mai apoi am sa le folosesc pentru a-mi face lada de compost. Da, m-am hotarat, anul asta fac compost, e pacat de atatea deseuri bune aruncate aiurea si eu apoi dau banii pe ingrasamant.

Cam atat!
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

dragelor, de unde pot cumpara niste bulbi de cane?(cred ca asa se numesc florile acelea rosii, inalte, nu?)
se pot planta si in zone expuse direct la soare? adica nu am nici un pomisor care sa le tina umbra...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

gogosel - eu stiu ca la Canna ii merge chiar foarte bine la soare. Poti comanda de www.sieberz.hu/index.php?content=36&kategoria=2" target="_blank">de aici de exemplu...

Simbata am pus si eu primele rasaduri - cite 6 bucati de seminte de ardei gras (rosu, galben, portocaliu) si ardei iute. Din pacate nu am reusit sa stropesc si pomii - si imi pare tare rau intrucit a fost si cald si soare si ar fi fost tocmai potrivit - sper sa mai prind asa vreme frumoasa si weekendul viitor...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

nma, astept PM cu adresa. Ti-am pregatit semintele, ca si Talei de altfel.
Canuta, bine ai revenit. Sa ai un an cu noroc in ale gradinaritului si nu numai. Ce seminte de flori albastre ai luat mai exact si cand le pui in gradina?
Gabriela, nu sunt totusi prea putine seminte, cate 6 buc/soi? Deja se pot stropi pomii? Cu ce sol ii dai?


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput